A fekete ribiszkét gyakran fekete ribizliként említjük, ám akárhogy is nevezzük igen értékes gyógynövény. Kezdetben a piros ribiszkét alkalmazták gyógynövényként, ám később beigazolódott, hogy a fekete ribiszke gyógyhatása erőteljesebb.
Nagy-Britanniától Közép-Szibériáig honos, Magyarországon a Hanságban és a Szigetközben található példányai védettek. Közép- és Észak-Európában, valamint Észak-Ázsiában a fekete és a piros ribiszkét is évszázadok óta termesztik.
A piros ribiszke orvosi alkalmazásáról először a perzsa tudós és filozófus Avicenna ír. Adam Lonitzer (Lonicerus) német orvos füveskönyvében cukorban befőzve ajánlja gyermekeknek kanyaró gyógyítására. A kolostori gyógyászatban a 15. században kapott biztos helyet, azokat az alkalmazási lehetőségeket vették át, melyeket már Avicenna is említett, így különösen gyerekek bőrbetegségeit, hányást, szívpanaszokat és keringési panaszokat gyógyítottak vele.
A késő középkor gyógyfüveskönyvei beszámolnak a fekete ribiszke gyógyhatásáról is, ám a német népnyelvben büdösszőlőként vagy poloskabogyóként emlegetett, kellemetlen szagú növény kevéssé terjedt el.
Népi gyógyászat
A népi gyógyászat vese- és hólyagbántalmak, vesehomok, köszvény és reumakezelésére ajánlja.
Érrendszer
Érbetegségek, vérzékenység és mindenféle vérzéses állapot esetén rutintartalma jelent segítséget, mely érfalerősítő hatással is rendelkezik. Ezen hatását a C-vitamin fokozza (Rutascorbin).
Csökkenti a vérnyomást, magas vérnyomás elleni teákban mindenképpen helyet érdemel.
Vizelethajtó, izzasztó
Vese- és hólyagbántalmak, vesehomok esetén vizelethajtó hatását használhatjuk ki, vesegyulladás esetén is hatásos
Izzasztó hatásának köszönhetően méregtelenítő és lázcsillapító is egyben
Légúti megbetegedések
Különféle légúti megbetegedések és influenza esetén roboráló, erősítő, vitaminpótló, és ilyen állapotokban lázcsillapító és gyulladáscsökkentő és antibiotikus hatását is kihasználhatjuk.
Egyéb alkalmazási lehetőségek
Reumatikus, köszvényes és ízületi bántalmak esetén vizelethajtó és gyulladáscsökkentő hatása jelenthet segítséget.
Antioxidáns hatású. Termesztett növények között a legmagasabb a C-vitamin tartalma. (A bogyós gyümölcsök mindegyikének levelében is található több-kevesebb C-vitamin.)
Gyümölcse hashajtó és érfalerősítő, antocián színanyaga miatt a visszeres problémák okozta panaszok esetén is hatásos, javítja a látásélességet. A vénás keringést javító gyógykészítményekben is megtalálható. Köhögés, rekedtség esetén is jó hatású, hasmenéses állapotok esetén is jól alkalmazható.
Fekete ribiszke mellékhatásai
Ismert mellékhatása nincsen.
Fekete ribiszke alkalmazása
A levélszárítmányból 1 evőkanálnyit 2 deciliternyi vízzel leforrázunk, 10-15 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Naponta két-három alkalommal 2 deciliter fogyasztható.
A termés frissen fogyasztva, esetleg kicentrifugált levét kortyolgatva a leghatásosabb. Szezonon kívül a gyümölcsöt inkább kompót formájában fogyasszuk, így jobban megőrzik hatásukat a benne lévő bioaktív anyagok. Pektintartalma főzésnél védi a C-vitamint. Napi adagja négyszer egy evőkanálnyi.
Fekete ribiszke mellékhatásai
Ismert mellékhatása nincsen.
Fekete ribiszke gyűjtése
A fekete ribiszke termése és levele egyaránt gyógyhatású. A termést éretten, a leveleket kifejlett állapotban, de még virágzás előtt gyűjtjük.
Érdekesség
Magolaját neurodermatitis esetén alkalmazzák. A mag gamma-lonolénsvat tartalmaz, a neurodermatitisben szenvedő betegek nagy részének öröklött enzimhiány miatt nem termelődik a szervezetében ez az anyag. A ribiszkemagolaj rendszeres fogyasztása segít az enzimhiányon.
You must be logged in to post a comment.