A hideg téli napokon alig várjuk a melegebb időt. A nyári forróságot viszont csak túl szeretnénk élni. Ha a korábbiak kevésnek bizonyultak, íme a folytatásban a további hűsítő tippek és praktikák.
Hűsítő permet
A napi többszöri hűvös, illetve langyos zuhany felfrissíti a bőrt, így a egész szervezetet. Ha erre nincs lehetőségünk, készítsünk testpermetet, melyet bárhova magunkkal vihetünk! Ehhez gyógyszertárban, illetve az internetről beszerezhető pumpás flakonra lesz szükségünk. A flakont töltsük meg vízzel, s amikor csak szükségét érezzük a nap folyamán, permetezzünk belőle az arcunkra, karunkra, nyakunkra, dekoltázsunkra vagy akár a lábunkra is. A permetet illatosíthatjuk pár csepp illóolajjal (használat előtt jól rázzuk fel!), illetve készíthetjük gyógyteából is, ám legyünk óvatosak, mert ezek a permetek foltot hagyhatnak a ruhánkon. Az illóolaj használata előtt végezzünk bőrpróbát, s vigyázzunk, hogy szembe ne kerüljön.
Nedves kendő
Vihetünk magunkkal egy kisebb kendőt, törölközőt is. Szükség esetén benedvesítve áttörölhetjük magunkat vele, illetve kis időre rajta hagyhatjuk a karunkon vagy a lábunkon. Csuklóra vagy bokára tekerve különösen hatásos hűsítő.
Mossunk kezet és arcot minél többször!
Amikor lehetőségünk adódik, látogassuk meg a mosdót, mossunk alaposan kezet, arcot, illetve a ruhából kilátszó bőrfelületeket is benedvesíthetjük. Ne töröljük meg! Rövid idő alatt megszárad, addig is hűsít.
Lábduzzadás, lábfeszülés, nehéz láb
Nyáron akkor is tapasztalhatunk lábfeszülést, lábduzzadást, ha egyébként nincsen visszeres vagy keringési problémánk. Polcoljuk fel, borogassuk be nedves törölközővel vagy kendővel, illetve kenjük be hideg zselével vagy krémmel. A nedves borogatáshoz használhatunk mentateát pár csepp borsmentaolajjal vagy rozmaringteát. A mentolos Jégzselé, a vadgesztenyés vagy rozmaringos krém akkor az igazi, ha a hűtőben tároljuk, s hidegen kenjük a bőrre.
A duzzadás kialakulását megelőzhetjük vízhajtó gyógyteákkal. Például csalán-, zsurló– vagy nyírfalevélteával.
Világos, szellős ruhák
Nyáron felejtsük el a sötét ruhadarabokat, melyek szívják magukba a napot, s több fokkal melegebb érzetet keltenek. A fehér veri legjobban vissza a napsugarakat, így ez a legkellemesebb viselet. Ha idegenkedünk a fehér színtől, válasszunk világos, inkább pasztell színeket, a ruha szabása pedig inkább szellős legyen, hogy járjon alatt a levegő. Ha nem szeretjük magunk körül a rovarokat, kerüljük a sárga színt.
+ 3 tipp
Légkondicionálás és ventilátor
Légkondicionálásra valójában akkor lehet szükség, ha a lakás hőmérséklete tartósan olyan magasra kúszik, ami már az éjszakai pihenést is akadályozza. Vegyük figyelembe, hogy a légkondicionálók tovább fűtik a környezetet, így valójában a városokban is többfokos hőmérséklet-emelkedést okoznak ezek a berendezések.
Sok esetben elegendő lehet egy ventilátor, amely elé egy jéggel teli flakont helyezünk. Kellemes hűvös légáramlatot ad a meleg lakásban is.
Árnyékolás
Fehér, nem áttetsző függöny segít visszaverni a napsugarakat, bár az a leghatásosabb, ha már az ablakon kívül meg tudjuk állítani a meleget és a napfényt például redőnnyel.
Gyors módszer, ha az ablakok párkányára, erkély rácsára helyezett ládákba fűszernövényeket, virágokat, akár zöldségféléket ültetünk, melyek árnyékot vetnek. A futónövényekkel, például a dekoratív sarkantyúkával, melynek a virága ehető, akár az egész ablakot vagy erkélyt beárnyékolhatjuk. Futtassuk madzagokra vagy ültessük felakasztható virágtartóba.
Ha lehetőség van rá, ültessünk lombhullató fát az ablakok elé, ami nyáron árnyékol, télen viszont beengedi a napsugarakat. Ez többéves projekt, addig is alkalmazzuk az előző módszert.
Autóban utazva a hátsó üléseknél helyezzünk a szélvédőkre napellenzőket. Ha kiszállunk a kocsiból, tegyünk az első szélvédő alá hővisszaverőt vagy takarjuk le a szélvédőt egy fehér textíliával, melynek a végeit az ajtó becsukásával rögzíthetjük.
Lakásunk színei és textíliái
Talán hihetetlenül hangzik, de a piros, bordó, narancs, sárga, barna színek és a nehéz textíliák fokozzák a meleg érzetét, míg a fehér, bézs, drapp, kék, vízzöld és szürkés, fémes színek, a vékony textíliák hűvösebb érzetet keltenek. Érdemes ezt is kihasználni a hőérzetünk megváltoztatása érdekében.
Kellemes hűsölést!
You must be logged in to post a comment.