Az aranyfa vagy aranycserje hazánkban tavaszi dísznövényként ismert és kedvelt. Sokan gondolják, hogy mérgező, pedig nem az, sőt gyönyörű sárga és illatos virágai ehetőek, de másra is használhatóak.
Fontos! A kertekben ültetett hibrid fajok (Kerti aranycserje, Forsythia x intermedia) termése mérgező. Rengeteg változata ismert, ha nem vagyunk biztosak benne, hogy pontosan mivel állunk szemben, kerüljük a termés felhasználását. Ne keverjük össze az aranyesővel.
Kínában évezredek óta ismerik, használják, és az ötven alapvető gyógynövény között tartják számon, kínaiul Lian Qiao a neve. A drogot elsősorban F. suspensa termése szolgáltatja. A termést hagyják teljesen beérni, majd megszárítják, és főzetet készítenek belőle.
A termés gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, lázcsillapító, hashajtó, vízhajtó, méregtelenítő, köhögéscsillapító, tonizáló és hűsítő hatású. Csökkenti a vérnyomást, stimulálja a szívet, segíti a szívizom munkáját.
Széles spektrumú, erős antibiotikumként tartják számon. Lázzal, fájdalommal járó betegségek, valamint influenza, torokgyulladás, mandulagyulladás és megfázás esetén is bevetik, de mumpsz, bárányhimlő, kanyaró ellen is. Használják kelések váladékozásának megindítására, duzzanatok (pl. nyaki nyirokcsomók duzzanatának) lelohasztására.
Húgyúti fertőzések, epepangás és idegrendszeri panaszok esetén éppúgy bevetik, mint émelygés ellen vagy allergiás bőrkiütések kezelésére. A hajszálereket erősítő P-vitamint (rutint) tartalmaz.
A virág antibiotikus, gyulladáscsökkentő hatású, tonizálja a bőrt, csökkenti a bőr pirosságát, segít megelőzni és eltüntetni a pattanásokat.
Leveleit és a nyers termését kelések, akné, gyulladás, bőrfertőzések esetén használják. Torokgyulladás, influenza, hasmenés esetén is adják.
A levelek és fiatal hajtások főzetét mellrák esetén alkalmazzák.
Gyökere lázcsillapító.
Illatos virága ehető, bár némileg kesernyés. A kesernyés ízt elkerülhetjük, ha a virágokat kicsipkedjük a zöld csészékből. Ez ugyan kicsit macerás, de így már maximálisan élvezhetjük édeskés, nektáros ízét.
Aranycserje termesztése és gyűjtése
Könnyen nevelhető, nem túl igényes növény. Szereti a napos fekvést, ám ha nagyon szárazra fordul az időjárás, meghálálja az öntözést. Az idősebb ágakat érdemes alaposan visszavágni, hogy erőteljesebb virágzásra ösztönözzük a növényt, illetve utat engedjünk az új hajtásoknak.
Leföldelt hajtásai viszonylag könnyen meggyökeresednek, így újabb és újabb növényeket nevelhetünk.
Érdekesség
Nevét a 18. századi skót botanikusról, William Forsyth-ról, a Kensington palota főkertészéről kapta. Forsyth a Királyi Kertészeti Társaság alapítótagja, és nevéhez fűződik az első sziklakert megépítése is.
Az alábbi videóban jól látszik, hogy a bókoló aranyfa egy sokkal ritkásabban virágzó, „egyszerűbb” kinézetű növény, mint a kerti változatok.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.