Az árnika nemzetsége közel harminc fajt számlál, melyek közül csak kettő él Európában, az egyik a hegyi árnika. Európa, Ázsia és Észak-Amerika magasabb hegyvidékeinek évelő, illetve többnyári gyógynövénye, hegyi réteken, erdőszéleken nő. Magyarországon 1999-re kipusztult, ezzel együtt védett fajként tartjuk nyilván. Kísérletek folynak szaporítására és a természetes élőhelyére való visszatelepítésére. Magyarországon az Őrségi Nemzeti Park, a Soproni-hegység és a Kőszegi-hegység szolgáltak otthonául.
Valószínűleg Bingeni Hildegard tesz róla először említést, bár ez nem egyértelmű, hiszen sebfűnek nevezi, ugyanakkor külső sérülések, zúzódások, véraláfutások és kelések kezelésére ajánlja. A XV. században már árnikaként jelenik meg népi írásokban magzatelhajtóként. A XVI. századi első nyomtatott füveskönyvekben nem szerepel. Egy félreértés következtében a XVI. századtól használták kivonatát külsőleg és belsőleg egyaránt olyan panaszokra, melyek az örménygyökér hagyományos alkalmazásai. Ezek a nézetek még a XX. században is tartották magukat.
Népi gyógyászat
A népi gyógyászat már a XVI. századtól zúzódásokra, vérömlenyekre, gyulladásos bőrelváltozások kezelésére, nehezen gyógyuló sebekre és fertőtlenítésre használta. Köszvényes bántalom és törések esetén is használatos volt.
Reuma, idegfájdalom
Sokféle hatóanyagainak köszönhetően hatása is sokrétű. Idegfájdalom elleni, reuma, ízületi gyulladások elleni hatása jelentős.
Sebek
Gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő (baktérium- és gombaölő) és sebgyógyító hatásánál fogva akár nehezen gyógyuló, de nem vérző sebek, kelések kezelésére is jól alkalmazható. A rovarcsípések okozta viszketést is enyhíti. Körömágygyulladásnál is nagyon hatásos.
Ízületi- és csontsérülések
Csonttörések okozta ödémák, zúzódások, rándulások, izomfájdalmak és sportsérülések kezelésére különösen ajánlott.
Visszérgyulladás, vérömlenyek
Segíti a visszeres gyulladás gyógyulási folyamatát, segíti a vénás keringést, enyhíti az erek megerőltetés következtében kialakuló lilás elszíneződését. Segíti a vérömlenyek, véraláfutások felszívódását.
Torokgyulladás
A száj és torok nyálkahártyájának gyulladására a hígított tinktúra alkalmas, ám ilyen problémákra vannak sokkal biztonságosabban alkalmazható, hatásfokban az árnikától cseppet sem elmaradó növények, például a zsálya és az apróbojtorján.
Gyári készítmények
Könnyíti a koronáriakeringést, szíverősítő, étvágyjavító, fokozza az epetermelést. Újabb kutatások szerint immunerősítő hatással is rendelkezik. Reuma, sebek és izomhúzódások kezelésére külsőleges készítményeket használhatunk.
Hegyi árnika alkalmazása
A drogot elsősorban a virág, ritkábban a levelek és a gyökér szolgáltatja. Külsőleg főként tinktúra, illetve kenőcs, krém formájában alkalmazzuk.
Borogatás is készülhet belőle zúzódásokra. Ehhez kevés vízzel hígított árnikatinktúrával itassunk át egy vászonkendőt. Amennyiben elérhető, a friss vagy szárított növényből is készülhet borogatás. Ehhez 4 tk. árnikavirágot leforrázunk egy csésze vízzel, 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Egy vászonkendőt a lehűlt főzetbe mártunk, majd kb. 2 óra időtartamra beborogatjuk vele a fájó területet.
Hegyi árnika mellékhatásai
Belsőleg nem alkalmazzuk! Virága mérgező! Szívmegállást okozhat. Három évnél fiatalabb gyermekeknél ne alkalmazzuk! Sérült bőrfelületen tartósan alkalmazva hólyagocskák és ekcéma is megjelenhet, helyi bőrirritáció esetén hagyjuk abba a kezelést. Aki allergiás a fészkes virágzatú növényekre, külsőleges használatát is kerülje. Belsőleges használata kizárólag gyári készítmények formájában és orvosi javallatra történhet. Szem, száj és nyílt sebek környékén ne használjuk, ne kenjük vérző sebre.