Az Aloe vera gél könnyen kinyerhető házilag is az Aloe vera (orvosi aloé) növényből. Ráadásul a növény is könnyen nevelhető, szobanövényként is jól érzi magát és tetszetős.
Az aloé belsőleges alkalmazása egy időben háttérbe szorult, ám napjainkra ismét reneszánszát éli: zselé, ivólé formájában is hozzáférhető, adják üdítőitalokhoz, teákhoz. Külsőlegesen bőrápolóként mindig is a kozmetikai ipar látókörében volt.
Az Aloe vera gondozása nem nehéz feladat, hiszen egy meglehetősen igénytelen gyomnövény a természetes környezetében is. Azzal tudjuk benne a legnagyobb kárt tenni, ha megpróbáljuk nagyon odafigyelve gondozni. Jól tűri a szárazságot és a meleget, a túl sok, pangó nedvességet már kevésbé, és a fagytól is meg kell óvni. A kis sarjakat közvetlenül palántázás után inkább félárnyékban nevelgessük, de ha egyszer megerősödtek, szinte kiirthatatlanul szaporodnak és hozzák az újabb sarjakat egy ablak közelében lévő világos helyen. Időnként muszáj átültetni, ritkítani, mert ha valóban jól érzi magát, gyorsan kinövi a helyét.
A betakarítása nagyon egyszerű, ám némi előkészületre azért szükség van.
Először is meg kell állapítanunk, hogy valóban ehető Aloe verával van-e dolgunk.
A nem ehető Aloe vera var. chinensis leveleiből a kissé nyúlós állagú, enyhén zselés nedv viszonylag egyszerűen kinyomható, illetve kikaparható. Ezt bőrre kenve azonnal használható, vagy arcmaszkba is keverhetjük. Viszonylag gyorsan oxidálódik, ezért nem tárolható hosszú ideig.
Az ehető Aloe vera var. barbadensis (orvosi aloé) a leveleiben a zselén kívül úgynevezett latexet is tartalmaz. Valójában ez a latex az, ami hashajtó hatású, ám orvosi célra érdemesebb a standardizált hatóanyagtartalmú készítményeket beszerezni, melyekhez pontos alkalmazási utasítást is mellékelnek.
1. Tehát a zselé kinyeréséhez első lépésként a latextől kell megszabadulnunk. Ez viszonylag egyszerű, a tövüknél levágott 2-3 éves leveleket megmossuk, papírtörlővel leszárítjuk, majd a vágott felülettel lefelé fordítjuk, így kifolyik egy sárgás folyadék, ez a latex.
2. Ezt követően a levél felső, körülbelül 10 cm-es csúcsát levágjuk, mivel általában ez tartalmazza a legtöbb latexet, és elkeskenyedése folytán a legkevesebb zselét.
3. Ezután levágjuk a levél két fogazott oldalát, majd a levél laposabb oldaláról egy éles kés segítségével levágjuk, lefejtjük a külső zöld részt, és végül a másik oldalon is elvégezzük ugyanezt a műveletet.
4. Így végül a belső áttetsző zselé marad vissza, amelyet átmoshatunk hideg vízben, hogy a maradék latextől is megszabaduljunk, majd a zselécsíkokat nagyobb kockákra vágjuk.
A legjobb frissen használni, mindig csak annyi zselét kinyerve, amennyire éppen szükségünk van.
Aloe vera (orvosi aloé), A. capensis, A. barbadensis
Aloe vera gél felhasználása
Ezt az zselét felhasználhatjuk kozmetikumok készítéséhez, adhatjuk innivalókhoz (kis mennyiségben!). Az Aloe vera bőrre kenve kiváló hidratáló, a nyári melegben nem tömi el a pórusokat, mégis kiválóan frissíti és ápolja a bőrt, nagyon enyhe napvédő hatása is van. Kisebb égési sérüléseket is elláthatunk vele. A napégette bőrt kellemesen hűsíti és csökkenti gyulladását. Kisebb konyhai égési sérülések esetére is jó, ha tartunk a konyhaablakban egy cserép Aloe verát, gyorsan enyhíti a fájdalmat és segít megelőzni a csúnya égési heg kialakulását. (Alkalmazása előtt végezzünk bőrpróbát.)
Ha valamiért nagyobb mennyiséget dolgoznánk fel egyszerre, amit hosszabb ideig szeretnénk tárolni, a kinyert Aloe vera zselé könnyebben kezelhetővé válik, ha konyhai aprítóban, turmixgépben vagy botmixerrel óvatosan átkeverjük. Mindössze néhány keverésre van szükség, nem kell pürésíteni, csak annyi a cél, hogy önthető legyen.
Öntsük jégkockatartóba, és fagyasszunk belőle kis kockákat, melyeket kiolvasztás után ugyanúgy használhatunk, mint a frissen kinyert zselét.