A csípős és melegítő hatású gyömbér kedvelt fűszer és gyógynövény. Kínában és Indiában már az ókor óta nagy becsben tartják, napjaink nyugati világában pedig a superfood kategóriában emlegetik.
Van olyan betegség, tünet panasz, amelyre a gyömbér nem hatásos?
Elképesztő mennyiségű jótékony hatását végignézve jogos a kérdés. Az ősi indiai gyógyító hagyományokat összegyűjtő Ayurveda is univerzális gyógyszerként említi. Rengeteg tanulmány foglalkozik gyógyhatásaival, talán ezért is vált széles körben elfogadott és kedvelt gyógynövénnyé.
Légúti panaszok
Immunerősítő hatású, így a megfázás, nátha, influenza megelőzésében és kezelésében is segítséget jelent.
Torokfájásra is hatásos, ezen túlmenően köptető hatású, és segíti az orrváladék távozását.
Antihisztamin tulajdonságainak köszönhetően légúti allergia esetén is bevethetjük.
Emésztési panaszok
Egyik legjobb emésztésjavító gyógynövény, hatékony gyomorhurut, gyomorrontás esetén, valamint segíti az epeürülést, elősegíti a tápanyagok hasznosulását. A gyomorgörcsöt, a gyomorégést, a hasmenést és a puffadást is csökkenti. (Túladagolása hasmenést is okozhat, tehát fontos betartani az adagokra vonatkozó előírásokat.)
Hatásos hányinger elleni szer, legyen szó akár tengeri betegségről, kemoterápiát kísérő hányingerről és émelygésről vagy várandósság idején előforduló reggeli rosszullétről.
Hatékonyan csökkenti a vastagbél gyulladását is, amellyel segít megelőzni a belek rákos folyamatait.
Ételmérgezés esetén a gyömbér segít a szervezetből eltávolítani a mérgezést okozó toxinokat. Egyéb bélfertőzés esetén is hatásos.
Daganatos betegségek megelőzése
Számos tanulmány mutatott rá, hogy segíthet megelőzni bizonyos daganattípusokat, elsősorban a vastagbél-, az emlő-, a prosztata-, a petefészek- és a tüdőrák ellen lehet hatásos.
Reumatikus panaszok
Külsőleg és belsőleg alkalmazva is gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító, csökkenti a duzzanatot és az ízületek merevségét, fogyasztásával mobilisabbá válhatnak az ízületek. Rheumatoid arthritis, fibromialgia, porckopás és csontritkulás okozta fájdalmak csökkentésére is hatásos.
Izomfájdalmakra, izomlázra is hatásos izomlazító. Sőt, megelőzésre is hatásos, egy tanulmány szerint a két héten át szedett gyömbér étrendkiegészítő 25%-kal csökkentette a sportolók az erőteljes testmozgás okozta izomfájdalmait.
Csökkenti a vércukorszintet
A gyömbér csökkenti a vércukorszintet, ami hatékony segítség lehet diétával még kezelhető cukorbetegség esetén.
Egy ausztrál tanulmány a gyömbért hatékonynak találta a diabéteszes nefropátia (cukorbetegséggel összefüggő vesekárosodás) megelőzésében is.
Gyömbér a túlsúly ellen
A vér glükózszintje összefüggésben áll a testsúllyal is. A vércukorszint egyenletes szintje segít megelőzni az éhségrohamokat, így a gyömbér segíthet a túlsúlyosság megelőzésében, illetve a fogyásban is.
Mindemellett zsírégető hatású, és segít eltávolítani a zsírt a szervezetből.
A gyömbér jótékony a bőrre és a hajra is
Csökkenti az öregedés tüneteit, antiaging hatású. Javítja a bőr tápanyagellátását. Antioxidáns hatásának köszönhetően segít megőrzini a bőr fiatalos kinézetét, rugalmasabbá, feszesebbé teszi a bőrt. Tonizálja, puhítja, ragyogóvá teszi a bőrt.
Halványítja a hegeket. Tisztítja a bőrt, csökkenti a bőrhibákat. Elpusztítja a pattanásokat és aknét okozó baktériumokat, az egyik legjobb pattanás és akne elleni természetes szer.
Nyugtatja a napégette bőrt.
Segíti a haj növekedését, csökkenti a hajhullást, fényesíti, erősíti a hajat, jótékony a vékony szálú, elvékonyodó, gyenge, valamint a korpás, száraz és töredező hajra, valamint a hajhagymákra is.
Gyömbér egyéb alkalmazási lehetőségei
Antioxidáns hatású, segít megelőzni a szabadgyökök károkozását, így védi a test szöveteit.
Csökkenti a menstruációs görcsöket. Kínában hagyományosan barna cukorral készített gyömbérteát fogyasztanak a menstruációs fájdalmak csökkentésére.
Tanulmányok szerint segíthet az Alzheimer-kór megelőzésében is, mivel jótékony hatású az agysejtekre. A gyömbérolaj segíti a koncentrációt.
Védi a szívet, csökkenti a koleszterinszintet és a vérnyomást, és csökkenti a vérrögképződést, vérhígító hatású. Kis mennyiségű gyömbér rendszeres fogyasztása csökkenti a stroke kockázatát, mivel gátolja az artériákon kialakuló lerakódásokat.
Melegítő hatású, mivel értágító hatása serkenti a vérkeringést.
Fogfájás esetén kihasználhatjuk gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatását is.
Méregtelenítő hatású.
Migrénes fejfájásra jótékony hatású lehet a homlokra, illetve halántékra kent hígított gyömbér illóolaj vagy gyömbéres krém.
Gombás fertőzésekre pakolásként alkalmazható.
Fülgyulladás esetén is hatásos. A fül környékét kívülről kenjük be gyömbéres olajjal. Ha nem sérült a dobhártya, egy-egy csepp friss növényi nedvet a fülbe is cseppenthetünk.
Rendszeres fogyasztása segíti a vesekövek feloldódását. (Akinek veseköves problémája van, kerülje kurkumával együtt történő fogyasztását.)
Hatékonyan csillapítja a heregyulladás okozta fájdalmat, és csökkenti a gyulladást.
Csökkenti a visszeres panaszokat, a bázisolajhoz adott gyömbérolajat ciprussal és rozmaringgal is keverhetjük, főként érzékeny bőr esetén.
Gyömbér adagolása
2 éves kor alatt nem adható. 2 éves kor feletti gyerekek esetén konzultáljunk szakemberrel. Felnőttek napi adagja maximum 4 gramm szárított vagy 7-8 gramm friss gyömbérgyökér, várandósság idején maximum 1 gramm.
Kemoterápiát kísérő hányinger csökkentésére a kezelés előtt kell alkalmazni.
Várandósság idején csak akkor alkalmazható reggeli émelygésre, ha nem áll fenn veszélyeztetett terhesség gyanúja.
Külsőleg fürdő készítéséhez néhány szelet friss gyömbért adunk 1 dl vízhez, felforraljuk, 10 percig állni hagyjuk, majd hozzáöntjük a fürdővízhez a gyömbérszeletekkel együtt.)
Pakolásként reszeljük le, majd kevés olajjal (pl. olívaolaj) elkeverve kenjük az érintett felületre.
Gyömbér mellékhatásai
Véralvadásgátlóval együtt nem alkalmazható. Egyéb gyógyszerekkel együtt alkalmazva gyengítheti, illetve felerősítheti azok hatását. Különféle szívbetegségek, várandósság, szoptatás idején alkalmazása óvatosságot igényel, 2 éves kor alatti gyerekeknek ne adjuk.
Gyömbér termesztése
A gyömbért a kertben vagy egy cserépben is nevelhetjük. Nem szereti a közvetlen erős napfényt, a pangó vizet, az erős szelet, és nem fagyálló. Az élelmiszerüzletekben kapható gyökerek (valójában rizómák) gyakran hajtanak úgynevezett csíraszemeket, amelyek kezdetben kis dudorok, majd megjelenik rajtuk a zöldes hajtás, melyből később a levelek kifejlődnek.
Ezeket a csíraszemeket kis darab gyökérrel körülvéve vágjuk le, hogy ne sérüljön a csíraszem, és ültessük jó minőségű (tápanyagdús, jó vízmegtartó képességű) földbe. Ezt követően már csak meleg helyre kell tenni, és gondoskodni róla, hogy ne száradjon ki.
Ősszel szedjük ki a gyökereket. Tavasszal a megjelenő csíraszemekből újabb növényeket nevelhetünk.
Érdekességek a gyömbérről
A dél-ázsiai trópusokon évelő növény, mely akár egy méter magasra is megnő, és sárga virágokat nevel.
A szintén kedvelt és sokoldalú kurkumával és a kardamommal egy családba tartozik.
A késő ókorban már Európában is elterjedt gyógynövény volt. A görög és római orvosok emésztési panaszokra és a szemlencse elhomályosodására, Konfuciusz a tengeri betegség ellen javasolta. A Lorschi füveskönyv leggyakrabban említett növénye. Bingeni Hildegard emésztési bajokra ajánlotta a marhahúslevesből, bablisztből és gyömbérgyökérből sütött pogácsákat. A kolostori gyógyászat köptetőként, erősítő és emésztést segítő növényként használta, illetve torokfekély, szembetegségek és májbetegségek esetén is ajánlotta.
Valószínűleg Kína trópusi tájairól származik, innen kerülhetett a Perzsa-öbölbe, majd tovább a görögökhöz, a rómaiakhoz, és a római katonák vihették az Alpokon túlra.
Jó egészséget kívánok!
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.