A közönséges dió termése kedvelt rágcsálnivaló, sok-sok édesség, desszert és a karácsonyi sütemények elmaradhatatlan alapanyaga. Sőt dekorációs kellék is, főként az őszi és téli időszakban.
A közönséges dió, vagyis a diófa őshazája Kína, a Himalája, illetve Délkelet-Európa, de nyílt erdőségekben sokfelé megtalálhatjuk. Nálunk ültetik, ám könnyen elvadul.
Minden része értékes gyógyhatással rendelkezik. Nézzük ezeket!
Diólevél
Emésztőrendszeri panaszok
Emésztőrendszeri gyulladások, gyomorhurut, gyomorrontás, bélhurut, hasmenés esetén igen jó hatásfokkal alkalmazható.
Féreghajtó hatású. Elpusztítja a vastagbél patogén baktériumait, így segít visszaállítani a bélbaktérium-flórát hasmenéses állapot után.
Emésztőrendszeri inoperatív rákos daganatok kiegészítő kezelésére is alkalmazható orvosi konzultáció mellett.
Serkenti az emésztést és étvágyjavító hatású.
Bőrproblémák
A pattanásos, zsíros bőr, illetve kelések, kiütések, bőrfertőzések kezelésére igen hatásos erőteljes baktériumölő hatása miatt. Kiváló bőrtonizáló.
Gombaölő hatásánál fogva bőrgomba, lábgomba, körömgomba kezelésére is jól alkalmazható.
Csökkenti a lábizzadást, illetve a hónalji izzadást, egyúttal a kellemetlen szagok kialakulásáért felelős baktériumokat is pusztítja. Izzadás megelőzésére zsályával vagy izsóppal keverve különösen hatásos.
A bőr gyulladásainál, sebek kezelésére, ideértve a fagyásos sebeket is, szintén jó hatásfokkal alkalmazhatjuk, itt kihasználhatjuk gyulladáscsökkentő, vérzéscsillapító, összehúzó és baktériumölő hatását is. Lábszárfekély lemosására is igen alkalmas.
Farkasalmával pszoriázis (pikkelysömör) ellen kiváló.
Hajápolás
Csökkenti a haj korpásodását, erre a célra dióolajat is alkalmazhatunk. Jó lemosó, öblítő zsíros hajra. Hajsötétítő főzet is készíthető belőle.
Szájüreg betegségei
Torokgyulladás, mandulagyulladás (elpusztítja a Staphylococcus aurenst), fogágy-megbetegedés, fogmeder-gyulladás, ínygyulladás, foglazulás esetén öblögetőként, gargarizálóként alkalmazzuk.
Méregtelenítő
Gyorsítja az anyagcserét. Erős tisztító és fertőtlenítő hatásánál fogva jó méregtelenítő, tisztítja a nyirokereket.
Egyéb alkalmazási lehetőségek
Emeli a vérnyomást. Vérhígító hatású.
Hólyaghurut elleni teakeverékben is helyet kaphat baktérium- és vírusölő hatása miatt.
Diókopács
Emésztőrendszeri panaszok
Gyomor- és bélhurut, étvágytalanság esetén, illetve a diólevélnél leírt panaszoknál is alkalmazható.
Nőgyógyászati betegségek
Fehérfolyás esetén hüvelyöblítőként használjuk. Rendszertelen menstruációs ciklus beállítására is alkalmas, ám mivel ez néhány nap alatt nem kivitelezhető, főként teakeverékekben célszerű alkalmazni.
Antiallergén hatású, ezért allergiaellenes teakeverékekben helyet érdemel.
Higanymérgezés és egyéb nehézfém-mérgezések esetén segít kivezetni a mérgező anyagot a szervezetből. Amalgámtömések eltávolítását megelőzően és utána még egy pár napig érdemes alkalmazni.
Egyéb indikációi hasonlatosak a levéldrognál leírtakhoz, ám kisebb adagokkal használjuk, mint a levelet.
Dióbél
A dióbél és a még éretlen, lágy héjú termés fogyasztása csökkenti a vér koleszterinszintjét. A dióbél kedvezően hat vérszegénység esetén, illetve jó hatással van az agyműködésre.
Termése mézzel keverve afrodiziákum.
Közönséges dió alkalmazása
1 teáskanálnyi levelet 5 percig főzünk 2 dl vízben. 2-3-szor 2 dl-t fogyasztunk naponta, a kopácsból készült teából kevesebbet. A külsőleg használt teát 2-3-szoros mennyiségű szárítmányból készítjük.
Hasmenésnél négyóránként adjuk. Szemre használva átfiltráljuk. Hajszeszként korpásodás ellen alkalmazható.
Emésztőrendszeri panaszokra étkezés előtt fél órával édesítetlenül fogyasztjuk.
Közönséges dió mellékhatásai
Magas vérnyomás esetén vértolulást idézhet elő, így óvatosan vagy inkább keverékben alkalmazandó. Vérhígítóval együtt ne alkalmazzuk. Egyéb mellékhatása nincs, viszont 10-15 napnál hosszabb kúra nem javasolható, mivel felboríthatja az egészséges bélbaktérium-flórát.
Közönséges dió gyűjtése
Az éppen kifejlődött leveleket vagy később az ágak végein lévő gyenge leveleket kell gyűjteni a nyár folyamán. A diókopácsot, vagyis a diótermés külső húsos zöld burkát még annak barnulása előtt, dióbeérés előtt vagy diószüretkor gyűjtjük. A kopácsot napon is száríthatjuk, de válogassuk ki a penészes vagy fekete részeket. A dióbél gyűjtése a burok szétpattanása és elbarnulása után történik. A fa általában megsínyli a dióverést, így inkább az ágak – segédeszközzel történő – rázása, majd a lehullott dió összeszedése a célszerűbb megoldás.
A diófa igen impozáns és hasznos, ugyanakkor terebélyes, nagy helyet foglal. Nagyjából nyolc-tíz év, mire értékelhető mennyiségű termést hoz, nem véletlenül mondják, hogy a diófát unokáinknak (de legalábbis gyermekeinknek) ültetjük. Mindezek miatt érdemes végiggondolni ültetés előtt, hogy ténylegesen megfelelő helyet tudunk-e neki biztosítani akár hosszú évtizedekre is.
Érdekesség
Egyes vélekedések szerint a kozmikus energiát magába gyűjti, így a káros földsugárzást kioltja.
A levélből és a kopácsból barna hajfestéket készítenek.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.