A citromfű elsősorban nyugtató gyógynövényként ismert, de számos egyéb jótékony hatással is rendelkezik.
Földközi-tenger vidékén honos, nálunk termesztett, de könnyen elvaduló, évelő, jó mézelő, citromillatú növény.
A 11. században Elő-Ázsiából került a kolostorkertekbe, ahol gyógy- és fűszernövényként, de illatáért is termesztették. Nagy Károly rendeletileg írta elő termesztését, illóolaját pedig Paracelsus desztillálta először. A késő középkortól a nőgyógyászatban becsülték nagyra gyógyító hatását, később szívpanaszok és erős szívdobogás ellen is alkalmazták. A népi orvoslás ideges szívpanaszok és téli meghűléses időszakban erősítőszerként ajánlja. Belőle készült a híres karmelitavíz, s ez az alkoholos párlat a mai napig a kolostori gyógyászat klasszikus szere.
Nyugtató, idegrendszeri eredetű panaszok
„Zöld Seduxen” névvel is illetik, amely erőteljes nyugtató hatására utal, ráadásul ez a legtermészetesebb nyugtató, és használata sem okoz függőséget. A kutatások igazolták a citromfű jótékony hatását nem szervi eredetű gyomor- és bélpanaszok, valamint idegrendszeri eredetű álmatlanság ellen.
Ideg- és szívnyugtató, idegerősítő hatású, így a legkülönfélébb idegrendszeri eredetű problémák, úgy mint szívidegesség, gyomorfájdalom, hasmenés, álmatlanság, idegesség, feszültség, félelemérzet, szorongás, fejfájás, migrén, hiperaktivitás, elvonási tünetek, frontérzékenység esetén egyaránt jól alkalmazható.
Ideges szívpanaszoknál galagonyával kombinálhatjuk, macskagyökérrel keverve javítja a koncentrálóképességet, altató keverékhez komlóval, galagonyával és macskagyökérrel keverjük, ideges gyomorpanaszoknál jó kiegészítője a levendula, benedekfű, borsmenta, kamilla vagy az édeskömény.
Emésztőrendszeri panaszok
Jó hatással van az emésztőrendszerre. Keserűanyagai révén étvágyjavító, epeműködést segítő, emésztést serkentő hatású, de hányinger, émelygés, felfúvódás esetén is jól alkalmazható, továbbá gátolja a bélrendszerben az erjedési és rothadási folyamatokat.
Herpesz, övsömör
Herpeszre és övsömörre a friss növény nedvét vagy alkoholos kivonatát ecsetelőként, vagy benedekfű teával 1:1 arányban kevert teáját jégkockaként alkalmazhatjuk, mivel tudományosan bizonyított, hogy megöli a Herpes simplex és a Herpes zoster vírusokat, melyek e kellemetlen bőrbetegségeket okozzák.
Citromfű egyéb alkalmazási lehetőségei
Izzasztó, lázcsillapító, görcsoldó hatással is rendelkezik. Meghűlés és influenza elleni keverékekben is helyet érdemel.
Ízületi bántalmak, reuma esetén más növényekkel együtt, fürdőként, borogatásként alkalmazható.
Az egész szervezetet felfrissíti, roborálja.
PMS (premenstruációs szindróma, menstruáció előtti tünetegyüttes) megelőzésére is hatékony segítség.
Más teák kellemetlen ízét javíthatjuk vele.
Friss levele leheletfrissítő, és rovarcsípések okozta viszketés ellen is hatásos.
Citromfű adagolása
½-1 teáskanálnyi szárítmányt forrázzunk le 2 dl vízzel, s 15 perc állás után szűrjük le. Naponta 2 x 2 dl fogyasztható. A citromfű jellegzetessége, hogy minél kevesebbet fogyasztunk belőle, annál hatásosabban nyugtat és altat, így jelen esetben fokozottan érvényes, hogy a „kevesebb néha több”. Altatóként alkalmazva az említett keverékből készült forrázatot kb. fél órával lefekvés előtt igyuk meg.
Nyugtató fürdőként is alkalmazható, ehhez egy kád vízhez egy jó nagy maréknyi szárítmányt adunk.
Citromfű mellékhatása
Nagy adagokban idegességet okoz, ezen kívül más mellékhatása nem ismeretes. Pajzsmirigyre ható, illetve nyugtató gyógyszerekkel együtt nem javasolt terápiás alkalmazása.
Fűszer
Fűszernövényként saláták, mártások, gyümölcsös ételek, koktélok ízesítésére használható.
Citromfűméz
A citromfűméz – a mézek általános hatásain túlmenően – görcsoldó és nyugtató hatású.
Citromfű illóolaj
Legfontosabb hatóanyaga a citrált és citronellált tartalmazó illóolaja, amely igen kis mennyiségben fordul elő a levelekben, ezért a tiszta citromfűolaj világpiaci ára igen magas, s engedélyezett az indiai citromfűvel történő helyettesítése, amellyel citoronellafű illóolajként találkozhatunk. Az illóolaj baktérium- és vírusölő, de rovarcsípések kezelésére is kiváló, továbbá dezodoráló, fertőtlenítő, bőrtisztító, így bőrfertőzésekre, izzadás esetén és bőrtisztítóként is jól alkalmazható, ám ne feledjük vivőanyaghoz (olaj, méz, tej, stb.) keverni!
Fertőző betegek szobájának levegőjét is jól fertőtleníthetjük vele párologtatóban alkalmazva, vagy egy szórófejes flakonban vízzel jól összerázva, s ezt a vizes keveréket a levegőbe permetezve, s a hatást tovább fokozhatjuk pl. fenyőolajjal.
Citromfű termesztése és gyűjtése
A citromfű termesztése egyszerű, magról, illetve tőosztással is könnyen szaporítható. Napos helyre érdemes telepíteni, mert árnyékosabb helyen is megél, de hajlamosabbá válik a szeptóriás levélfoltosságra, ami rontja a minőségét. Begyűjtését közvetlenül virágzás előtt célszerű végezni, mert ekkor a legmagasabb az illóolaj-tartalma.
A konyhaablakban elhelyezett cserépnyi citromfű is nagy hasznunkra válhat, s a levelek átsimításával felszabaduló illat azonnal jókedvre derít.
You must be logged in to post a comment.