A fehér fagyöngy félélősködő növény, hiszen fotoszintetizál, tehát a szén-dioxidot a leveleivel veszi fel, de gyökerét az anyanövénybe mélyeszti, az ásványi sókat és a vizet az anyanövénytől veszi el. Ez az örökzöld, gömb alakú kétlaki cserje leginkább akácon, nyárfán, hársfán, tölgyfán és gyümölcsfákon fordul elő. Nem tévesztendő össze a tölgyfákon élő sárga fagyönggyel (Loranthus europaeus), amelynek szára feketés zöld, termése sárga, levelei ősszel lehullanak.
Szív- és érrendszer
Vérnyomás-reguláló hatású, a magas vérnyomást csökkenti, az alacsony vérnyomást kissé megemeli. Erősíti a hajszálereket, érelmeszesedés és érszűkület esetén is jól alkalmazható.
Szívnyugtató, szívpanaszokra jól használható galagonyával keverve.
Immunerősítő
Immunstimulánsként jó hatással van az immunrendszerre. A téli influenzás, meghűléses betegségek megelőzésében is szerepet játszhat.
Németországban a Rudolf Steiner-féle antopozófus (emberközpontú) orvostudomány a rákos áttétek megakadályozásának, illetve a daganatos sejtek osztódását gátló hatásának igazolására végeznek kutatásokat. A fagyöngyből gyárilag előállított készítményeket, például az Iscador injekciót az onkológia területén is alkalmazzák. Teaként a fagyöngy erre egészen biztosan alkalmatlan.
Nőgyógyászati problémák
Szabályozza a menstruációs vérzést, megszünteti a méhvérzést, ezért túl erős menstruációs vérzés esetén is hatásos. A simaizmok görcseit csökkenti, így a menstruációs fájdalmak csillapítására is alkalmazható.
Fejfájás, álmatlanság
Idegrendszeri alapon kialakult fejfájás csillapítására, szédülés enyhítésére szintén hatásos. Macskagyökérrel és komlóval kombinálva álmatlanság esetén is alkalmazhatjuk.
Fokozza az anyagcserét. Erősítő, fokozza a szellemi és testi erőt.
Fagyöngy alkalmazása
1 kávéskanálnyi mennyiséget 2 dl vízben 6-8 órán keresztül áztatunk. Naponta maximum 2-szer 2 dl fogyasztható, de a legjobb és legbiztonságosabb, ha keverékekben alkalmazzuk.
Fehér fagyöngy mellékhatásai
Gyermekeknél tilos alkalmazni! Várandósság és szoptatás alatt szintén tilos az alkalmazása. Szívbetegek ne használják! Az adagokat mindig pontosan tartsuk be és ne lépjük túl! Az adagok túllépésénél károsítja a májat, allergizál és túlstimulálja az immunrendszert. Mérgezés tünetei: hányás, hasmenés, izomgörcs, görcsös rángatózás.
Fehér fagyöngy gyűjtése
Akácfáról ne gyűjtsünk fagyöngyöt, mert rosszullétet okozhat! Legjobb minőségű herbát az alma- és körtefákon található fagyöngy ad. Ősztől a gazdafák lombfakadásáig gyűjthető. Ceruzavastagságú vagy annál vastagabb ágdarabok nem kerülhetnek a gyűjtésbe, ahogy bogyók sem, hisz ez utóbbiak mérgezőek.
Érdekességek
Sokan gondolják, hogy ez a fehér fagyöngy mérgező, pedig ez valójában csak a fehér bogyójára igaz. Viszont az igaz, hogy erős hatású gyógynövény, ezért körültekintően kell alkalmazni.
Bogyója a madarak számára kedvelt csemege, akik a növény szaporításában is hatékonyan részt vesznek, ugyanis a csőrükre tapadt magokat a fák ágaihoz dörzsölve végzik a szaporítást.
A fehér fagyöngy bogyójának nedvéből készül a légypapír ragacsos felülete.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.