A kínai fitoterápia, vagyis gyógynövényes gyógyítás a kínai orvoslásban igen nagy hagyományokkal rendelkezik. A gyógynövényhasználat filozófiája nagyban eltér az európaitól, hiszen a test ellenálló képességének megerősítésére, valamint a csínek, a vérnek és a testnedveknek a meridiánok és testrészek szerinti szerveződésére fekteti a hangsúlyt.
A csí (chi) tulajdonképpen a világegyetemet alkotó és azt betöltő energia, melyet legtöbbször életenergiának fordítunk, bár ennél jóval több. A csí a szervezetünkön belül a meridiánokban kering. A meridiánok létezésének bizonyítására biofizikai kutatások folynak, s talán hamarosan azt is elmondhatjuk, hogy sikerrel.
Alkalmazott gyógynövények száma
Elöljáróban annyit, hogy Magyarországon nagyjából 450-féle gyógynövényt tartanak nyilván. Már ez is igen nagy számnak tűnik, főként ha belegondolunk, hogy a mindennapi fitoterápiában nagyjából 80-100 növényt alkalmazunk, a drogériákban sem találunk ennél nagyobb választékot. Egyes gyógyfüvekhez szinte csak akkor jutunk hozzá, ha saját magunk gyűjtjük.
Ehhez képest megdöbbentőnek és már-már hihetetlennek tűnik a Kínában számon tartott, ismert, gyűjtött és alkalmazott 2500-féle gyógynövény.
Kínai fitoterápia a rendelőben
Egy nagyobb kínai fitoterápiás rendelő inkább hasonlít egy rendelőintézetre. Sok-sok fitoterapeutára vár még több gyógyulni vágyó. A kínai orvoslásnak megfelelő kikérdezés és állapotfelmérés után a páciens kap egy „receptet”, melyre felírták a számára szükséges gyógynövény-keverékeket. Ezzel a papírral elmegy a „drogériába”, amely ugyanannak az épületnek a másik oldalában található. (Természetesen kisebb rendelőknek nincsen saját patikája, ezért önálló vagy a nyugati típusú patikák részlegeiként működő kínai gyógyszertárak is léteznek.)
Kínai fitoterápia a gyógyszertárban
Ha eddig megdöbbentünk, a drogéria láttán a szavunk is eláll. Egy hatalmas nagy területet képzeljünk el, nagyjából olyasmit, mint egy hatalmas könyvtár, csak a könyvespolcok helyett hatalmas fiókos szekrényekkel van berendezve. A szekrénysorok között hosszú pult, rajta sok-sok mérleggel. S ha a fitoterapeuták számát hihetetlenül magasnak találtuk (meg persze a rájuk várakozó páciensekét is), akkor a drogisták számán fogunk igazán elcsodálkozni.
Az egyik drogista fogja a papírt, majd elindul a szekrénysorok között. Előveszi a fiókokból a szükséges növényeket, leteszi a pultra az egyik mérleg mellé. Ha mindent összeszedett, egy papírlapot helyez a mérleg mellé, kiméri a szükséges mennyiségeket, majd a papírlapot ügyes kis tasakká hajtogatva rögtön le is zárja azt.
Ha ezzel megvan, visszamegy a pácienshez, beüti a pénztárgépbe a fizetendő összeget, a páciens fizet, megkapja a kis csomagját, s már mehet is haza a gyógyulást hozó keverékkel.
Ez a rövid videó a gyógyszerek kimérését, illetve egy kisebb kínai gyógyszertár belsejét mutatja meg:
Felhalmozott tudás
Évszázadokkal ezelőtt persze nyilván nem így működött a fitoterápia a világ azon táján sem, ugyanakkor kétségtelen tény, hogy a hagyományos kínai gyógyítás ezen ága olyan tudást és tapasztalatot halmozott fel, amely méltán vívja ki napjainkban is az elismerést.
A kínai gyógynövények között rengeteg olyat találunk, melyeket a nyugati világban is régóta gyógynövényként alkalmazunk. Más növényeket bár ismerünk, akár dísznövényként is ültetünk, esetleges gyógyhatásaikat mégsem ismerjük vagy nem használjuk ki.
Napjainkban a kínai gyógyítás térnyerésével már nálunk is elérhető számos kínai gyógynövény, így a mindennapokban is alkalmazhatjuk ezeket. Ezek közül legismertebbek talán a páfrányfenyő (Ginkgo biloba), a ginszeng (Panax ginseng) vagy néhány gyógyító gomba, mint a shiitake (Lentinula edodes), a pecsétviaszgomba (Ganoderma lucidum) vagy a fafülgomba (Auricularia auricula-judae).
A hagyományos kínai orvoslás és ezen belül a gyógynövényes gyógyítás is a szervezetben kialakult diszharmónia, a megbomlott egyensúly leküzdésében igyekszik segíteni.
A nyugati világban alkalmazott gyógynövényeket különféle vizsgálatoknak és kutatásoknak vetették alá. Innen ismerjük hatóanyagaikat, így teljesen más szemlélettel tekintünk rájuk. A cél mégis ugyanaz, a test-lélek-szellem harmóniájának helyreállítása a gyógynövények segítségével.
You must be logged in to post a comment.