A fenyőszirup és a fenyőszörp között a legnagyobb különbség az elkészítés módjában rejlik. Elsősorban nem élvezeti értéke, hanem gyógyhatása miatt készítjük, bár íze kellemes és különleges.
A fenyő nem mérgező?
A fenyő nem mérgező, azonban ügyelni kell arra, hogy biztosan fenyőt gyűjtsünk. A fenyőszerű, fenyőhöz hasonló növények mint a tiszafa, a boróka vagy a tuja mérgezőek.
Gyógynövényként elsősorban a lucfenyőt és az erdei fenyőt használjuk. Nálunk ezüstfenyő van a kertben, amely valójában a lucfenyők közé sorolandó, én ezt használom, a képeken is ez látható.
Ezt is olvasd el:
Miből készül a fenyőszörp?
Gyakran (és tévesen) halljuk a fenyőrügy szörp elnevezést. Valójában nem rügyekből, hanem a tavaszi zsenge hajtásokból készül a szörp. A hajtásokat egészen addig szedhetjük, míg teljes egészében zöldek, tehát az éghajlati és időjárási viszonyoktól függően körülbelül június közepéig. (A barnulás megindulása után is szedhetjük, de az íze már nem lesz olyan zsenge és harmonikus.)
Szirup vagy szörp?
Valójában a szirup és a szörp között lényegét tekintve nem sok különbség van, mindkettő cukorral készül. A szirup talán sűrűbb, és elsősorban valamilyen gyógyhatással hozzuk összefüggésbe, míg a szörp némileg hígabb, s inkább élvezeti értéke kerül előtérbe.
Frissítő ital készítéséhez a szörpöt vagy szirupot hígítsuk fel sima vízzel, ásványvízzel vagy szódavízzel. Citromkarikával, pár csepp citromlével és fenyőhajtásokkal tovább ízesíthetjük, illetve díszíthetjük.
Amennyiben a szirup vagy szörp gyógyhatását kívánjuk kihasználni, pl. köptetőként alkalmaznánk, úgy szopogassunk el egy teáskanálnyi szirupot vagy szörpöt naponta több alkalommal, hígítatlanul.
Fenyőszörp
A fenyőszörp receptjét Erdélyből hoztam, ahol a házinénink szomszédasszonya ezzel gyógyította ki gyermekét az asztmából. Főzéssel készül, így némiképp veszít a hatóanyag-tartalomból.
Fenyőszörp hozzávalói
friss fenyőhajtások
víz
a folyadék minden literjéhez 1 kg cukor
Fenyőszörp elkészítése
1. A friss fenyőhajtásokat egy fazékba tesszük, annyi vizet öntünk rá, amennyi ellepi, felforraljuk, majd pár percig főzzük.
2. Ezt követően egy napig állni hagyjuk, majd leszűrjük, a visszamaradt folyadékot megmérjük, s annyi kiló cukrot teszünk hozzá, ahány liter a folyadék.
3. Felforraljuk, s ha teljesen feloldódott a cukor, tiszta üvegekbe töltjük, lezárjuk, majd kihűlésig száraz dunsztba tesszük.
Fenyőszirup
Kíméletesebb eljárás, hiszen nem kell főzni, így több hatóanyagot megőrizhetünk a kész szirupban. A cukor ozmotikus hatásának köszönhetően a nedvességet kiszívja a fenyőből (a hatóanyagokkal együtt), s a nedvességtől feloldódva besziruposodik.
Fenyőszirup hozzávalói
friss fenyőhajtások
cukor
befőttesüveg
Fenyőszirup elkészítése
1. Rétegezzük a fenyőhajtásokat és a cukrot egy befőttesüvegbe (kb. kétujjnyi fenyőhajtásra 3-4 ek. cukor).
2. Az üveget zárjuk le, tegyük napfénytől védett helyre.
3. Pár nap múlva a fenyőhajtások elveszítik élénk színüket, egyúttal a cukor a fenyő nedvességtartalmában feloldódik és szirupossá válik.
4. Ha nem oldódna fel maradéktalanul a cukor, önthetünk hozzá egy kevés (fél deci) felforralt, majd visszahűtött vizet.
A magas cukortartalomtól elvben egyik készítmény sem romolhat meg, amennyiben a készítés során folyamatosan figyelünk a tisztaságra. Hideg kamrában vagy hűtőszekrényben nagyobb biztonsággal tárolhatjuk. A hidegen készült szirupot gőzöléssel (dunsztolással) tartósabbá tehetjük, ám ebben az esetben számolni kell a hatóanyagok egy részének bomlásával.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.