A bodzabogyószirup nálunk még mindig a kevésbé ismert és használt háziszerek sorába tartozik, pedig remek immunerősítő, hatásosan veszi fel a harcot a megfázás és influenza kellemetlen tüneteivel.
Legegyszerűbb formában a bodzabogyószirup csak cukrot, vizet és bodzabogyót tartalmaz. Ez így önmagában is nagyon hatásos, ráadásul az íze is kellemesen gyümölcsös, a gyermekek is szívesen elfogadják.
Turbózd fel a bodzabogyószirupodat
Ha már elkészíted, miért ne lehetne még hatásosabb a végeredmény?
A gyógyhatás fokozása érdekében fahéjjal, szegfűszeggel is készülhet, így plusz antibakteriális és antivirális hatással egészül ki a bodzaszirup hatékonysága, ráadásul még jobb lesz az íze.
Ám további szuper gyógynövényekkel is kiegészülhet a szirup, hogy még hatásosabb legyen. Ha szoktál gyógynövényeket gyűjteni, akkor az egzotikus fűszerekkel ellentétben ezekhez akár ingyen is hozzájuthatsz, de természetesen szárított formában gyógynövényboltból is beszerezheted.
Egy kakukktojás van mindössze, amit viszont bármelyik zöldségesnél beszerezhetsz, vagy ha vállalkozó szellem vagy, és kerted is van, a termesztésével is megpróbálkozhatsz.
Csipkebogyó (Rosa canina)
A szép pirosra érett csipkebogyók C- és A-vitaminban gazdagok, immunerősítő és baktérium-, valamint vírusellenes hatással is rendelkeznek. Hagyományosan kedvenc megfázás elleni gyógynövényünk.
Borókabogyó (Juniperus communis)
A gin alapanyaga, a párolt lilakáposzta remek fűszere, mindamellett pedig vírusellenes hatású, a légcső- és hörgőgyulladás hatékony ellenszere.
Bodzavirág (Sambucus nigra)
Ha már bodza, akkor legyen bodza a javából. A bodzavirág hatásai nagyon hasonlóak a bodzabogyó hatásaihoz, vírus- és baktériumellenes hatásán túl szintén a megfázás egyik hatékony és hagyományos ellenszere, de lázcsillapító, izzasztó hatását se felejtsük el, illetve a melléküregek gyulladása és egyéb légúti betegségek esetén is hatásos.
Borbolya (Berberis vulgaris)
Kevéssé használt gyógynövény, pedig berberin nevű hatóanyaga gátolja a baktériumok növekedését, és javítja az immunrendszer működését. Torokgyulladásra, a melléküregek gyulladására, orrdugulásra és hörghurutra is hatásos.
Elsősorban a termése, ami könnyen begyűjthető, de a gyökere is használatos növényi drogként. A bogyók gyűjtésekor ügyelni kell, hogy az egyéb piros bogyósoktól biztonságosan megkülönböztessük a borbolyát.
Gyömbérgyökér (Zingiber officinale)
A gyömbér láz-, gyulladás- és fájdalomcsillapító hatású. Kiváló gyógyír torokfájásra, megfázásra, köhögésre és más légúti panaszokra.
Immunerősítő bodzabogyószirup hozzávalói
- 150 g friss vagy fagyasztott bodzabogyó (vagy 50 g szárított)
- 2 dl víz
- 2 cm friss gyömbérgyökér aprítva vagy vékony szeletekre vágva
- 1 fahéjrúd vagy fahéjdarabkák
- 6 db egész szegfűszeg
- 1 ek. csipkebogyó/borbolya/borókabogyó/bodzavirág (bármilyen arányban, illetve el is hagyható)
- 1 dl méz vagy 10 dkg cukor
Immunerősítő bodzabogyószirup elkészítése
Ha egyszerű bodzabogyószirupot szeretnél készíteni, egyszerűen hagyd el az egyéb gyógynövényeket a receptből.
Mézes változat:
- A méz kivételével minden hozzávalót tegyél egy lábosba, és forrald fel.
- Gyöngyözve forrald kb. egy órát, majd nyomkodd szét a bogyókat.
- Szűrd le, a bogyókból is nyomd ki alaposan a nedvességet, és hagyd szobahőmérsékletűre hűlni.
- Add hozzá a mézet, keverd el alaposan, amíg feloldódik a méz. (Amíg forró a folyadék, ne add hozzá a mézet, mert a benne lévő enzimek tönkremennek.)
- Töltsd tiszta üvegbe, és címkézd fel.
Cukros változat:
- A cukrot és a vizet forrald fel, majd hagyd pár percig forrni.
- Add hozzá a többi hozzávalót is, forrald kb. egy órát, majd nyomkodd szét a bogyókat.
- Szűrd le, a bogyókból is nyomd ki alaposan a nedvességet, és hagyd szobahőmérsékletűre hűlni.
- Töltsd tiszta üvegbe, és címkézd fel.
Mindkét változatot tárold hűtőszekrényben.
Bodzabogyószirup alkalmazása, adagolása
A szirupból felnőtteknek napi 1 evőkanál, gyermekeknek testsúlytól függően 1 mokkáskanál/kávéskanál/teáskanál mennyiség adható. Megfázás esetén emelhető az adag.
A szirup fogyasztható önmagában, de édességekre, süteményekre csorgatva, salátaöntetek vagy nem forró tea ízesítésére is használható.
Ezekről se maradj le:
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.