Igen, igen, a levendulát a púderesen illatozó lila virágtengerért imádjuk, és általában ezeket a virágokat használjuk fel teaként, kozmetikumokba vagy gyógykencékbe is. Most megtudhatod, hogyan gyűjtsd, szárítsd és használd fel a szintén illatos levendulaleveleket.
Ugyanakkor a levendulavirágok mindössze pár hétig nyílnak. Ha teának szeretnénk fogyasztani és szárítani, akkor még rövidebb időszakról beszélhetünk.
No, de ott vannak a szintén illatos levelek is, melyek ennél jóval hosszabb ideig elérhetőek, és szintén számtalan felhasználási módjuk létezik.
Mire jó a levendula levele?
A levendula virágáról és illóolajáról biztosan számos jótékony hatás eszedbe jut. De azt talán nem tudod, hogy a leveleknek milyen hatásai lehetnek, és mire használhatod ezeket.
A levendula (Lavandula angustifolia) virágai és levelei is tartalmaznak illóolajat, bár a levelek jóval kevesebbet. Éppen ezért a levendula levelei is sok esetben felhasználhatóak, például krémekhez, kenőcsökhöz, balzsamokhoz, ajakápolókhoz, fürdőkhöz és egyéb gyógynövényes kencékhez.
Ha a kertben sétálva egy kis levendulaillatra vágysz, ne az értékes virágokat morzsolgasd a kezed között, inkább tépkedj le egy kis maréknyi levelet, és ezt dörzsölgesd az ujjaid között.
Hogyan gyűjtsd a levendulaleveleket?
A levelekből már virágzás előtt is gyűjthetsz, de ügyelj rá, hogy a későbbi virágfejlődést ne gátold meg, vagyis ne tépkedd le a növény hajtáscsúcsait.
Virágzás után már kisebb kárt okozhatsz. Mindamellett vedd figyelembe, hogy a levendulánál másodvirágzásra is számíthatsz, ami ugyan jóval kisebb mértékű, mint a fővirágzás, de a hajtáscsúcsok letépkedésével ez akár el is maradhat.
A levelekhez legcélszerűbben úgy tudsz hozzájutni, ha a hajtások oldaláról tépkeded, vagy megvárod a másodvirágzást, és a virágzati tengelyekkel együtt vágsz a levelekből, esetleg a nyár végi formára igazításkor levágott hajtásokat gyűjtöd. Ezek közül a legértékesebb a másodvirágzáskor virágzattal együtt történő gyűjtés, hiszen így némi virágzat is kerül a levelek közé.
Hogyan szárítsd meg a levendulaleveleket?
Terítsd szét egy tálcán vagy szárítókereten a leveleket, és tedd napfénytől védett, jól szellőző, száraz, meleg helyre. Ha megszáradtak, tárold sötét helyen befőttesüvegben vagy papírzacskóban.
A levendulalevelek sokkal gyorsabban elveszítik enyhébb illatukat, mint a virágok, ezért ne várj túl sokat a felhasználással.
1. Levendulaolaj
Levendulalevélből éppúgy készülhet gyógynövényes olaj, mint a virágokból. Ezt ne téveszd össze a levendula illóolajjal, mely a virágzat lepárlásával készül, és 100%-ban illóolajat tartalmaz.
A gyógynövényes olajhoz egy befőttesüvegbe tegyél levendulaleveleket, öntsd fel valamilyen hidegen sajtolt növényi olajjal, hagyd ázni 4-6-hétig. Naponta rázd össze, végül szűrd le, és tárold hűvös, száraz helyen, lehetőleg sötét üvegben.
Ha gyorsan van szükséged az olajra, vízgőz fölött melegítsd az olajat a levendulalevelekkel 3 óra hosszát, majd szűrd le. Még jobb, ha egy éjszakát állni hagyod a leszűrés előtt.
2. Rovarcsípések és viszketés elleni stift
A viszketés és rovarcsípések elleni stift alapja szintén a levendulalevelekből készült gyógynövényes olaj. Körömvirágos és útifüves olajjal keverve tovább fokozható a hatás, de önmagában is hűsítő.
4 rész levendulás olajból és 2-3 rész méhviaszból (vagy 1 rész olajból és 4-5 rész kakaóvajból) elég szilárd krémet kapsz, ami a nyári melegben sem fog szétolvadni (persze ne tárold a napon). Ajakápolós stiftbe öntve könnyen alkalmazható. Viszketésre hatásos, hűsítő illóolajokkal is gazdagíthatod, például borsmenta, eukaliptusz illóolajjal.
3. Fejfájás elleni balzsam
A levendulalevéllel készült gyógynövényes olaj jó alap egy balzsamhoz, amely megfázásos tünetek, fejfájás és allergia ellen is jótékony. A balzsam hatása fokozható borsmenta, eukaliptusz, mirha, tömjén, kámfor és természetesen levendula illóolaj hozzáadásával.
Levendulás-körömvirágos balzsam
Gyógynövényes olajok és balzsamok
4. Levendulás fürdősó
A friss vagy szárított levendulaleveleket őröld össze ugyanannyi keserűsóval vagy valamilyen konyhai sóval (Himalája, parajdi stb.) egy konyhai aprító, kávédaráló vagy robotgép segítségével.
Más növényeket is adhatsz hozzá, például fenyő tűlevelet, kékibolya levelét, útifüvet, rozmaringot, zsályát, kakukkfüvet vagy ami éppen kéznél van.
Ha friss növényekből készítetted, terítsd ki egy sütőlapra vagy tálcára, és hagyd megszáradni, mielőtt jól záródó üvegekbe töltenéd. Ha illóolajokat is adnál hozzá, keverd el a gyógynövényes sóban még a szétterítés előtt.
A fürdősóból adj néhány evőkanálnyi mennyiséget egy kád kellemesen meleg vízhez. Újrahasználható teafilterbe, muszlinzsákba stb. is töltheted a fürdősót, hogy egyszerűbb legyen a kádat kitakarítani.
5. Levendulalevél a konyhában
A levendulaleveleket éppúgy használhatod a konyhában, mint a rozmaringlevelet. Mindkettő igen aromás, ezért a levendulalevelekkel se ess túlzásba fűszerezéskor.
Használhatod burgonyás és húsos ételek ízesítésére, pácokhoz, fűszerkeverékekhez és salátaöntetekhez is.
Ne érezd magad bekorlátozva a fenti receptek által. Ne feledd, a különféle gyógynövényes kozmetikumok és natúr tisztítószerek elkészítésekor levendulavirág és rozmaringlevél helyett mindig használhatsz levendulalevelet, főzésnél pedig elsősorban a rozmaringlevelet helyettesítheted vele.
6. Levendulás ecet
Tölts meg a levendulalevelekkel egy befőttesüveget 4/5-ig, majd töltsd fel almaecettel. 4-6 hétig hagyd állni, közben naponta rázd össze, végül szűrd le.
Az illatos levendulalevelekből készült ecetet sokféleképpen felhasználhatod:
- adhatod fürdővízhez viszkető bőrre
- használhatod hajöblítőként hajmosás után (nem szükséges tiszta vízzel kiöblíteni)
- lábáztató vízhez keverheted
- töményen a rovarcsípések okozta viszketéseket is enyhíti
- adhatsz belőle a felmosóvízhez
- használhatod vízkőtelenítéshez, ablaktisztításhoz
Ezeket is nézd meg:
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.