A fehér akác Amerikából származó fa, meglehetősen közismert. Nálunk kisebb erdőségeket alkot, de utak mellé, házak köré is szívesen ültetik. A messziről illatozó akácfák virágai méhlegelőként és gyógynövényként is megbecsültek.
Népi gyógyászat
A népi gyógyászat is előszeretettel használja az akácvirágot, sőt, a kérget is, ami hasonló hatással rendelkezik, mint a virág, valamint bélrendszeri fekélyek esetén is hatásos, azonban egyúttal mérgező is, így nem alkalmazható biztonságosan.
Légúti panaszok
Jó köhögéscsillapító, hurutoldó, így meghűlés és egyéb légúti betegségek esetén is hasznos.
Emésztés, túlzott gyomorsavképződés
Emésztőrendszerre gyakorolt hatásai közül kiemelkedik, hogy megakadályozza a túlzott gyomorsavképződést. Keserűanyagai folytán étvágyjavító hatású, de enyhe hashajtó hatással is rendelkezik.
Vizelethajtó, görcsoldó
Flavonoidjai vizelethajtó hatásúak, valamint oldják a simaizmok görcseit. (A simaizmok akaratlagosan nem mozgathatóak, többnyire a vegetatív idegrendszer befolyása alatt állnak, lényegében a belső szervek izomfalai.)
Fehér akác egyéb alkalmazási lehetőségei
Teakeverékekben izzasztóként és ízjavítóként is használatos.
Vérnyomáscsökkentő hatású.
Fehér akác felhasználása, adagolása
A virágból 1 teáskanálnyi szárítmányt kell 2 dl vízzel leforrázni, ami 15 perc állás után leszűrve fogyasztható, ezt a mennyiséget naponta kétszer ihatjuk.
Gyomorsavcsökkentés céljából étkezés után kell fogyasztani, akácmézzel ízesítve még hatásosabb.
Fehér akác mellékhatása
Robinin glikozidja a vörösvértestek kicsapódását és a sejtosztódást befolyásolja, ezért tartós, hosszú ideig történő alkalmazása ellenjavallt, de egyszerre nagyobb mennyiség elfogyasztása nem okoz semmilyen problémát. Egyéb mellékhatása nem ismert. A virágok kivételével a teljes növény mérgező (virágszár, levél, kéreg), ezért a virágokat a fürtökről lefosztva kell felhasználni!
Akácméz
Kiváló mézelő növény, s az akácméz az egyik legkedveltebb és legnagyobb mennyiségben fogyasztott mézfajta. A méz általános hatásain túlmenően (kiváló szénhidrátforrás, segít kiegészíteni a szervezet vitamin és ásványianyag-szükségletét, vérképzésre és csontfejlődésre pozitív hatást gyakorol, immunerősítő, baktériumölő, a benne található enzimeknek köszönhetően élő táplálék) az akácvirág szárítmányhoz hasonlatosan remekül alkalmazható köhögéses állapotokban, valamint gyomorsavtúltengés esetén. Illata az akácvirágéhoz hasonló.
Az akácméz gyümölcscukor-tartalma igen magas, ezért őrzi meg 1-2 évig is folyékony állagát, azaz nem ikrásodik, s ezért olyan keresett a világpiacon. Lassabban szívódik fel, mint a szőlőcukrokban gazdagabb (könnyebben kristályosodó) mézek, de édesítőértéke is magasabb.
Ez a mézfajta cukorbetegek számára is ajánlható, mivel a gyümölcscukornak fontos szerepe van a vércukorszint szabályozásában a lassabb felszívódás miatt, hiszen az elfogyasztás után nem ugrik ki a vércukorszint. (A méz szénhidráttartalma kb. 81%, cukorbetegeknél a gyümölcscukor és szorbitol együttes bevitele a napi 30 g-ot ne haladja meg!)
A virágokból szörp is készülhet a bodzaszörp mintájára.
Fehér akácvirág gyűjtése
Könnyen gyűjthető, azonban ne az utak mentén található fákról végezzük a gyűjtést! A virágokat üde nyílásban kell szedni (a földre hullott vagy elnyílt, rozsdás virág értéktelen), a virágokat le kell fosztani a kocsányról, és vékony rétegben kiterítve szárítani, hogy a minél gyorsabb szárítás után is megőrizzék szép fehér színüket.
Érdekesség
Gyökere vörös festéket ad. Virágait az illatszeripar is használja.
Ezt is nézd meg:
Bodzaszörp (akácszörp is készülhet a bodzaszörp mintájára)
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.