A farkasalma, ez az érdekes megjelenésű és mással összetéveszthetetlen gyógynövény mérgező mivolta miatt külsőleges felhasználását tekintve érdemel említést.
A farkasalmafélék családja Kelet- és Délkelet-Európában honos, Magyarországon kizárólag a közönséges farkasalma fordul elő. Parlagokon, cserjésekben, szőlőskertekben, vetések szélén élő ritka, évelő növény. Kedveli a meleg éghajlatot és az enyhén meszes talajt.
Bőrbetegségek
Baktérium- és gombaölő hatású. Szinte mindenféle bőrbetegségre hatékony gyógyír. Alkalmazhatjuk sömör, ótvar, ekcéma, övsömör, pszoriázis (pikkelysömör), nehezen gyógyuló és gennyes sebek, bőrfertőzések és bőrdaganatok kezelésére is. Kizárólag külsőleg alkalmazható fürdő, borogatás, kenőcs formákban!
Övsömörre dióval és körömvirággal együtt még hatékonyabb.
Mozgásszervi panaszok
Ízületi bántalmak, reuma, köszvény, gyulladásos panaszok esetén fürdőként, bedörzsölőként alkalmazható.
Közönséges farkasalma mellékhatásai
Kizárólag külsőleg használható! A benne található arisztolsav erős vesemérgező és rákkeltő hatású. Szívbénulást is okozhat.
Közönséges farkasalma adagolása
1 evőkanálnyi szárítmányt 2 dl vízben 2-3 percig főzünk, 15 percig állni hagyjuk, leszűrjük. Ebbe textíliát áztatunk, és borogatásként alkalmazzuk. Nagyobb mennyiségben fürdőhöz is adhatjuk, illetve kenőcs is készülhet belőle, amit célszerű az illatosítás és a hatás további fokozása végett illóolajokkal készíteni.
Közönséges farkasalma gyűjtése
A növény kellemetlen szagú, ezért célszerű lehet kesztyűben gyűjteni. Gyűjthetőek a levelek, illetve a virágzó hajtás (herba) is.
Érdekesség
Az Aristolochia debilis hazánkban nem fordul elő. Gyökerét és termését gyűjtik, melyek ugyanúgy mérgező hatóanyagokat tartalmaznak, mint a közönséges farkasalma, mégis alkalmazzák kígyómarás, köhögés, torokgyulladás és gyomorfájdalmak esetén. Mérgező hatóanyagai fájdalomcsillapító és rákellenes hatásúak is.
Az 1999-ben megjelent Kínai Materia Medica Enciklopédiája a farkasalma 23 faját sorolja fel, de kevés említést tesz mérgező mivoltukról. A tradicionális kínai orvoslásban a farkasalmafajokat akut arthritis és ödéma kezelésére, vagy például az A. bracteolatát féregűzőként alkalmazzák.
Az A. taxa rovarriasztóként hatásos.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.