Az orvosi aloé Dél-Afrikában és Madagaszkáron őshonos, a Földközi-tenger keleti medencéjén keresztül terjedt el a Földközi-tenger vidékén. Az USA szubtrópusi területein, illetve Venezuela tengerparti vidékein termesztik a curacao-aloét (Aloe barbadensis vagy Aloe vera), Európában pedig inkább a fokföldi aloét (Aloe capensis). Igénytelen gyomnövény, mely kaktuszra emlékeztet, pedig a liliomfélék családjába tartozik.
Az orvosi aloé gyógyhatása az ókor óta ismert. Az ókori Egyiptomban a hűsítő, nyugtató gélt sebek és égések kezelésére alkalmazták. Dioszkuridész és Glénosz hatékony hashajtóként tartották számon. Nagy Sándor udvarában is nagy becsben tartották a növényt gyomor- és bélpanaszok kezelésére. A 11. századi Macer floridus füveskönyv szelíd hashajtóként említette, mely nem gyötri meg a gyomrot, porát pedig fekélyekre, valamint friss sebre hintve gennyesedés ellen ajánlotta, vízben feloldva pedig az orron, ajkakon és szemeknél megjelenő kelésekre. Több füveskönyv tanúsága szerint is a középkori gyógyászat egyik alapvető növénye volt.
Hashajtó
Az aloé leveleinek kiszárított és besűrített leve a gyógynövénygyógyászat egyik legerősebb hashajtója. Ezen hatását a benne található antrakinonszármazékoknak köszönheti, mely hatóanyagok az enyhébb kezelés hatására nem szűnő székrekedés esetén jelenthetnek segítséget.
Az aloé leveleinek nedve serkenti a vastagbél mozgását, azáltal fejti ki hashajtó hatását, hogy megakadályozza a víz és elektrolitok felszívódását, ami azonban hosszabb távon hiánytünetekhez vezethet. Segít a méregtelenítésben, salaktalanításban.
Gomba-, baktérium és vírusölő
Gomba-, baktérium és vírusölő hatású (különösképpen a Herpes simplex, Varicella zoster és influenza vírusok esetén). A bőrsérülések felülfertőződésének megakadályozására is kiváló.
Gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító
Gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatású, mely hatást belsőleg és külsőleg is kifejti.
Bőrápoló
Bőrnyugtató, gyulladáscsökkentő, hidratáló és öregedésgátló hatását kozmetikumokban aknázzák ki. Napérzékenység esetén is segítség.
Külsőlegesen fertőtlenítő, sebgyógyító, gyulladáscsökkentő hatását bőrbetegségek (ekcéma, pikkelysömör), sebek, égési sérülések, pattanások, aranyér kezelésénél használhatjuk ki. Antibakteriális védőréteget képez a bőrön, mely alatt könnyebben gyógyulnak a sebek.
Száraz, viszkető fejbőrre samponokhoz is keverhető. Repedezett bőr ápolására is kiváló.
Orvosi aloé egyéb alkalmazási lehetőségei
Vitaminokat, enzimeket és ásványi anyagokat tartalmaz, bár hashajtó hatása miatt ezek kevéssé szívódnak fel a szervezetben.
Serkenti az immunrendszer működését (immunstimuláns).

Aloe vera alkalmazása
Külsőleg a levelekből kinyert aloé gél alkalmazható közvetlenül a bőrre kenve, vagy krém is készíthető belőle.
Belsőleg inkább készítmények formájában (por és folyékony kivonat) ajánlható, melyek pontos adagolási útmutatóval kerülnek forgalomba. Az aloé tinktúra enyhébb hatású a pornál. Hashajtóként két hétnél hosszabb ideig nem javasolt alkalmazni.
Aloe vera mellékhatásai
Belsőleges alkalmazását kerülni kell kisgyermekek, várandós és szoptató nők, vese- vagy májbetegségben szenvedők, illetve bélelzáródás esetében. Nagyobb adagokban és tartósan használva, hasmenést, vastagbélgyulladást, bélgörcsöket, kiszáradást, hiánytüneteket okozhat, vesebántalmak is felléphetnek. Gyógyászati célú belsőleges alkalmazás előtt kérjük szakember tanácsát.
Külsőleg okozhat enyhe bizsergető érzést, illetve bőrpirosságot. Ez természetes jelenség, azonban ha pár perc után sem enyhül, esetleg kellemetlenebbé válik, bő vízzel mossuk le a gélt a bőrről. Krémek hatóanyagaként csak nagyon elvétve kell számolni ezzel a hatással.
Aloe vera termesztése
Az aloé termesztése nagyon egyszerű, akár szobanövényként, akár a szabadban tartható. Jól tűri a meleget és a szárazságot, a fagytól és a pangó nedvességtől azonban óvni kell. Sarjakkal könnyen szaporítható, a sarjakat megerősödésükig óvni kell a tűző naptól.
