Egész Európában elterjedt az árnyas gyertyános, bükkös, tölgyes erdők évelő aljnövényzeteként a medvehagyma. Magyarországon főként a Mecsekben fordul elő tömegesen, ám sokfelé kapható piacokon, bioboltokban, sőt időnként már nagyobb szupermarketekben is kis csokrokba kötve. Nevét onnan kapta, hogy a medvék nagy előszeretettel fogyasztják téli álmuk után. A fokhagyma erdei testvéreként is szokás emlegetni.
Az ókori rómaiak és germánok fedezték fel gyógyító tulajdonságait. A medvék és vaddisznók kedvelt csemegéje, ám velük nem kell a leveleken osztozni, a termést és a föld alatti részeket jobban kedvelik.
Szív- és érrendszeri betegségek
Vérnyomáscsökkentő, koleszterinszint-csökkentő, értágító, érfalat erősítő, érelmeszesedést gátló, vértisztító hatásait főként a szív- és érrendszeri megbetegedésekkel küszködők használhatják ki, de megelőzésként is hasznos a fogyasztása.
Enyhe vérhígító hatással is rendelkezik.
Emésztőrendszeri problémák
Kedvezően hat a gyomorra, a bélrendszerre, krónikus hasmenés és szorulás ellen is jó hatású. Bélférgesség esetén szintén ajánlható.
A káros bélbaktériumok elszaporodását gátolja.
Húgyúti panaszok
Tisztítja a vesét és a húgyhólyagot, elősegíti a vizelet ürítését, így hólyagbántalmak esetén is hasznát vehetjük.
Antibakteriális, vírus- és gombaölő
Antibakteriális, vírus- és gombaölő hatását főként allicin tartalmának köszönheti, és tízszer több allicint tartalmaz, mint a fokhagyma, de egyéb összetevőinek mennyiségét tekintve is hatásosabbnak bizonyul.
Ásványi anyagok és nyomelemek
A fokhagyma ízű és illatú levelek fő hatóanyagai az illóolajok, az allicin (fokhagyma egyik fő hatóanyaga is ez) és a kénes vegyületek, de glikozid, cseranyag, C-vitamin, F-vitamin és többféle ásványi anyag (vas, magnézium, mangán, kálcium, kobalt, cink, szelén) is található benne. A fokhagymában található adenozin többszörösét tartalmazza. Az adenozin a szelén és az A, C, E vitaminok összes tulajdonságával rendelkezik.
Reuma
Külsőleg főként reumatikus problémákra alkalmazható. Ehhez házilag is készíthetünk bedörzsölőként használható tinktúrát: a friss leveleket öntsük fel gabonapálinkával vagy alkohollal, tegyük meleg helyre, időnként keverjük meg, kb. két hét múlva szűrjük le és tároljuk hűvös helyen.
Egyéb alkalmazási lehetőségek
Enyhíti a szédülést és fejfájást.
Összetört friss levelei kiváló sebgyógyító tulajdonsággal rendelkeznek, illetve krónikus bőrbetegségekre is jó hatásúak.
Salaktalanító hatását úgy aknázhatjuk ki legjobban, ha tavasszal minél gyakrabban iktatjuk be étrendünkbe.
Medvehagyma alkalmazása
Frissen fejti ki legjobban hatását, teát nem főzünk belőle. Tavasszal fogyasszunk belőle minél többet. Fűszer- és táplálékgyógynövényként fogyasztjuk. A felaprított levelekkel meghinthetjük szendvicseinket, keverhetjük salátába.
Ízesíthetünk vele burgonyás ételeket, leveseket, s bármit, amibe fokhagymát szoktunk tenni, sőt medvehagyma-krémleves is készülhet belőle. A spenóthoz hasonlóan főzelékként is elkészíthetjük.
Pesto házilag is készülhet belőle olívaolajjal, olajos magvakkal, sóval és (parmezán) sajttal összeturmixolva.
Tárolásánál szóba jöhet a fagyasztás, ami a leginkább hatóanyagkímélő megoldás, de eltehetjük sóval rétegezve vagy olajban is.
Medvehagyma mellékhatása
Mellékhatása nincs ennek az egészséges táplálék-fűszer-gyógynövénynek, ám rendszeres fogyasztása véralvadásgátlót és nem szteroid gyulladáscsökkentőket szedők részére orvosi konzultáció mellett javasolható!
Medvehagyma termesztése és gyűjtése
Hagymáról szaporítható, így a hagymákat gazdaboltból vagy termesztőktől beszerezve a kertünk egy árnyas részében saját kis ültetvényünk is lehet. Érdemes árnyas helyre telepíteni. Tapasztalatok szerint magjai csak hidegkezelést követően és ott kelnek ki, ahol már egyébként is található medvehagyma, így nem meglepő, ha a magról történő szaporítás kudarcba fullad.
Tavasszal, még virágzás előtt gyűjtjük leveleit. Gyűjtésekor fontos az elővigyázatosság és körültekintés, mivel levelei könnyen összetéveszthetőek a gyöngyvirág és az őszi kikerics leveleivel, amelyek mérgezőek! A hagymák védelmében egy-egy növényről ne szedjük le az összes levelet, hiszen a hagymáknak szükségük van a megerősödéshez az elszáradó levelekre és virágokra is.
Medvehagyma mérgező hasonmásai
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.