A levendulaszörp a nyári szörpszezon egyik kihagyhatatlan darabja. Ha szereted a levendula illatát, a lilába burkolózó levendulamező látványát, ezt is imádni fogod.
Levendulaszörp hozzávalói
- 20 dkg friss levendulavirág
- 2 kg cukor
- 2 liter víz
- 2 bio citrom
- 1 ek. citromsav
Levendulaszörp elkészítése
- A levendulavirágot tegyük a cukorral együtt hideg vízbe (legjobb a szűrt vagy forralt és visszahűtött víz), és hűvös helyen hagyjuk egy-két napig ázni. Közben időnként keverjük meg, hogy a virágok a víz alá kerüljenek, illetve a cukor feloldódjon.
- Másnap adjuk a citromkarikákat és a citromsavat a cukros, levendulás vízhez, és kezdjük el felforralni.
- Ha felforrt, szűrjük üvegekbe a szörpöt, zárjuk le az üvegeket, pár pillanatra állítsuk fejre mindegyiket, majd száraz dunsztban (takarókba csavarva) hagyjuk kihűlni.
- A citromsav és a dunsztolás tartósít, nincs szükség tartósítószerre.
- A szörp hígításához használhatsz szénsavas és szénsavmentes vizet, ízesíthetsz vele limonádét, teát és desszerteket is.
A levendulaszörp végleges színe függ a levendula fajtájától is. A fenti recept szerint készülő levendulaszörp a rózsaszín valamelyik szép árnyalatával fog megörvendeztetni.
Levendula a gasztronómiában
A levendula az utóbbi évtizedben az egyik legkedveltebb gyógynövénnyé vált, évente tömegek látogatják meg hazai kisebb és nagyobb levendulásainkat, és a hazavitt levendulacsokrokból nem csak levendulazsákok és levendulabuzogányok készülnek.A parfümös, púderes illatú virágok sütemények, kekszek, torták, fagylaltok, pudingok, virágecetek, virágcukrok, virágos jégkockák formájában próbálják megőrizni a nyár illatát.
A magasabb szintű gasztronómiában sós ételek, elsősorban húsok fűszerezésére is felhasználják, mellyel a különleges ízvilágot kedvelő vendégek ízlelőbimbóit kápráztatják el.
Levendula és levendulaszörp hatásai
A levendula elsősorban nyugtató hatásáról ismert, ám emésztésjavító és bőrápoló, bőrtisztító hatása is említésre érdemes.
Bár a levendulaszörp jóval kevesebb hatóanyagot tartalmaz, mint egy csésze előírás szerint elkészített levendulatea, jótékony hatásait szörp formájában is élvezhetjük.
Levendula gyűjtése szörpkészítéshez
A levendula illóolajtartalma teljes virágzáskor, napsütéses időben és a déli órákban a legmagasabb, ezért szörpkészítéshez ilyenkor a legérdemesebb gyűjteni.A virágszárakat sarlóval vagy metszőollóval gyűjthetjük be legkönnyebben.
A szörpkészítés előtt további utófeldolgozásra is szükség van, a lila virágokat el kell távolítanunk a virágszárról, hiszen a szörpkészítéshez kizárólag a lila virágokra van szükségünk, a szárrészek nélkül.
Levendula szörp tartósítása másképp
Ha teljesen biztosra szeretnénk menni, de nem szeretnénk a szörpbe tartósítót tenni akkor más módszert kell választanunk, amelyhez használunk ugyan tartósítót, de ez nem kerül a szörpbe.
Az üveget egy réteg celofánnal zárjuk le úgy, hogy a celofán benedvesített oldala kerüljön az üveg szájára. A celofán száraz tetejére szórjunk egy kevés tartósítót, majd feszítsünk rá még egy réteg celofánt, amelynek a felső oldala lett bevizezve. Így tulajdonképpen mindkét celofánrétegnek a száraz oldala érintkezik a tartósítóval, ezáltal nem ázik el, és nem kerül a szörpbe. A felső celofánréteg helyett óvatosan egy száraz, sérülésmentes tetőt is csavarhatunk rá. Ebben az esetben a fejreállítást mellőzzük, hogy a celofánt ne érje nedvesség.
Ez is érdekelhet:
Próbáld ki a levendulás csokoládéfagylaltot is:
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.