Az erdei szamóca, erdők szélen, bokros helyeken, tisztásokon élő, ízletes gyümölcsű, évelő növény. Csak a vadon termő szamóca hármas levelei értékesek, a termesztett szamóca levelei nem. Gyökerét is gyűjtik, termése igen értékes gyümölcs.
Szamóca termésének hatásai
Vitaminok és ásványi anyagok
Az erdei szamóca termése édes, igen zamatos, sok C-vitamint tartalmaz. Kalciumot, vasat és foszfort is tartalmaz. Lábadozók részére is ajánlható.
Étvágyjavító, emésztésserkentő
Szervessav-tartalma étvágyjavító, aminosavai a fehérjék felépítéséhez szükségesek (bár, mint a legtöbb gyümölcs, nem teljes értékű fehérjeforrás), rosttartalma pedig az emésztésre van jó hatással.
Vértisztító
Üdítő, fiatalító gyümölcs, termesztett változata az első tavaszi, kora nyári gyümölcsök egyike, vértisztító hatása közismert.
Májbetegségek
Jó a májbajok ellen, feltehetően oldja a máj zsírlerakódásait (a koleszterint) is. Különösen jó hatást fejt ki a májgyulladásban, a fertőző májgyulladásban szenvedő betegek szervezetében.
Bőrbetegségek
A szamócakúra igen eredményesen alkalmazható idült bőrbetegségek (psoriasis, ekcéma) esetén.
Veseproblémák
Húgyhólyag-, vesegyulladás esetén is előnyös fogyasztása.
Szamócalevél hatásai
Bakteriális fertőzések
Az erdei szamóca levele 5% cserzőanyagot tartalmaz, amely bakteriosztatikus hatással bír, azaz meggátolja a baktériumok szaporodását.
Hasmenés
Hasmenésnél jól alkalmazható, ám gyökere, amelynek cserzőanyag-tartalma 10%, még nagyobb segítséget jelenthet ilyen esetben.
Emésztőrendszeri problémák
Gyomor- és bélrendszeri zavarok, bélhurut, emésztőrendszeri gyulladások, gyomor- illetve nyelőcsőfekély esetén is hatásos, ezért ilyen problémákra összeállított keverékekben mindenképpen érdemes helyet kapnia.
Szájgyulladás
Szájnyálkahártya-gyulladás esetén langyos főzetét használjuk öblögetéshez.
Vérnyomáscsökkentő
A levél teája csökkenti a vérnyomást, amely a növény vizelethajtó hatásának is köszönhető.
Vizelethajtó, köszvény
Köszvény esetén is jól alkalmazható, mert nemcsak a vizeletet hajtja, de előnyösen elősegíti a húgysav kiürülését is.
Izzasztó
Enyhe izzasztó hatása is van.
Cukorbetegség
Cukorbaj elleni teakeverékek alkotója is.
Erdei szamóca alkalmazása
1 evőkanálnyi szárított levelet 2 dl vízzel forrázzunk le, hagyjuk állni 15 percig. Naponta háromszor fogyasztható. A gyökérporból fele mennyiséget számítsunk, külsőleges alkalmazáshoz pedig kétszeres mennyiséget.
Termését frissen fogyasszuk, mert kedvező hatásai így érvényesülnek legjobban, azonban lekvár, dzsem, kompót is készülhet belőle a téli táplálkozás változatosabbá tételéhez.
Szezonban kúraszerűen, napi több alkalomra elosztva egy-másfél kilogrammot is elfogyaszthatunk. Cukorral, mézzel együtt könnyen erjed, tehát ne cukrozzuk. Ha mézzel édesítjük, akkor is használjunk erjedésgátló fűszert: vaníliát (nem szintetikus vaníliát, azaz vanillincukrot, hanem természetes vaníliarúd kikapart belsejét) vagy fahéjat. Különösen értékes az erdei szamóca gyümölcse, de a termesztett szamóca is nagy hasznunkra van.
Mindennapi tea
A szamócalevélből készült tea mindennapi teaként, hosszú távon is biztonsággal fogyasztható, ám az arra érzékenyeknél a szamóca levele és termése egyaránt allergiát okozhat. Érdemes megemlíteni, hogy koffeinmentes, azonban a fekete teához hasonlatos, nagyon kellemes ízű teakeveréket készíthetünk a különféle bogyós növények, mint az erdei szamóca, a málna, a fekete szeder, a ribiszke leveleinek keverékéből.
Szamóca mellékhatása
Mivel túl gyorsan indítja meg a tisztító folyamatokat, a természetellenes étrenden élők könnyen kiütéseket kapnak tőle, ám a kúra folytatása mellett néhány nap alatt a kiütések elmúlnak.
Szamóca termesztése
Az erdei szamóca leveleit erdei kirándulás alkalmával érdemes gyűjteni. Ha termését szedjük, akkor csak éretten érdemes leszedni, mert nem utóérő, s ne tároljuk sokáig, mert gyorsan romlik, penészedik. A termesztett szamóca jogosan kaphat helyet minden haszonkertben, hiszen a legkorábban érő és a leggyorsabban termőre forduló gyümölcs, akár már a tavasszal elültetett tövekről is szüretelhetünk nyár elején, míg a gyümölcsbokrok, gyümölcsfák első terméseire akár egy-két évet is várnunk kell. Napjainkban – kert híján – akár az erkély sarkában is helyet kaphat folyton termő változatban, dézsás vagy ámpolnás növényként.
You must be logged in to post a comment.