A bodzabogyó szörp sem hiányozhat a kamrapolcodról, ha szereted a gyógynövényes szörpöket. Miért és hogyan készítsd?
Azon túl, hogy a bodzabogyó finom, gyümölcsös, kissé a csokoládéra emlékeztető aromája igazi különlegesség, ebben a formájában is jótékony hatású az immunrendszerre, segít az őszi-téli megfázásos, köhögős időszak átvészelésében.
Ráadásul nyár végén akármerre járunk a természetben, kizárt dolog, hogy legalább egy bodzabokorral ne találjuk magunkat szembe.
Ez is érdekelhet: Ősszel gyűjthető gyógynövények
Miért készíts bodzabogyó szörpöt?
Először is azért, mert fogyasztható szörpként, hiszen kellemes üdítőital készül belőle.
Meleg vízhez öntve máris kész a bodzabogyótea, illetve teák ízesítésére és édesítésére is használható. Önmagában pedig bodzaszirupként jó torokfájás, köhögés és megfázás elleni háziszer.
Ha ez nem elég, ízesíthetünk vele desszerteket, fagylaltot, palacsintát, feldobhatjuk vele a koktélokat (akár alkoholmenteseket is), nyáron készíthetünk belőle fagylaltot vagy szörbetet, és ez csak néhány tipp a felhasználási lehetőségek közül.
Bodzabogyószörp hozzávalói
- 1,5 kg feketére érett bodzabogyó leszárazva
- kb. 80 dkg cukor (vagy más édesítő, lásd a megjegyzést a tippeknél)
Bodzabogyószörp elkészítése
Ezzel a módszerrel több levet tudunk kinyerni, nem kell felvizezni a szörpöt, gyorsabban haladunk, és kevesebb a munka. Mindössze egy merülőmixerre és egy kézi passzírozóra lesz szükség: arra a nyeles szitára, amiben egy kis kar tekerésével tudjuk forgatni a passzírozó lapátot.
- A szárakról mindenképpen le kell húzkodni a bodzabogyókat. Ha elég érett a bodzabogyó, egy kis „morzsolgatással” könnyen lepereg. Egy villa segítségével is megkönnyíthető a leszemezés. Ha van rá idő és lehetőség, akkor érdemes a fagyasztóba tenni 24 órára a bodzatányérokat, így még könnyebb a villával történő leszemezés.
- Hideg vízben megmossuk a leszemezett bodzabogyót. A virágmaradványok, szárdarabok úszni fognak a víz tetején, ezt az összes vízzel együtt leöntjük.
- Egy nem túl erős merülőmixerrel a legkönnyebb pürésíteni a bogyókat. A túl erős mixelés a magokat is megdarálja, ami elkerülendő. Megfelelő merülőmixer hiányában egy burgonyanyomó is megteszi.
- Ezt követően egy lábosban gyakori kevergetés mellett felforraljuk a bodzabogyót.
- Majd a passzírozóval átpasszírozzuk. Próbáljuk addig passzírozni, amíg szinte száraz lesz a visszamaradó mag és héj, így a lehető legtöbb levet és gyümölcshúst tudjuk kinyerni.
- Szükség esetén átszűrjük a levet egy nem túl sűrű szitán vagy tüllanyagon, amelyen a magok fennakadnak.
- Passzírozó hiányában tüllanyagba vagy sajtkendőbe is tölthető a burgonyanyomóval megtört bogyómennyiség. Ezt hagyjuk lecsöpögni, és kézzel is meg lehet gyúrni, hogy a lehető legtöbb levet és gyümölcshúst kinyerjük.
- A levet lemérjük és ugyanannyi cukrot adunk hozzá. Felforraljuk, amíg habzani kezd, leszedjük a habot, és még forrón tiszta üvegekbe töltjük a szörpöt. Új fedőkkel lezárjuk. Hűtőben biztosan eláll egy évig.
Bodzabogyószörp tartósítása
A nagyon magas cukortartalom miatt nem szükséges semmiféle tartósítás, így is eláll a szörp. Ehhez persze ügyelni kell a higiéniára, az üvegek elmosására, az új, tiszta fedők használatára és a hűvös helyen történő tárolásra. Ha teljesen biztosra akarunk menni vagy nem akarjuk hűtőben tárolni, forróvizes dunsztba tesszük az üvegeket kb. negyed órára, és a dunsztban hagyjuk kihűlni.
Tippek
A bodzabogyószörp készülhet mézzel, eritrittel vagy más természetes édesítővel. Ebben az esetben a dunsztolást nem érdemes kihagyni, és célszerűbb hűtőben vagy nagyon hűvös helyen tárolni.
Különlegesebb ízhatások eléréséhez édességekhez passzoló fűszerekkel is ízesíthető.
You must be logged in to post a comment.