A fokhagyma konyhánk állandó alapanyaga, leginkább fűszerként tekintünk rá, pedig egyik legértékesebb táplálékgyógynövényünkről van szó.
A fokhagyma talán az egyik legősibb gyógynövény, már az ókorban az egyiptomi piramisok építési munkálatain részt vevő munkások is meghatározott fejadagot kaptak belőle a betegségek elkerülése érdekében. Az ókor orvosai már átfogó leírást adtak e növény gyógyhatásairól, használták például lepra és tbc kezelésére, féregűzésre és aranyeres panaszokra egyaránt. Dioszkuridész az emésztőrendszer panaszain kívül kígyómarás, állati harapások és szennyezett víz okozta mérgezés esetén is alkalmazta, de megfázás és bőrbetegségek ellenszereként is nagyra tartotta. A középkorban is megmaradtak ezek az ajánlások. Bingeni Hildegard felhívta a figyelmet arra, hogy a nyersen fogyasztott fokhagyma a leghatásosabb, de csak kis mennyiségben javasolta, hogy ne melegedjen túl az ember vére. A kolostori gyógyászatban afrodiziákumként is használták.
Az ókortól sok babona övezte a fokhagymát, az egyik legismertebb talán, hogy az ajtók és ablakok fölé akasztva távol tartja a vámpírokat.
Valószínűleg Közép- és Kelet-Ázsiából származik, de ma már az egész világon termesztik, és fűszerként nagy becsben tartják.
Vírusok, baktériumok és gombák elleni hatás
Antivirális, antibakteriális és antimikotikus hatása miatt kiváló fertőtlenítő. Ezt a fertőtlenítő hatást kihasználhatjuk légúti , emésztőrendszeri vagy bőrfertőzéseknél egyaránt, illetve ezek megelőzésénél egyaránt.
Segíthet megelőzni, illetve visszaszorítani a Helicobacter pylori túlszaporodását, mely kellemetlen emésztőrendszeri tüneteket okozhat, akár gyomorfekélyt is. Egyes kutatások szerint rendszeres fogyasztásával megelőzhető a gyomorrák.
A tbc-t okozó baktériumot (Mycobacterium tuberculosis) még nagy hígításban is elpusztítja.
Érfaltisztító, szív-érrendszeri betegségek
A fokhagyma hatóanyagai hígítják a vért, meghosszabbítják a vér alvadásának idejét, oldják a véralvadékokat, és segítenek letakarítani az erek faláról az úgynevezett plakkokat, mindemellett csökkentik a koleszterinszintet is. Mindezen hatásai segítenek megelőzni az érelmeszesedést, az embóliát és a trombózist.
Csökkenti a vérnyomást, illetve hatóanyagai tágítják a koszorúereket, így egyéb, az érrendszerre gyakorolt hatásaival együtt hatékonyan segít megelőzni a szív-érrendszeri betegségeket, és hozzájárul az angina pectoris megelőzéséhez is.
Bőrbetegségek
Külsőleg alkalmazva elsősorban szemölcsök és herpesz esetén hatásos, de minden bőrfertőzés esetén érdemes egy próbát tenni vele.
Fokhagyma egyéb alkalmazási lehetőségei
Segít kiűzni a bélférgeket.
Fokhagyma adagolása
Gyógyászati felhasználás esetén a napi adag 4 gramm, ami nagyjából 2-3 gerezd fokhagymának felel meg. Ez nyersen kell elfogyasztani, például fokhagymás pirítós formájában, de adhatjuk salátaöntethez, vagy keverhetjük szendvicskrémbe is. Elegendő egy évben kétszer egy-egy hónapos kúrát tartani, de az is egy lehetőség, ha naponta, kétnaponta egy gerezdet fogyasztunk folyamatosan.
Az illóolajok felszabadulásának intenzitását csökkenthetjük például petrezselyemlevél, zellerlevél vagy kávészem rágcsálásával, illetve tejjel együtt fogyasztva is hasonló hatást érhetünk el. Nagy mennyiségben és huzamosabb ideig fogyasztva már nemcsak a tüdőn keresztül választódik ki, hanem a bőr is belép a kiválasztásba. Ilyenkor már nehéz féken tartani a kipárolgást.
Kapható készítmények (kapszula, tinktúra) formájában is, ettől kevésbé lesz fokhagymaszagunk, bár sokszor a kívánt hatást sem érjük el ezekkel.
Külsőleges alkalmazáshoz a megtisztított fokhagymagerezdet szétnyomkodjuk, és az így kapott pépet az érintett bőrfelületre kenjük.
A főzve, sütve fogyasztott fokhagyma illóolajai jelentős mértékben károsodnak, ezért ilyen formában kevéssé érezteti áldásos hatásait. Mindamellett kívánatos lenne a főzés során is nagy mennyiségben felhasználni.
Érdemes megemlíteni, hogy a medvehagyma hatása 17-szerese a fokhagymáénak, ugyanakkor csak rövid ideig elérhető, és pestóként eltéve vagy fagyasztáson kívül máshogy nemigen tárolható, de tavasszal érdemes belőle minél nagyobb mennyiséget fogyasztani.
Fokhagyma mellékhatásai
Ellenjavallata nincs, de néhány dologra érdemes odafigyelni nagyobb mennyiségben történő alkalmazása esetén. Az adagolást kisebb mennyiséggel kell kezdeni, és fokozatosan felvinni a napi 4 grammra, ugyanis nagyon erős az értisztító hatása, és nem kívánatos, hogy a hirtelen nagyobb mennyiségben az érfalról letakarított plakkok a vérbe kerüljenek. Enyhébb gyomor- vagy bélpanaszokat, gyomorégést is kiválthat. Helyileg alkalmazva bőrelhalást okozhat, ezért csak a kezelendő felületre szabad felvinni.
Fokhagyma termesztése
A fokhagyma kedveli a napos fekvést és a humuszban gazdag talajt, szereti, ha rendszeresen kap nedvességet. Termesztése viszonylag egyszerű.
A fokhagymát a gerezdekkel vagy magokkal is szaporíthatjuk. Szedjük szét a fokhagymafejet gerezdekre, és a gerezdeket duggassuk le a földbe. (A zöldségboltokban kapható fokhagymákat gyakran kezelik olyan szerrel, mely megakadályozza, hogy gyökeret fejlesszen, ezek alkalmatlanok a termesztésre.) A magoknak húzzunk árkot, ebbe szórjuk bele ritkásan a magokat, majd kelés után egyeljük (húzzuk ki a túl sűrűn kihajtott növénykéket), ha szükséges.
Kisebb fák töve köré ültetve segít megóvni a gyümölcsfákat a tetvesedéstől, és nem foglal a kertben plusz helyet.
Fokhagymatinktúra
A fokhagymagerezdeket (kb. 25 dkg) megtisztítjuk, kicsit összetörjük, egy üvegbe tesszük, majd feltöltjük 3 dl alkohollal. 10-14 napig érleljük, majd leszűrjük. Fokozatosan kezdjük az adagolást. Napi háromszor szedjük: az első nap reggel egy, majd délben kettő, este három cseppet, a második napon reggel négy, majd délben öt, este hat cseppet, és így tovább, amíg fokozatosan elérjük a 15-25 cseppes mennyiséget. Innentől kezdve háromszor 15-25 cseppet szedünk, majd a kúra végefelé ugyanúgy fokozatosan lecsökkentjük a mennyiséget, ahogy a kúra elején megemeltük azt. Ez a kúra nagyjából egy hónapig tartson, és évente kétszer elegendő megismételni.
You must be logged in to post a comment.