Az útifű réteken, utak mentén, parlag területeken, gyomtársulásokban sokfelé elterjedten élő, évelő növény. Jól bírja a taposást. A lándzsás útifű rendelkezik a legerősebb gyógyhatással az útifüvek népes családjából.
Alkalmazásáról az első írásos emlékek az asszíroktól maradtak fenn. Az ókor megbecsült gyógynövénye volt, főként bőrbetegségek esetén. Sóval és ecettel megfőzve gyomorbetegségeket és vérhast kezeltek vele. Skorpiócsípés és kígyómarás esetén is használták. A kolostori gyógyászat a korai középkorban köszvény, duzzadt nyirokcsomók és csonttörések esetén alkalmazta.
Népi gyógyászat
A népi gyógyászat makacs sebek, kelések, gyulladások legkitűnőbb gyógyítójaként, vérzéscsillapítóként tartotta számon, ám köhögés, láz, hasmenés és vérszegénység esetén is javasolták.
Köhögés, légúti panaszok, asztma, allergia
Nyálka tartalmánál fogva remek köhögéscsillapító, szaponin tartalmának köszönhetően remek nyálkaoldó, így hörghurut és légcsőgyulladás esetén nagy segítséget jelent (martilapu levelével és zilizlevéllel tovább növelhető a hatás). Asztma és allergiás eredetű légúti panaszok esetén is jól alkalmazható, tehát száraz és hurutos köhögés esetén is nagy segítséget jelent. Meghűlés és légúti panaszok esetén mindenképpen helye van a teakeverékekben.
Rekedtség, torokgyulladás
A teával rekedtség, illetve torokgyulladás esetén gargarizálhatunk, de borogatás is készülhet belőle a fájó torokra.
Bélrendszeri gyulladás, hasmenés
Bélrendszeri gyulladások esetén cseranyag és nyálka tartalma szintén hatásossá teszi. Hasmenésre akár a szirup vagy a frissen préselt nedv is hatásos.
Étvágytalanság, gyomorégés
Étvágyjavító hatású, ám gyomorégés esetén is jól alkalmazható.
Gyulladásgátló, vérzéscsillapító, antibiotikus hatású
Aukubin glikozidja gyulladásgátló, vérzéscsillapító és enyhe antibiotikus hatású, aminek nemcsak a légúti vagy emésztőrendszeri betegségeknél vehetjük hasznát, de húgyúti fertőzések esetén is remek fertőtlenítő adalék a teakeverékekben (pl. medveszőlővel keverve), sőt kötőhártya gyulladás esetén is javasolható szemborogatáshoz.
Sebek
A cseranyag és a nyálka alkalmassá teszi horzsolások, sebek, akár égési sebek, kelések vagy gyulladt aranyér kezelésére is. Elsősegélyként alkalmazható összezúzott levele a kertészkedéskor, kirándulások alkalmával szerzett sebekre, így csökkenthető a fertőzésveszély és csillapítható a vérzés.
Útifű egyéb alkalmazási lehetőségei
Kovasav, C-vitamin és cink tartalmánál fogva jó hatású a hajra, körömre, bőrre egyaránt. Repedezett bőr kezelésére is jól alkalmazható.
Támogatja a regenerációs folyamatokat az egész szervezetben. A levelek kipréselt nedve jó hatású a duzzadt mirigyekre.
Magja hashajtó és kőhajtó hatású.
Köhögéscsillapító szirup
Szirupja remek köhögéscsillapító. Maria Treben receptje szerint egy üvegedénybe friss, megmosott útifűleveleket és (lehetőleg) nádcukrot kell rétegezni, majd ülepedés után ismét leveleket és cukrot rétegezni, s ezt követően légmentesen lefóliázni, majd a kertben egy védett helyen elásni, az edényre deszkát téve. Kb. nyolc hét alatt megerjed, ekkor kiássuk, felfőzzük és kihűlés után hűvös helyen, ledugaszolva tartjuk felbontásig. Egyszerűbb elkészítési mód, ha erősre készített teát (kb. egy maroknyi friss levél 3 dl vízzel leforrázva) kb. 20 dkg mézzel, lassú tűzön főzve, sziruposra sűrítünk.
Alkoholos kivonat csípésekre
Alkoholos kivonatával szúnyogcsípést és méhcsípést borogathatunk, ehhez egy üveget feltöltünk friss levelekkel, feltöltjük gabonapálinkával és két hétig állni hagyjuk, közben időnként megkeverjük, majd leszűrjük és üvegekbe töltjük.
Útifű adagolása
1 teáskanálnyi szárítmányt 2 dl vízzel leforrázva 15 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Háromszor 2 dl-t fogyasztunk naponta.
Útifű mellékhatása
Mellékhatása nem ismeretes, ám túladagolása esetén hasmenést okozhat.
Útifű gyűjtése és termesztése
Ennek a szinte bárhol megtalálható növénynek a kifejlett levelei könnyen gyűjthetőek, a begyűjtést virágzás előtt kell végezni. Ám gyűjtéskor, mint mindig, figyeljünk arra, hogy a terület ne legyen járművek, állatok, mezőgazdasági melléktermékek által szennyezett, s ne gyűjtsünk védett területen!
Termesztése nem egyszerű feladat. Ahova saját magától betelepül, ott valószínűleg jól érzi magát. Hibába évelő, ahova telepítjük, ott nem biztos, hogy akár csak két évig is meg tudjuk tartani. Ezért termesztés esetén inkább egynyáriként érdemes rá tekinteni, és nagy öröm, ha mégis jól érzi magát az adott területen, és évről évre előbújik, továbbszaporodik.
Érdekesség
Magyarországon nem él az indiai bolhafű (Plantago ovata) nevű útifűfaj, amelynek maghéját használjuk, nyálkája vízben akár huszonötszörösére duzzad, így hashajtók, béltisztítók és fogyasztószerek alapanyagául szolgál.
A szinte jellegtelen útifűfajok közül kiemelkedik mutatósságában az óriás útifű (Plantago maxima), amely Magyarországon fokozottan védett növény, eszmei értéke 100.000 forint.
A lándzsás útifű mindenképpen helyet érdemel a házipatikában, rendszeres használata az egész szervezetre jótékony hatású.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.