A citromfűszörp a kellemesen citromos aromájú, sokak által kedvelt gyógynövényből készül. Elég, ha be tudsz szerezni egy-két cserép citromfüvet a nagyobb üzletek zöldségosztályán, és máris nekiállhatsz a szörpkészítésnek.
Citromfűszörp hozzávalói
- 2 nagy marék citromfűlevél
- néhány mentalevél (elhagyható)
- 2 kg cukor
- 2 liter víz
- 2 bio citrom
- 2 ek. citromsav
Citromfűszörp elkészítése
- A citromfűleveleket leöblítjük, majd egy fazékba tesszük, felöntjük a hideg vízzel (legjobb a szűrt vagy felforralt és visszahűtött víz), hozzáadjuk a felkarikázott citromokat, és egy napra hűvös helyre állítjuk.
- Másnap a cukrot és a citromsavat is (ha mentát is használunk, akkor azt is) hozzáadjuk, a citromfüves vízhez, és felforraljuk.
- A citromkarikákból is igyekezzünk kinyomkodni a levet.
- A forró szörpöt üvegekbe szűrjük, az üvegeket lezárjuk, majd néhány pillanatra fejre állítjuk, és száraz dunsztban (takarók között) hagyjuk kihűlni.
- A citromsav és a dunsztolás tartósít, nincs szükség tartósítószerre.
- A szörp hígításához használhatsz szénsavas és szénsavmentes vizet, ízesíthetsz vele limonádét, teát és desszerteket is.
Citromfűszörp tartósítása másképp
Ha teljesen biztosra szeretnénk menni, de nem szeretnénk a szörpbe tartósítót tenni akkor más módszert kell választanunk, amelyhez használunk ugyan tartósítót, de ez nem kerül a szörpbe.
Az üveget egy réteg celofánnal zárjuk le úgy, hogy a celofán benedvesített oldala kerüljön az üveg szájára. A celofán száraz tetejére szórjunk egy kevés tartósítót, majd feszítsünk rá még egy réteg celofánt, amelynek a felső oldala lett bevizezve. Így tulajdonképpen mindkét celofánrétegnek a száraz oldala érintkezik a tartósítóval, ezáltal nem ázik el, és nem kerül a szörpbe. A felső celofánréteg helyett óvatosan egy száraz, sérülésmentes tetőt is csavarhatunk rá. Ebben az esetben a fejreállítást mellőzzük, hogy a celofánt ne érje nedvesség.
Citromfű a gasztronómiában
A gyümölcssalátáknak és mindenféle gyümölcsös ételeknek, desszerteknek, italoknak különösen kellemes ízt ad. Sodókat, zseléket is ízesítenek vele.
A citromfüves bor és a citromfüves ecet készítése régi időkre nyúlik vissza.
A citromfüvet főként édes ételekhez adjuk, ám citromos illata miatt talán mégsem meglepő, hogy halételekhez, illetve ezekhez készülő mártásokhoz, de disznóhúshoz, baromfihúshoz és káposztás ételekhez is használják.
Citromfű és citromfűszörp hatásai
A citromfüvet elsősorban nyugtató hatású gyógynövényként ismerjük, ám emésztőrendszeri panaszokra, herpeszre, lázcsillapításra és PMS tünetei esetén is hatékony.
Ezen hatásokkal a szörp is rendelkezik, ám sokkal enyhébb formában, hiszen a szörpben a terápiás mennyiségnél jóval kevesebb hatóanyag található.
Citromfű gyűjtése szörpkészítéshez
A citromfű könnyen gyűjthető gyógynövény. Egyszerűen vágd le egy metszőolló segítségével az egészséges hajtásokat, és felhasználás előtt csipkedd vagy húzd le a leveleket a szárról.
Az illatos növények illóolajtartalma napos időben és a déli órákban a legmagasabb, ezt érdemes szem előtt tartani, ha valóban kellemes ízű szörpöt szeretnék készíteni.
Legjobb a leveleket virágzás előtt begyűjteni, ugyanis virágzás idején a levelek apróbbá válnak, és aromájuk is enyhébb lesz. (A virágok is ehetőek.)
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.