A méhészeti termékek között kisebb népszerűségnek örvend a lépesméz, hozzájutni is nehezebb. A méhviasz főként kozmetikai alapanyag. Ha ismerős méhésztől vásároljuk a mézet, időnként kiudvarolhatunk egy darabka lépet is.
Méhviasz (lép)
A lép (méhviasz) egy természetes viasz, melyet a méhek a lépek építésénél használnak, saját váladékaikból állítják elő. Sok A-vitamint és egyéb aktív hatóanyagot tartamaz, sőt propoliszt is tartalmazhat.
A méhviasz önmagában nem sok gyógyerővel bír. Leggyakrabban gyertya formájában és natúr kozmetikumok, gyógykrémek (balzsamok) alapanyagaként találkozhatunk vele. A különféle krémekben állagnövelő, némileg segíti az olaj és a víz elegyedését (nagyon enyhe emulgeáló).
Hozzájárul a krémek gazdagabbá tételéhez, elősegíti a növényi vajak még jobb beszívódását. A viasz némileg vízálló réteget is képez a bőrön, így naptejek vízlepergető hatását is kialakíthatjuk a segítségével, valamint védőkrémekhez is kiváló alapanyag, mert lassítja a bőr kiszáradását.
Fontos, hogy a kozmetikumokhoz vásárolt méhviasz megbízható helyről származzon.
Önmagában a felmelegített méhviaszlapokat például idegfájdalmak esetén helyezik az érintett testrészre. Másik alkalmazási lehetősége a viaszból készült pesszárium, mellyel hüvelyelőesést gyógyítanak – több esetben jó eredménnyel.
Lépesméz
A lépesméz a napjainkban elérhető mennyiségű ipari édességek megjelenése előtt kedvelt csemegének számított. Ilyen formájában, rágás útján fejti ki legjobban kedvező hatását.
Tisztítja a fogakat, erősíti a fogínyt. A száj, a gége és a garat betegségei esetén is bevethető. Semmilyen káros hatása nincs, ha véletlenül lenyeljük a viaszt.
Megfázásos betegségek, nátha, orr- és homloküreggyulladás, légcsőhurut, hörghurut, köhögés, torokfájás esetén szintén kedvező hatású.
Gyermekeknek (két éves kor felett) egy teáskanálnyi, felnőtteknek 2-3 teáskanálnyi lépesméz rágcsálása ajánlott naponta.
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is.