Az alma Közép-Ázsiából származik, ahol a vad őse még ma is megtalálható. Az almafát gyümölcsének értékessége és kellemes íze miatt nálunk mindenütt termesztik. Jelenleg több ezer ismert, termesztett almafajta létezik a legkülönbözőbb tulajdonságokkal. A déligyümölcsök térhódítása óta is a legmeghatározóbb és legnagyobb mennyiségben fogyasztott gyümölcs, különösen a téli időszakban, mivel nagyon jól tárolható, akár a tavaszi friss gyümölcsök megjelenéséig is friss marad, továbbá jól szállítható.
„Naponta egy alma az orvost távol tartja.” Számtalan hasonló régi mondás igazolja, hogy a távoli múltban az almát is a gyógynövények közé sorolták, s persze ma is a táplálék-gyógynövények között tartjuk számon. A régi időkben egészen különleges tisztelet övezte, s az almának tulajdonított hatalmas gyógyító erő kiemelte a gyümölcsök sorából.
Az ókori egyiptomiak, görögök és rómaiak tisztelték és szerették az almát, több tucatnyi változatát nemesítették ki. India ájurvédikus orvosai voltak az elsők, akik hasmenés gyógyítására írták fel betegeiknek. Kínai orvosok századokon keresztül használták a fa kérgét cukorbetegség gyógyítására. A német rendfőnöknő és herbalista, Hildegard is nyers almát ajánlott az egészséges embereknek, és első kezelésként főtt almát minden betegségre. A sápkóros, vérszegény kislányokat némely vidéken olyan almával etették, amelybe napokon át vasszögek voltak beszurkálva. A gyökér kérge florizin nevű keserű glikozidát tartalmaz, mely a malária parazitákat elpusztítja, ezért régebben a kinin pótszere volt.
Népi gyógyászat
A népi hagyomány a gyógynövények közé sorolta a köszvény, a vérhas és a bélfertőzések gyógyszereként.
Vitaminok és ásványi anyagok
A-vitamint, B-vitaminokat, némi C-vitamint (héjában található a legnagyobb mennyiségben), folsavat, illetve ásványi anyagok közül kalciumot, foszfort, magnéziumot, vasat, nátriumot, káliumot és nyomelemeket is tartalmaz. Rostok, gyümölcscukor, fehérje és zsír, sok-sok víz egészíti ki mindezeket. A héja jódot is tartalmaz.
Akár kizárólag almán is el lehetne élni, szinte korlátlan ideig magas beltartalmi értéke miatt. A modern tudomány felfedezte, hogy az almának rendkívüli gyógyító értéke van, hála a gyümölcs húsának, ami gazdag pektinben (az érés során feloldódó rostok anyaga).
Hasmenés, emésztőrendszeri panaszok
A nyers, finoman reszelt alma a (főként vízben oldódó rostjának, a pektinnek köszönhetően) különböző eredetű hasmenéseknek, a vérhasnak és a paratífusznak (a hastífusznál enyhébb lefolyású, hasonló kórokozó által kiváltott betegség) gyakorlatban bevált gyógyszerre. Nagyon jó tisztító és gyógyító hatással van a szervezetre ételmérgezés és bélhurut esetén, és az Escherichia coli baktérium okozta bélfertőzésnél is jól alkalmazható.
Székrekedés nélkül képes gyógyítani a hasmenést, szabályozza a bélműködést, segíti az emésztést. Aranyeres panaszok esetén jó székletlazító. Kiváló béltisztító, főként héjával együtt fogyasztva.
Az alma fogyasztásával még az áldott állapot alatti hányingert is le lehet küzdeni.
Szabályozza a májműködést.
Az agy fényesítője
Vitamin-, foszfor- és almasav-tartalmánál fogva az agyra jótékonyan hat, így sokat segíthet főleg azoknak, akik szellemi munkát végeznek vagy gyenge az idegzetük.
Reuma, köszvény
A tapasztalat szerint a rendszeres almafogyasztók között köszvényes beteg ritkán fordul elő, mivel sói oldják a húgysavkristályokat, s emiatt a reumát is gyógyítja.
Légúti betegségek
A tüdőre is tisztító hatással van, így kiválóan gyógyítja a hörghurutot, és a felső légúti betegségeket. Megfázás esetén érdemes sok almát fogyasztani.
Alma egyéb alkalmazási lehetőségei
Csökkenti a magas vérnyomást, jótékony hatású szívgyengeség esetén. Csökkenti a magas koleszterinszintet, ezért érelmeszesedés esetén is jól alkalmazható.
A vese működését is szabályozza. Vesekövesség esetén is segítségünkre lehet, mivel csökkenti a vesekő képződését és tisztítja a húgyutakat. Hatásos vértisztító.
Hölgyeknél menstruációs panaszok esetén is hatásos lehet.
Az alma, mint gyümölcs, savas ugyan, a szervezetet mégis lúgosítja, hiszen organikus sói semlegesítik a fehérje bomlástermékeiből származó savakat, így csökkenti a rothadásos folyamatokat a belekben.
Az almalé jótékony hatásai
Az almalé frissen üdítő és kiválasztást fokozó ital, láz, gyulladás, rekedtség, álmatlanság, köszvény és emésztés körüli zavar esetén is ajánlott. (Főként kismamáknak és kicsiny gyermekeknek almalé fogyasztása mellett kerülni kell a pácolt, az erősen fűszerezett ételeket és a füstölt húsokat.)
Az alma a gyümölcsök királynője
Egyedül az alma az a fajta gyümölcs, amit más ételekkel együtt ehetünk, anélkül, hogy erjedés lépne fel. Ezt már az ókorban is tudták róla, ezért is nevezték a gyümölcsök királynőjének. (Mindemellett célszerűbb étkezés előtt legalább egy órával fogyasztani.)
Az almát nagyon rövid idő alatt megemészti a gyomrunk, és szinte azonnal energiát nyerhetünk belőle.
Melyiket válasszam?
Édes almát fogyasszanak mindazok, akik székrekedésben szenvednek, vagy vérszegények, és inkább savanykásabbat mindazok, akik esetleg túltápláltak, vagy reumás fájdalmakkal küzdenek.
Alma alkalmazása, fogyasztása
Törekedjünk arra, hogy egyidejűleg azonos fajtából fogyasszunk, ugyanis minden almának más-más a savassági foka. Ne keverjük a különböző fajta almákat egymással, és az almát lehetőleg mindig teljes egészében fogyasszuk el. Ne dobjuk el az alma csutkáját sem, hiszen igen értékes jódot tartalmaz.
Minden embernek, de főleg azoknak, akik rendszeresen ülő munkát végeznek, legalább minden második hónapban kellene almakúrát tartani. Ez azt jelenti, hogy legalább egy napig csak almát ehetünk. Az almát mindig teljes egészében kellene fogyasztani, héjával magházával, magjával együtt, így teljes értékű táplálék.
Alma mellékhatása
Az almának még extrém nagy mennyiségben sem ismerünk mellékhatását.
Főként kismamáknak és kicsiny gyermekeknek almalé fogyasztása mellett kerülni kell a pácolt, az erősen fűszerezett ételeket és a füstölt húsokat.
Ha problémát okoz az alma fogyasztása (pl. a gyomor rossz működése vagy az egészséges ételek nehezebb emésztése miatt), fokozatosan szoktassuk magunkat az almaevéshez. Kezdetben elég egy-két falat, nagyon alaposan péppé rágva, hogy jól összekeveredjen a nyállal, s ezt az adagot fokozatosan lehet emelni.
Ha valaki úgy érzi, hogy éhes lesz az almától, az a gyomor-, illetve az emésztőrendszer problémájára utal, de ez ne kedvtelenítsen el senkit a fokozatos átállástól. Persze egyidejűleg célszerű szakember segítségét kérni az emésztőrendszeri problémák megoldásához.
Jó tudni, hogy soha nem a gyümölcs okozza a kellemetlenségeket, hanem az, amit a gyümölcs előtt ettünk, ezért célszerű „étkezés előtti desszertként” fogyasztani a gyümölcsöket, így az almát is. A gyümölcsök nagy része gyógyító hatású, megszabadítja szervezetünket az eddig okozott károktól, mérgektől.
Alma termesztése és gyűjtése
Nagyon hasznos, ha kertünk méretétől függően ültetünk egy-két almafát, így biztosak lehetünk a biominőségben is, persze csak akkor, ha nem permetezzük a fát.
Az almafa a viszonylag igénytelenebb fák közé tartozik, de hogy valóban hosszú évekig jó minőségű terméssel lásson el bennünket, nem árt egy kicsit érteni a fák ápolásához. Fajtától függően augusztus végétől, szeptember elejétől kezdődik az almaszüret. Tárolása normál háztartási körülmények között nehézkes, hiszen könnyen veszít nedvességtartalmából, ezért könnyen is fonnyad. Hideg, fagymentes helyen tárolva akár húsvétig is megőrzi frissességét.
Érdekességek
Az almából nagyon sokféle étel készíthető, nemcsak édességeket, süteményeket, de akár sült húsokat is ízesíthetünk vele. A sült alma igazi téli csemege, de igen kedvelt az aszalt alma is. Kiváló fűszere a fahéj.
Már a római időkben is készítettek almából bort.
Az almaecet az utóbbi évtizedekben előkelő helyet foglal el a konyhákban. A paraszti kultúrában nagyon régóta készítették házilag, és szintén számos gyógyhatását tartották számon.
You must be logged in to post a comment.