A cékla, ez a kitűnő téli vitaminpótló táplálékgyógynövény Elő-Ázsiából került Ázsiába, majd onnan Európába, ahol a Földközi-tenger környékén meghonosodott. Már az i. e. 3000-ben is ismerték, Ázsiában már gyógyításra is használták. Magyarországon a 17. században vált ismertté, a napjainkban termesztett fajták a 19. és 20. században terjedtek el. Céklarépa vagy vörös répa néven is említik.
A céklát már a babilóniaiak és a föníciaiak is nagy mennyiségben termesztették. A népi hagyomány szerint Nagy Károly annyira bízott gyógyhatásában, hogy rendeletben szabályozta termesztését. A görögök Delphoiban céklával áldoztak Apollónak, a rómaiak pedig lázcsillapításra használták a céklát.
A libatopfélék (disznóparéjfélék) családjába tartozik, kétéves növény, levélszárat, virágokat és magot a második évben nevel, de fogyasztási céllal a karógyökerét az első évben használjuk fel. Gyökere (gumója) húsos, lédús, lehet gömbölyű, hengeres vagy lapos. Hazánkban a sötétvörös színű változat az elterjedt, de létezik sárgás színű gumó is.
Népi gyógyászat
A népi gyógyászat a céklalé fogyasztását menstruációs zavarok esetén javasolja.
Máj
Jól szabályozza a máj anyagcsere- folyamatait. A májban az antioxidáns enzimek aktivitását fokozza a céklában található nagy mennyiségű rostanyag, ezért méregtelenítő hatása is jelentős és felveszi a harcot a káros szabadgyökökkel, melyek modern életünk eredményeképpen túl nagy mennyiségben szabadulnak fel szervezetünkben.
Sav-bázis egyensúly
Egyensúlyban tartja a szervezet sav-bázis egyensúlyát, így jelentős szerepe van a szervezet elsavasodásának megelőzésében vagy annak csökkentésében is.
Daganatok
Erőteljes színű, vörös festékanyagáról (betain, a cékla latin nevéből származik az elnevezés) is érdemes szót ejteni, amely – mint a színanyagok általában – erős antioxidáns hatással rendelkezik, daganatellenes, daganatmegelőző, a daganatsejtek szaporodását gátló hatású, amit Dr. Ferenczi Sándor 1961-ben állatkísérletek során fedezett fel.
Szív- és érrendszeri betegségek
Szintén színanyaga véd a szív-és érrendszeri betegségek ellen, illetve megakadályozza a gyulladások kialakulását.
Haj, köröm, bőr
Jó hatással van a töredezett hajra és körömre, a problémás bőrre.
Erősíti a kötőszövetet, így a terhességi csíkok és a narancsbőr megelőzésében, mérséklésében is hatásos lehet.
Vérképző, vitaminok és ásványi anyagok
A cékla kiváló vérképző, a céklalé segít a vörösvérsejtek szaporodásában és regenerálódásában, ezért vérszegénység esetén kiegészítő gyógymódként alkalmazható.
A, B1, B2 és C-vitamint, folsavat tartalmaz, ásványi anyagok közül pedig foszfort, rezet, nátriumot, káliumot , mangánt, szilíciumot valamint magnéziumot, illetve vasat is, melyet szervezetünk a zöldségek közül leghatékonyabban a céklából tud kinyerni.
Egyes kutatások szerint a születési rendellenességek megelőzésében is nagy szerepet játszhat magas folsav (B vitamin csoport tagja) és egyéb B vitamin tartalma miatt.
Cékla felhasználása, alkalmazása
Egy-egy rész frissen centrifugált céklalé, répalé és almalé együttes mennyiségével egyenlő vízzel hígítva és kortyonként elfogyasztva kitűnő téli vitaminpótló, roboráló ivólé. Azért is célszerű többféle levet összekeverni, mert a céklalé önmagában nem túl ízletes, de más levekkel keverve már kellemes ital nyerhető belőle.
Mindenki ismeri a főtt céklából ecettel, köménnyel, tormával, cukorral készített cékla savanyúságot. Ennek sokkal egészségesebb és vitamindúsabb, hasonló ízvilágú változata a frissen, főzés nélkül lereszelt céklából készült saláta, s még jobb, ha a salátalé citromlével (esetleg almaecettel), köménnyel, tormával, mézzel vagy barnacukorral készül. A céklát nyersen bármilyen salátához hozzáadhatjuk. Nyers levelei is ehetőek, finom, édeskés ízűek, ezeket is bátran keverhetjük salátákba.
A céklát héjában sütve is elkészíthetjük, így burgonya helyett köretként tálalhatjuk. Érdemes ezt is kipróbálni, új színt víve ezzel a család asztalára.
Cékla termesztése
Tavasszal, nyár elején magról vethető. Száraz időben meghálálja a locsolást, kedveli a tápanyagdús talajt, ettől eltekintve viszonylag igénytelen növény. Ősszel a földből kikerülve hűvös pincében vagy veremben tárolható felhasználásig. Meleg helyen megfonnyad.
A konyhakertekből általában nem hiányzik ez a növény, a piacokon, élelmiszerboltok zöldséges pultjainál nyártól tavaszig könnyen beszerezhető, mégis méltatlanul keveset fogyasztunk ebből a nagyon egészséges zöldségféléből.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.