A közönséges kutyabenge kérge talán az egyik legismertebb növényi hashajtó és egyben az egyik legjobb székrekedés elleni szer. Ugyanakkor alkalmazása nagy körültekintést igényel számos mellékhatása miatt. Igen erős hatású gyógynövény.
Népi gyógyászat
A népi gyógyászat szerint a prosztata egészségének meghosszabbítására alkalmazható.
Hashajtó
A kutyabenge kérge elsősorban hashajtóként alkalmazható. Helyreállítja a bélműködést, illetve fokozza a vastagbél tónusát. Aranyeres panaszok esetén is könnyebbséget jelenthet alkalmazása, de végbélműtétek után is előszeretettel alkalmazzák a kutyabenge alapú készítményeket a székletürítés megkönnyítésére.
Béltisztító és féregtelenítő, így méregtelenítő hatású is.
A benne található keserűanyagoknak köszönhetően étvágyjavító, emésztésserkentő hatású, epe- és májbántalmak esetén is alkalmazható, ám tartós fogyasztása semmiképpen sem javasolt, így ezen hatásait kevéssé tudjuk kihasználni.
Kutyabenge alkalmazása
1 teáskanálnyi (14 év feletti gyermekeknek 1 kávéskanálnyi) apróra zúzott bengekérget 2 deciliternyi vízben legalább 1-2 órát áztatunk, majd felforraljuk, 10-15 perc forralás után leszűrjük. 1 csészényi a napi adag. Naponta egyszer, lefekvés előtt iszunk belőle, reggelre jelentkezik majd a hatása. Ha délben isszuk, estére hat.
Kutyabengekéreg mellékhatásai
A friss kéreg mérgező. Antraglikozid tartalmú hashajtókhoz, mint a kutyabenge kérge, csak végső esetben forduljunk. Fontos az adagok pontos betartása. Tartós alkalmazása tilos! Maximum 8-10 napig alkalmazható. Más hashajtókkal és sok egyéb gyógyszerrel együtt nem alkalmazható (például fogamzásgátlók). (Gyógyszerszedés esetén kérjük ki kezelőorvosunk véleményét.) A többi antraglikozid tartalmú növénynél (aloé, varjútövis, rebarbara, szenna) enyhébb hatású, de émelygést, hányást, bélgörcsöket okozhat. Várandósság és havi vérzés idején ellenjavallt, mivel alhasi vérbőséget okoz. Szoptatás alatt szintén ellenjavallt, mivel a tejben is kiválasztódik, és a csecsemőnél is hasmenést okoz. Káliumhiányt, ezáltal keringési elégtelenséget okozhat. 14. életév alatt ne adjuk.
Gyermekeknek, kismamáknak inkább bodza vagy hárs teája javasolható helyette, illetve étrendbeli változtatások és sok folyadék fogyasztása is segíthet a székrekedéses panaszokon.
Ha a teához édesköményt is adunk, csökkenthetjük a hasi görcsöket.
Közönséges kutyabenge gyűjtése
A legalább hüvelykujjnyi ágakról, illetve a törzsről kora tavasszal gyűjtött kéreg szolgáltatja a drogot. Egy évig történő tárolás után válik gyógyításra alkalmassá, ennyi idő kell ahhoz, hogy a benne lévő antronok atraglikozidokká oxidálódjanak. Ez a folyamat 100 fokon történő kb. egy órán át tartó szárítással felgyorsítható.