Ismered ezt a lassan feledésbe merülő ízletes gyümölcsöt? Tudod, hogy mi mindenre jó még az eperfa? Ismerd meg jótékony hatásait.
Az eperfa termését fai epernek, a fát pedig szederfának is nevezik. Akár tájegységenként is lehetnek eltérések az elnevezésben.
Kétszáz éve még szederfa névre hallgatott a növény, a termései is jobban emlékeztetnek a szederre, mint az eperre, bár valójában egyikre sem. A Morus alba (fehér eper) termése édes, színe pedig fehér, illetve világos rózsaszín és sötét bordóspiros, már-már fekete színű is lehet, a levélfonák csak az erek mentén szőrös.
A Morus nigra (fekete eper) nálunk ritka gyümölcs- és díszfa, termése kisebb és savanykásabb, színe pedig sötétvörös vagy fényesfekete, a levélfonák lágyan szőrös. A piros eperfa (Morus rubra) termése piros színű. A fekete és fehér eperfa Közép-Ázsiából származik, a piros eperfa Észak-Amerikában honos és itthon nem fordul elő.
A fehér eperfa (M. alba) gyümölcse nyersen és főzve is ehető, éppúgy felhasználható, mint bármely más gyümölcs. Készülhet belőle például desszert, fagylalt, krém, gyümölcsleves-, gyümölcsszósz, lekvár, sőt aszalással is tartósítható. Frissen a kezet és a nyelvet is lilára színezi.
A fehér eperfa (M. alba) a modern fitoterápiában nem használatos, a tradicionális kínai gyógyászatban azonban a fehér eperfa levelét, ágvégét, gyökérkérgét és termését is alkalmazzák.
Ásványi anyagok és vitaminok
A fekete és a fehér eperfa gyümölcse egyaránt gazdag ásványi anyagokban (kalcium, kálium, nátrium, magnézium, mangán, vas, cink), valamint vitaminokban (B2, B3, C), ezért kiváló roboráló.
Antioxidánsokban gazdagok, különösen a sötét színű gyümölcsök, illetve immunerősítő hatásúak is.
Vércukorszint-csökkentő
A fehér eperfa levelének vércukorszint-csökkentő hatása is ismert, ugyanis csökkenti a cukor lebomlását és felszívódását a belekben, így az lassabban kerül be a vérkeringésbe.
A vércukorszint normalizálása segíthet az éhségrohamok leküzdésében, így segítheti a fogyást, illetve a diéta betartását.
Gyulladáscsökkentő
Gyulladáscsökkentő hatását széleskörűen kihasználhatjuk a szervezetben zajló legkülönfélébb gyulladásos folyamatok esetén.
Vérnyomáscsökkentő, szíverősítő
Vérnyomáscsökkentő hatású, és különösen a gyümölcsben található hatóanyagok csökkenthetik a szívbetegségek kockázatát.
A levelek segítenek csökkenteni a koleszterinszintet, illetve segítenek kiegyensúlyozni az LDL és HDL koleszterin arányát.
Köhögés, megfázás, torokgyulladás
A fehér eperfa levelének teája, illetve a fekete és a fehér eperfa gyümölcséből készült szirup enyhíti a köhögést, illetve a torokfájást és –gyulladást, valamint a megfázás tüneteit. Asztmatikus köhögés esetén is hatásos lehet.
Idegrendszeri panaszok
Idegesség, depresszió, stressz, kimerültség, feszültség, szédülés és fülcsengés esetén is alkalmazható, különösen a gyökérkéreg, illetve az abból készült kivonat.
Antimikrobiális hatás
Különféle flavonoidjainak köszönhetően a legkülönfélébb baktériumok és gombák esetén mutatott antimikrobiális hatást laboratóriumi körülmények között. Például a Pseudomonas aeruginosa, Candida albicans és más Candida fajok, Staphylococcus aureus, valamint a Streptococcus mutans és más Streptococcus fajok, illetve a fogágybetegségeket okozó Porpyromonas gingivalis ellen.
Egyéb alkalmazási lehetőségek
A gyümölcs emésztésjavító és enyhe hashajtó hatású.
A levél vizelethajtó hatású.
A levélkivonat segíti az agyműködést, és javítja a memóriát.
Az eperfalevél bőrfehérítő hatású, enyhíti a hiperpigmentációt, halványítja a májfoltokat, kozmetikumokban is alkalmazzák erre a célra.
Segíthet a csontritkulás megelőzésében.
Reumatikus és izomfájdalmak esetén elsősorban a gyökérkéregből készült gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító készítmények használhatóak külsőleg.
Eperfalevél adagolása, alkalmazása
A fehér eperfa porított leveléből 3 x 1 gramm a napi adag – maximum 4-5 hétig alkalmazva -, ami a vércukorszint és a koleszterinszint kiegyensúlyozásában is hatékonynak bizonyult.
Fehér eperfalevél mellékhatásai
Alkalmazása biztonságosnak tekinthető az adagolás betartása mellett. Ugyanakkor várandósság, szoptatás idején, illetve vércukorszint-csökkentő és immunszupresszáns gyógyszerekkel történő együttes alkalmazása odafigyelést igényel.
Eperfa levelének és gyümölcsének gyűjtése
A hatalmasra növő fa szüretelése nem egyszerű feladat. A teljesen érett mézédes termések az igazán finomak, melyek érintésre elválnak a fától. Viszont az érett termések könnyen lepotyognak, így leggyakoribb begyűjtési mód a fa alá kiterített ponyváról történő gyümölcsszedés. Akár naponta többször is érdemes összeszedni a ponyvára hullott gyümölcsöket, ugyanis nagyon rövid idő alatt romlásnak indulnak.
A fehér eperfa leveleit kifejlett állapotban gyűjtjük. A fekete eper levélválla mélyen szíves, míg a fehér eper levélválla gyengén szíves vagy lekerekített. Ugyanakkor a fehér eper levelei nagy alaki változatosságot mutatnak, tojásdadok vagy gyakran öblösen karéjosak is lehetnek. Fehér eper levéllemeze a színén világoszöld, sima, fényes és kopasz, míg fonáka csak az erek mentén szőrös. Fekete eper levéllemeze a színén sötétzöld, érdes, nem fényes, fonákán pedig lágyan szőrös.
Érdekességek az eperfáról
A Távol-Keleten a fehér eperfa zsenge, főtt leveleit is élelmiszerként fogyasztják, a Közel-Keleten pedig a szőlőlevélhez hasonlóan megtöltik.
A fehér eperfa leveleit a selyemgyártásban a selyemhernyók táplálékaként használták fel nagy mennyiségben.
Gyümölcséből eperpálinkát főztek (és sokan főznek a mai napig), ezért igen sok helyen ültették.
Gróf Széchenyi István 1826-ban Nagycenken, Sopron megyében szederfakertet telepített, és selyemgyártással is próbálkozott.
A ház körüli jószágok (kutyák, tyúkok stb.) is kedvelik a földre hulló édes termését.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.