Hazánkban a citromfű ritkán fordul elő vadon. Ahol mégis, ott egykori termesztésből szétszóródott magokról terjedt el. A kertben könnyen termeszthető, és az illatos hajtások begyűjtése is nagyon egyszerű.
A citromfű kiváló méhlegelő, a sárga bimbókból kifejlődő, nektárban gazdag fehér virágait igencsak kedvelik a méhek. Ugyanakkor segít távol tartani a legyeket és a hangyákat. Ha van veteményeskerted, érdemes tudnod, hogy a káposztaféléknek jó szomszédja a citromfű.
A citromfű felismerése
Mivel vadon ritkán fordul elő, így mi magunk ültetjük, illetve neveljük, vagyis leginkább a kertben, az ablakban vagy az erkélyen találkozunk vele. Ebből kifolyólag a felismerése sem okozhat különösebb problémát, hiszen nyilván tisztában vagyunk vele, hogy mit hova ültettünk.
Ha mégis elfelejtettük, hogy hova került, vagy a kivadult példányokkal a szabad természetben találkozunk, könnyen beazonosíthatjuk az ajakosok (mentafélék) családjára jellemző négyszögletes száráról, átellenesen álló leveleiről és ajakos virágairól. Bizonyos fejlődési fázisában és első ránézésre könnyen összetéveszthető a fodormentával, ám a levelei sokkal finomabb és vékonyabb tapintásúak, illetve megdörzsölve semmivel össze nem téveszthető citromos illatot árasztanak.
A citromfű termesztése
Legegyszerűbb, ha veszel egy cserép citromfüvet, és ezt ülteted ki. Vagy terjedő tövű növényként tőosztással is nagyon könnyen szaporítható.
A magjai vontatottan kelnek, és kezdeti fejlődésük is lassú, ezért ágyásba vetni nem célszerű. Ha nincs fóliasátrad vagy egy megfelelő ablakpárkányod, ahol a magokból palántákat tudsz nevelni, inkább válaszd a palánta vásárlását vagy a tőosztást. Ezeket ősszel ültesd végleges helyükre.
A kifejlődött növények elszórják a magjaikat, így a későbbiekben ilyen módon is számíthatsz néhány palánta felbukkanására a kertedben.
Bár a citromfű a menta rokona és szintén terjedő tövű növény, nem kell annyira agresszív terjeszkedésre számítanod, mint a menta esetén. Ugyanakkor a szomszédos növények és a citromfű közötti ültetési távolságnál vedd figyelembe, hogy amennyiben jól érzi magát, térdmagasságúra vagy még nagyobbra is megnőhet, és terebélyessé válik.
A citromfű gyűjtése
A citromfű nagyon könnyen betakarítható, mindössze egy éles késre vagy metszőollóra van szükség. A hajtásokat virágzás előtt vagy a virágzás kezdetén gyűjtjük. Egyszerűen levágjuk az egészséges hajtásokat.
A citromfű egyik leggyakoribb betegsége a szeptóriás levélfoltosság, amely a leveleken fekete foltocskák formájában jelentkezik. Leggyakrabban a fényszegény körülmények, a hűvös időjárás és a sok eső vagy a párás, ködös levegő vagy ezek együttese idézi elő.
Az egészséges hajtások begyűjtése után a beteg hajtásokat is érdemes eltávolítani. Amint az időjárás kedvezőbbre fordul, a citromfű ismét kihajt, és amennyiben kedvező marad az időjárás, egészséges hajtásokat fejleszt.
A citromfű szárítása
A citromfű levelei nagyon érzékenyek a törésre, nyomódásra, ezért már a betakarításkor is célszerű óvatosan bánni a hajtásokkal. A nyomódott, töredezett levelek megfeketednek, és értéktelenné válnak.
A szárítást vékony rétegben kiterítve vagy kis csokrokba kötve és ezeket felakasztva érdemes végezni fénytől védett, levegőjárta helyen. Minél gyorsabb a száradás (pár nap), annál jobb minőségű szárítmány lesz a végeredmény. Cél, hogy a levelek szép zöld színe megmaradjon.
A citromfű felhasználása
Ha már felismerted, begyűjtötted és megszárítottad a leveleket számtalan módon használhatod a házipatikádban, a testápolásban és a konyhában is.
Antibakteriális és antivirális leveleit a kertben használhatod elsősegély gyógynövényként kisebb sebek, horzsolások esetén, vagy a bőrödet bedörzsölve távol tarthatod a rovarokat.
Ezeket se hagyd ki:
Citromfű felhasználásának 16 módja
Gyógynövényes házipatika minitanfolyam
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.