A koffein tartalmú italokat legális (és egyben a legkedveltebb) kábítószereknek is szokták nevezni, miközben az ezek alapanyagául szolgáló növényeket évezredek óta a gyógynövények között tartjuk számon. Hol van hát az igazság?
Koffein és társai
A koffein legnagyobb mennyiségben a kávéban (Coffea) fordul elő, innen kapta a nevét, ugyanakkor a teában (Camelia sinensis), illetve a kakaóban (Theobroma cacao) és az ebből készült csokoládéban is megtalálható. A tofillin és a teobromin adja a purinbázis nevű hatóanyagkombináció teljességét, amelyek mindhárom növényben megtalálhatóak kisebb-nagyobb mennyiségben. (Itt érdemes megjegyezni, hogy a kóladió szintén ilyen koffeintartalmú purinbázist tartalmaz, bár a kóla nevű szénsavas üdítőitalnak már csak nevében van köze ehhez a növényhez, ám koffeintartalma szintén magas.) A teában található koffein jellegű anyagot szokás teinnek, a szintén koffeintartalmú mateteában találhatót pedig mateinnek nevezni, ám ezek nem létező vegyületek.
A koffein a szívre, a légzőszervekre és a központi idegrendszerre hat, a teobromin vízhajtó, értágító és izomlazító, a teofillin szintén lazítja a simaizmokat, vizelethajtó és tágítja az ereket, ezen kívül a szívre is hat.
Az alkaloidok csoportjába tartozik a koffeinen kívül például a sztrichnin, a kokain, a morfin is, melyek mérgek, illetve kábítószerek. A kinin szintén alkaloid, lázcsillapító és fontos maláriagyógyszer. Az alkaloidokról annyit mindenképpen érdemes tudni, hogy növényi eredetűek, s bár általában mérgezőek és sok közülük már kis mennyiségben is halált okozhat, nagy mennyiségben és hosszasan a viszonylag biztonságosabban alkalmazhatóakat sem tanácsos fogyasztani.
Az alkaloidok nitrogéntartalmú vegyületek, melyek növényekből nyerhetők és összetett gyűrűs szerkezetet tartalmaznak. És itt be is fejeztem a kémiázást.
Koffeintartalmú növények
A kakaó
A kakaó Közép-Amerikában őshonos, a maják tchocoal (innen az angol chocolate és a magyar csokoládé szó) nevű italt készítettek belőle. A benne található flavonoidoknak köszönhetően a kakaó hatással van az érrendszerre, illetve gátolja a vérrögképződést. Általános erősítőként is ismeretes a kakaótermő vidékeken. Csökkenti a hasmenést. A benne található polifenolok és procianidok hatásos szabadgyökfogók.
Hematológiai és onkológiai vizsgálatok javasolják megelőző szerként a vérképzőszervi és daganatos betegségek területén. A kakaóvaj bőrproblémákra ajánlható, krémek alapanyagául is szolgál. Elsősorban az élelmiszeripar és a kozmetikai ipar használja fel. Migrént, illetve székrekedést okozhat.
A kávé
Etiópiában őshonos, de több trópusi területen meghonosították. A központi idegrendszert és a kéregállományt serkenti a benne található koffein, így csökkenti a fáradtságérzetet, serkenti a gondolkodást és segít ébren maradni. Serkenti a légzőközpontot, növeli a szívritmust és a véráramlást, valamint a szívösszehúzódások erősségét. Egyes tanulmányok szerint csökkenti a cukorbetegség kialakulásának esélyét.
A kávé hatása továbbá, hogy növeli az alapanyagcserét, vízhajtó hatású, külsőleg pedig segít lebontani a zsírokat, így fogyókúrás szerekhez és fogyasztó kozmetikumokhoz is használják. Felerősíti az aszpirin fájdalomcsillapító hatását. Egyéb hatóanyagai révén a migrénre is hatásos lehet. Fokozza az étvágyat, szabadgyökfogó. Sportolóknak és várandós nőknek nem ajánlott a fogyasztása.
A tea
Kínából és Indiából származik. A kávéval és a kakaóval ellentétben, melyeknek termése adja a drogot, itt a levelek kerülnek felhasználásra. A zöldtea vagy feketetea közötti különbség a feldolgozás módjában rejlik. Ezzel szemben a fehértea alapanyaga a teabimbó, illetve a bimbó alatti első levél.
Serkentő hatása a koffeinhez kötődik, a teofillin értágító és vizelethajtó hatású. Polifenoltartalmának köszönheti antioxidáns hatását. Hasmenés esetén is alkalmazható, de kiegészítő szerként fogyókúránál is kihasználják vízhajtó hatását. Külsőleg fájdalomcsillapító és viszketéscsillapító hatású.
Fontos megjegyezni, hogy a koffein emeli a gyomorsav szintjét, így emésztőrendszeri fekélyek esetén semmiképpen sem szabadna fogyasztani. Nagymértékben növeli a test anyagcseréjét, ami egyrészről igazolja fogyasztó hatását, másrészt túlterheli a szervezetet.
Mennyi az annyi?
Az orvosok maximum napi 3-400 mg koffeint javasolnak. Az arra érzékenyeknek már ez is túl nagy adag lehet, tartósan nagy mennyiségben fogyasztva pedig mindenkire nézve ártalmas.
Egy deciliter feketeteában 15-20 mg, zöldteában 23-25 mg, kólában 10 mg, presszókávéban 170 mg, cappuccinóban 23-25 mg, energiaitalban 32 mg, a forró csokoládéban 80-85 mg koffein található, melynek hatását felerősíti a cukortartalom.
A fitoterápiában a koffeintartalmú gyógynövények helyett kiváló alternatívák állnak rendelkezésre mindezen hatások elérésére. Ugyanakkor nyilván nem zárhatjuk ki ezeket a növényeket sem a gyógynövények sorából pusztán alkaloid tartalmuk miatt, mint ahogy más ilyen hatóanyagú gyógynövényekkel sem tesszük ezt. A kulcs valahol ott keresendő, amit a mondás is tart, miszerint kis mértékben orvosság, nagymértékben méreg. Tehát a kulcsszavak a mérték és a mennyiség.
A koffein alternatívái a gyógynövénykúrákban
Fáradtság esetén igyunk élénkítő borsmentateát vagy rozmaringteát. A galagonyatea jótékonyan serkenti a szívet és a keringést, a páfrányfenyő (Gingko biloba) segíti a koncentrációt.
Érrendszerünk védelmére, zsurlóteát, hársfateát ihatunk, illetve csicsókát fogyaszthatunk. Vérrögképződés megakadályozására az orvosi somkóró és a gyermekláncfű ajánlható. A véráramlás serkentésére a galagonya igen jó hatású.
Hasmenés esetén egy sor gyógynövény közül választhatunk, a cseranyagtartalmúak közül a diólevél, csalánlevél, apróbojtorján, majd a málnalevél, szederlevél, szamócalevél jöhet számításba.
Kiváló antioxidáns (szabadgyökfogó) hatásúak a színes zöldség- és gyümölcsfélék, mint a cékla, a sárgarépa, a meggy, a sárgabarack. Gyógynövények közül a bodzabogyó, a csipkebogyó, a homoktövis termése ajánlható.
Fejfájás esetén fájdalomcsillapító hatású a borsmenta és a fehér fűz.
Cukorbetegség megelőzésére fogyasszunk csicsókát, almát, fokhagymát, gyermekláncfűteát, áfonyalevélteát, zsályateát, csalánteát.
A tartós fogyást nem az átmeneti anyagcsere-növeléssel és vízhajtással, tehát nem fogyasztó tea használatával, hanem kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozással és testmozgással érhetjük el.
Mivel helyettesítsük? Leszokás a koffeinről
Ha csökkenteni szeretnénk a koffeinbevitelt, vagy akár el is hagynánk azt, kiváló alternatívákat kínál nekünk a természet.
A babkávé alternatívája a teljesen koffeinmentes kávé, vagyis a cikóriából készült kávé. Ez kezdetben lehet cikóriás kávékeverék, végül pedig a teljes cikóriakávéra is átállhatunk. Így a kávézás élvezete, szertartása megmarad, a cikóriakávé ízéhez, illatához pedig fokozatosan hozzá lehet szokni. (A tényleges koffeinmentes kávét valódi kávébabból készítik, és nem is teljesen koffeinmentes. Egyes tanulmányok szerint még egészségtelenebb, mint a valódi kávé. Ezt azzal magyarázzák, hogy magasabb zsírtartalmú kávébabból állítják elő, így a koffeintartalma ugyan alacsonyabb, de az érelmeszesedés kockázata megnő.)
A kakaópor alternatívája a karobpor. Nagyon hasonló az íze, a felhasználási lehetőségei pedig szinte megegyeznek a kakaóéval. A karobporral készült sütemények, édességek, desszertek a csokoládéfogyasztást is kiválthatják.
A tea alternatíváját jelentik a különféle gyógyteák. Gyógynövényekből is készülhet „feketetea”, illetve nagyon hasonló ízt érhetünk el a szeder-, málna-, szamóca-, és feketeribiszke-levelek keverékével. A majdnem valódi teaaromát, akárcsak a valódi tea esetében, erjesztéssel érhetjük el.
Ehhez a művelethez a leveleket egy napig hagyjuk fonnyadni, majd beletesszük egy cserépedénybe, megöntözzük kevés vízzel, lefedjük és a fedőre valamilyen nehezéket teszünk, hogy minél kevesebb levegő érje a leveleket. 30 fokon nagyjából három nap alatt megy végbe az erjedés, az edényt kinyitva a fekete teához hasonló illatot érzünk majd. Az erjesztett leveleket minél gyorsabban szárítsuk meg. Vigyázat, esetleges penészedés esetén semmi esetre se használjuk fel az erjesztett leveleket! Kísérletezhetünk más gyógynövényekkel is.
Jó egészséget kívánok!
You must be logged in to post a comment.