A borostyánolaj kevéssé ismert és alkalmazott gyógynövényes kivonat, pedig ha azt mondom, hogy narancsbőr és visszeres fájdalmak esetén is segít, talán sokan felkapják a fejüket. Ám a borostyán gyógyhatása nem merül ki a narancsbőr és visszeres problémáknál.
Borostyánolaj narancsbőr ellen
Maga a borostyán gyógynövény anticellulitisz (narancsbőr ellenes) hatóanyagokat tartalmaz, ezért alakformáló és alakkontúr kozmetikumként is igen kedveltek a borostyánkivonatot tartalmazó készítmények. A bőrön a narancs héjára emlékeztető felszínt kialakító bőr alatti lerakódások esetén elismert bőrfeszesítő, bőrsimító, gyulladásgátló és vízelvezető hatása van a bőr alatti lerakódásokra, melyek narancshéjat idéző formát öltenek.
Borostyánolaj fájdalmas visszér ellen
A sérült, fájdalmas véredényekben megszünteti a fájdalmat, helyreállítja a vérkeringést, csökkenti a vénák duzzanatát és a visszeresség következtében kialakuló ödémát.
Borostyánolaj egyéb alkalmazási lehetőségei
Zúzódás, rándulás és ficam esetén is bevethetjük az olajos borostyánkivonatot.
Bőrgyulladás, bőrviszketés, bőrgombásodás és különféle bőrbetegségek esetén is hatásos.
Érett, rugalmatlanná vált, gyűröttnek tűnő bőrre is alkalmazható.
Borostyánolaj hozzávalói
friss (esetleg szárított) borostyánlevelek
kevés alkohol vagy vodka
hidegen sajtolt olaj (pl. olíva, búzacsíra, mandula, stb., akár keverve is)
befőttesüveg tetővel az áztatáshoz
üveg tetővel vagy dugóval a tároláshoz
Megjegyzés: A zsenge leveleket inkább olajos kivonathoz és kenőcshöz, az idősebb, sötétebb színű leveleket fürdőhöz használjuk, de szükség esetén az idősebb levelekből is készülhet olajos kivonat, illetve kenőcs.
Borostyánolaj elkészítése
1. A friss borostyánleveleket ollóval vagy késsel kicsire vagdossuk, egy kifertőtlenített befőttes üvegbe tesszük úgy, hogy kb. 2/3-ig töltsék meg a levelek az üveget (nem kell lenyomkodni a leveleket), majd egy kevéske alkoholt vagy vodkát öntünk rá. (Egy átlagos 720 ml-es befőttesüveghez kb. 1 tk-nyi alkohol elegendő. Az alkohollal kicsit összerázzuk a leveleket, és 10-15 percig állni hagyjuk.
2. Miután állt egy keveset, ismét összerázzuk, majd feltöltjük az üveget az olajjal. (Egyféle vagy többféle olajat is használhatunk a felöntéshez.) Rácsavarjuk a tetőt, majd alaposan összerázzuk.
3. 4-6 hétig állni hagyjuk. Napfény ne érje. Árnyékos szobahőmérsékletű helyen vagy akár a konyhaszekrényben is elhelyezhetjük. Naponta rázzuk fel az üveg tartalmát, nehogy bepenészedjen, illetve hogy jól átjárja az olaj a leveleket.
4. 4-6 hét után egy tölcsérbe muszlint vagy gézlapot teszünk, ezen átszűrjük az olajat egy kifertőtlenített üvegbe. A leveleket hagyjuk jól lecsöpögni, de ne csavarjuk ki. (Szükség esetén már 2 hét után is leszűrhető.)
5. Dugaszoljuk be vagy kössük le az üveget, és tegyük az olajat hűvös helyre, de ne a hűtőszekrénybe.
Borostyánolaj alkalmazása
A borostyánolaj önmagában is alkalmazható, célszerű zuhanyozás után a még enyhén nedves, de nem csuromvizes bőrbe masszírozni. Narancsbőr esetén az olaj hatékonyságát növelhetjük pár csepp rozmaring illóolaj hozzáadásával, illetve ha zuhanyozás közben luffaszivaccsal vagy fürdőkefével alaposan átmasszírozzuk az érintett területet.
Visszerek és narancsbőr esetén kevés olajat vigyünk fel az érintett területre, majd ujjbegyeinkkel gyengéden dörzsöljük be 3-5 percig. A kezelést naponta 1-2 alkalommal végezzük 7-10 napig, majd további 2-3 hétig másnaponként végezzük el a bedörzsölést. Tartsunk egy hét szünetet, majd a kúrát újból lehet kezdeni.
Bőrbetegségek, rándulás, ficam esetén naponta többször elvégezhető a kezelés. Amennyiben hosszabb kúra szükséges, ugyanúgy járjunk el, mint visszerek és narancsbőr esetén.
Belsőleg nem alkalmazható!
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi diagnózist és nem minősülnek kezelési tervnek vagy javaslatnak!
Jó egészséget kívánok!