A maca gyökeréből készült por egyre népszerűbb gyógynövény és táplálékkiegészítő. Valóban annyira jótékony és sokszínű, ahogy gondoljuk?
Maca a népi gyógyászatban
Peruban a tápanyagokban gazdag maca gyökeréből készített főzetet gyomorbántalmakra, menopauza tüneteinek enyhítésére, menstruációs fájdalmakra, vérszegénységre, memóriajavításra, a betegségek utáni regeneráció gyorsítására, valamint tuberkulózis tüneteinek enyhítésére alkalmazták.
Tapasztalataik szerint fokozza az ellenállóképességet, illetve növeli az energiaszintet. Az inkák feljegyzései szerint általános egészségjavító és termékenységet fokozó hatással is bír, a peruiak még napjainkban is ezzel a céllal használják.
Amint a nyugati világban is egyre népszerűbbé vált, egyre több tudományos kutatásnak vetették alá, melyek során bebizonyosodott, hogy káros összetevőket nem tartalmaz, és valóban gyógyhatással rendelkezik.
A memória javítására, a sportolók teljesítményének növelésére, a szervezet általános erősítésére napjainkban is világszerte alkalmazzák.
Tápláló, roboráló, antioxidáns
C-vitamint, B-6 vitamint, rezet, vasat, káliumot, mangánt, makrotápanyagokból szénhidrátot (ezen belül rostokat is), fehérjét, tartalmaz, zsírtartalma alacsony.
Energiával tölt fel, javítja a sportteljesítményt
A maca a testépítők és atléták kedvelt táplálékkiegészítője, és nem csak tápanyagai okán.
Energiával tölt fel, elősegíti a hatékony erőkifejtést, segíti az izmok gyarapítását, és javítja az edzésteljesítményt. Bár ennek jelenleg nincs tudományos bizonyítéka, viszont állatkísérletek az állóképesség javulását mutatták.
Bőrvédő
Aknés és kiütéses és érzékeny bőr esetén is jótékony hatású, javítja a bőr ellenállóképességét az extrém hideggel és meleggel szemben.
A napsugárzás (UV-sugárzás) nemcsak leégést okozhat, de károsítja a bőrt, így idő előtti ráncosodást, a bőr korai öregedését okozhatja. A macakivonat megvédheti a bőrt az UV sugárzás káros hatásaitól.
A káposztafélék családjának egyik jellemző kéntartalmú vegyülete a gükozinolát és az antioxidáns polifenolok bizonyultak védő hatásúnak az UV-sugárzással szemben. Belsőleges fogyasztással nem fejtik ki ilyen jellegű hatásukat, és külsőleges alkalmazással sem helyettesítik a naptejet.
Javítja a memóriát
Javítja az agyi funkciókat, így jó segítőtárs a tanulásban, és időskori gyengülő memória esetén. Ezt további állatkísérletekkel is alátámasztották, illetve az is megállapításra került, hogy a fekete maca hatékonyabb ezen a téren.
Nők és férfiak gyógynövénye
Kutatások szerint pozitívan befolyásolja a libidót, és segít emelni a spermiumok számát és mozgékonyságát, illetve javítja a közepes mértékű diszfunkciót. Ez egyben igazolni látszik a hagyományos felhasználási mód létjogosultságát is.
Prosztatamegnagyobbodás esetén a vörös maca bizonyult a leghatásosabbnak. Emeli a tesztoszteron (férfi nemi hormon) szintjét.
Menopauza idején segít csökkenteni a hőhullámokat, hangulatingadozást, alvási problémákat, ingerlékenységet és más kellemetlen tüneteket.
Továbbá állatkísérletekben segített megelőzni a változókori csontsűrűség-vesztést.
Maca egyéb alkalmazási lehetőségei
Erőteljes antioxidáns hatású gyógynövény, így segítségünkre lehet a krónikus betegségek megelőzésében .
Nemcsak a változókori hangulatingadozások, de a depresszió és az átmeneti rossz hangulat esetén is segítségül hívhatjuk.
A pajzsmirigyet stimulálja, így a pajzsmirigy alulműködése esetén hatásos lehet, ám ilyen esetben célszerű konzultálni a kezelőorvossal.
Vérnyomáscsökkentő hatását a változókor után lévő nőknél is vizsgálták.
Hormonkiegyenlítő hatása segítség lehet a hajhullással szemben.
Macapor adagolása
A macapor optimális adagja nem került meghatározásra, napi javasolt adagja 1,5-5 gramm közötti mennyiség. A sárga maca a legelterjedtebb, ám ahogy a fentiekből kiderül, egyes problémákra a vörös vagy a fekete maca hatásosabbnak bizonyult.
A macát könnyű beilleszteni az étrendbe, adhatjuk például smootie-hoz, kávéhoz, tejes italokhoz, joghurthoz, zabpehelyhez, süteményekhez, müzliszelethez.
Maca mellékhatásai
Pajzsmirigyproblémák, hormonális eredetű betegségek, várandósság és szoptatás esetén körültekintést igényel alkalmazása. Bár itthon kicsi az esélyünk, hogy friss macagyökérrel találjuk magunkat szembe, ha ez mégis előfordulna, felhasználás előtt hőkezelni (főzni) kell.
Érdekességek a macáról
A maca az Andok bolíviai és perui területén őshonos kétnyári lágyszárú növény, amely rendszertanilag a káposztafélékkel áll rokonságban.
Perui zsázsa néven is találkozhatunk vele, illetve az amerikai kontinensen perui ginzeng néven is említik.
Régen fizetőeszközként is szolgált, és fontos kereskedelmi cikk volt, az alacsonyabban fekvő területek terményeire: kukoricára, rizsre, papayára cserélték.
A szegényebb andoki területeken fontos tápláléknövény, az inka harcosok erejét is vélhetően a maca bőséges fogyasztásának köszönhették.
A gumóját megfőzik, és sokféle ételt készítenek vele.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi konzultációt, és nem minősülnek kezelési javaslatnak.
You must be logged in to post a comment.