Tudtad, hogy nem minden fahéj egyforma, és nem mindegy, hogy melyiket használod? Most megtudhatod, hogy melyek a legfőbb különbségek a cassia és a ceyloni fahéj között, illetve melyiket mire használd.
Az általánosságban használt fahéj elevezés okot ad némi keveredésre, hiszen a fahéj különféle fajait jelöli, melyek ugyan hasonlóak, de nem tehetünk egyenlőségjelet közéjük.
Nagyobb tömegben és kereskedelmi forgalomban, vagyis a boltok polcain leggyakrabban a cassia vagy kínai fahéjjal (Cinnamomum cassia) találkozhatsz. A ceyloni vagy valódi fahéjat (Cinnamomum zeylanicum vagy C. verum) nem találod meg bármelyik üzletben, és ez még csak egy a sok különbség között.
Kis mennyiségben mindkettő egészséges, ám gyógynövényként már egyáltalán nem mindegy, hogy melyiket fogyasztjuk.
A fahéj íze
A kétféle fahéj között illatban nem is olyan túl könnyű különbséget tenni, ízben is inkább csak egymás után kóstolva. Pedig a ceyloni fahéj sokkal édeskésebb, lágyabb, kiegyensúlyozottabb aromájú, mint a cassia.
Mindamellett az ízekben rejlő különbségek okán a séfek a cassia fahéjat inkább sós ételekben, főként húsokhoz és levesekhez használják, míg a ceyloni fahéjat desszertek készítéséhez.
Különbségek a fahéj hatóanyagaiban
A cassia fahéj nagy mennyiségben tartalmaz kumarint. A kumarint vérhígító, májkárosító hatású, nagyobb mennyiségben kerülendő fogyasztása. Egyébként más gyógynövények is tartalmazzák, tipikus kumarintartalmú gyógynövényünk a somkóró.
Talán sokan emlékeznek a pár évvel ezelőtti dán fahéjas csiga körüli felfordulásra. Ez a hagyományos sütemény is mindössze a kumarin miatt került a céltáblára, pedig az eddigiekből is kitűnik, hogy a megfelelő fahéj felhasználásával továbbra sem kell lemondania senkinek erről a hagyományos finomságról pusztán a fahéj miatt.
Cassia fahéj (Cinnamomum cassia)
Gyakran nevezik kínai fahéjnak, mivel Kína déli részéről származik. Indonéziában is honos, és a trópusokon szinte mindenhol termesztik.
Színe sötét barnás-vöröses, íze erős, fűszeres, nagyobb mennyiségben csípős jellegű. Vastag a kérge, ezért nehezebb megőrölni. Gyakran egészben vagy törve (fahéj chips) használja fel a kínai konyha, melynek alapvető fűszernövénye, egyébként sós ételekben is. Ázsián kívül Amerikában is előszeretettel fogyasztják.
0,04-0,08% a kumarintartalma, ezért felnőtteknél akár már napi 2 gramm elfogyasztása is problémás lehet, nem is beszélve a gyermekekről. Több országban be is tiltották. (Összevetésként: a legtöbb gyógynövényünk napi adagja felnőttek esetén 4-5 gramm körül mozog.)
Rendszeresen napi 1 teáskanálnyi mennyiségnél többet fogyasztva a májproblémákon kívül a véralvadásgátló gyógyszerek hatását is befolyásolja, és műtétek előtt állóknak sem ajánlható. Ekkora mennyiség fogyasztása mellett a ceyloni fahéj biztonságosabb.
Ceyloni fahéj (Cinnamomum zeylanicum)
Srí Lankáról (korábbi nevén Ceylon) származik, csak itt őshonos.
Színe világosabb, íze lágyabb, enyhébb, citrusosabb, édeskésebb, kiegyensúlyozottabb. Puhább kérge könnyen őrölhető, az egész világon előszeretettel használják sütemények ízesítésére.
Kumarintartalma 0,03-0,04%, tehát nagyjából fele annyi, mint a cassia fahéjnak, ezért jóval biztonságosabb választásnak tartják, nagyobb mennyiségben is kockázat nélkül fogyasztható. A ceyloni fahéj esetében már számolhatunk a gyógynövények esetén átlagos napi 4-5 gramm fogyaszthatósággal.
A kutatások szerint nemhogy nem árt a májnak, még jótékony hatással is van a működésére. Hatóanyagtartalma a zöld teában, illetve szőlőben is megtalálható jótékony hatóanyagokhoz hasonló, így érfalerősítő, véd a szívbetegségek és a daganatos betegségek kialakulása ellen, javítja az emésztést, és csökkenti a vérnyomást, valamint a vércukorszintet, antibakteriális hatású, gyulladáscsökkentő, enyhíti az ízületi fájdalmakat.
Egyéb fahéjfajok
A Cinnamomum burmannii indonéziai fahéjként vagy korintje fahéjként is ismert, az Egyesült Államokban a legolcsóbb és legelterjedtebb fahéj.
A Cinnamomum loureiroi (C. loureirii) Dél-Ázsiában honos, Saigon fahéjként vagy vietnami fahéjként is ismert. Ez itthon is beszerezhető. Magas illóolajtartalmának köszönhetőn ennek a fahéjnak van a leginkább fűszeres és édes íze. Ez a merész íz jól érvényesül különféle sütött termékekben, és a vietnami pho levesben is ezt használják.
A világon körülbelül 100 fahéjfaj él, ám az eddig említettek a leggyakrabban használtak.
Kis mennyiségben (ún. fűszermennyiségben) bármelyik fahéj ízét bátran élvezhetjük, terápiás mennyiségben történő fogyasztáshoz ceyloni fahéjat válasszunk, melynek napi adagja 1-6 gramm felnőttek esetén.
Mire ügyelj fahéj vásárlásakor? Hogyan használd a fahéjat? Milyen formában juthatsz hozzá?
Ha a csomagoláson csak annyit látsz, hogy fahéj, szinte biztos, hogy cassia fahéjat rejt a zacskó.
A fahéj fűszernövényként sütemények, italok és keleti ételek ízesítésére használható.
A távol-keleti gyógyászatban a fahéj az úgynevezett tonizáló gyógynövények során erősíti, így a legjobb hatást akkor érheted el, ha naponta fogyasztasz belőle egy keveset, például a kávéd más meleg italod ízesítésére. Nyáron a gyümölcsöket vagy a gyümölcssalátát is meghintheted egy csipet fahéjjal.
A fahéj három módon szerezhető be a boltok polcairól: őrölt, tört vagy darabolt és egész rúd formájában. A kínai fahéj beszerzése a legkisebb élelmiszerboltokból is könnyen megoldható, a ceyloni fahéj nem található meg bármely üzlet polcán.
Régebben az első két forma volt az elterjedt, manapság viszont az egész fahéjrúd már fűszerként és dekorációs célokra is igen elterjedt.
A fahéjpor vagy őrölt fahéj könnyen használható főzéshez, sütéshez és italok készítéséhez. Táplálékkiegészítőként és kapszulázva is hozzáférhető. A finom por állag miatt illóolajait gyorsan elveszíti, csökken az aromája.
A tört vagy darabolt fahéj (fahéjdarabok) külföldön fahéj chipsként ismert. Az egész fahéjrudakat összetörve otthon is könnyen elkészíthető. Teakeverékekhez is adható.
A fahéjrúd a fahéjfa szárított kérge, melyet szárítás előtt egyforma méretűre vágnak, és feltekernek, így kapja meg mutatós kinézetét. Különféle italokhoz készítéséhez és azok díszítésére is felhasználható. A cassia fahéjrudak egy vastagabb kéregdarabból állnak, míg a ceyloni fahéjrudak több vékony kéregrétegből.
Ezek is érdekelhetnek:
Karácsonyi tojáslikőr (alkoholmentes változatban is)
Ünnepi fűszerek: melengető gyógynövények
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi konzultációt, és nem minősülnek kezelési javaslatnak.
You must be logged in to post a comment.