A megfázás, meghűlés, nátha a felső légúti vírusos megbetegedések gyűjtőnevei, különféle elnevezései. A nátha általában hideg időben ér utol bennünket, de nem feltétlenül van köze a hideg időjáráshoz vagy a lenge öltözékhez.
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi diagnózist és nem minősülnek kezelési tervnek vagy javaslatnak!
A tünetek között vezető szerep jut a kisebb-nagyobb mértékű orrfolyásnak, ami leginkább egyénfüggő. További tünetek lehetnek az általános gyengeségérzet, levertség, végtagfájdalmak, enyhe hőemelkedés, tüsszögés, köhögés, torokkaparás, torokfájás, az ízérzékelés és szaglás átmeneti elvesztése.
Mivel az influenza tünetei is nagyon hasonlóak, a kezelésük is hasonlóképpen történik. Mindkettő vírusos megbetegedés, ám amíg az influenzának akár komoly szövődményei is lehetnek, ha lábon hordjuk ki, a megfázás esetén ennek jóval kisebb az esélye.
Lelki okok
„A megfázás jelzi nekem, hogy belsőleg hideggé váltam, hiányzik belőlem a melegség, mivel az értelmem, s nem a szívem szerint éltem. Rákényszerít, hogy önmagammal foglalkozzam, törődjem végre a magam dolgával, ne nyeljek le többé olyasmit, ami nem felel meg nekem.
Világosan mutatja: „Tőlem idegen mércéhez igazodtam, valami ismeretlent fogadtam be. Ez az ismeretlen nincs összhangban velem. Legyengített.”
Hagytam, hogy számomra helytelen magatartásukkal mások megfertőzzenek. Most viszont szembefordulok ezzel az idegen magatartással, mert nincs összhangban valódi énemmel, ellenkezőleg, meggyengíti. A megfázás tudomásomra hozza, hogy nem bízom önmagamban, nincs hozzá bátorságom, hogy tulajdon lényemmel összhangban, helyesen cselekedjek. Testem megkísérli, hogy megszabaduljon az idegentől. Eddigi magatartásomra „megorroltam”, „valamit odahörgök magamnak”, „torkig lettem” azzal, hogy megtagadom tulajdon lényemet. Minden idegen dolgot ki akarok köhögni magamból, kitüsszenteni és szabad folyást engedni neki. Az idegenség viszont bennreked és meggátolja, hogy világosan gondolkodjam, megakadályozza, hogy továbbra is csupán értelmemre hallgatva éljek.”
Forrás: Kurt Tepperwein: Mit árul el a betegséged?
Megfázás, meghűlés, nátha megelőzése
1. Együnk sok lila- és fokhagymát! És persze vöröshagymát is. A nyers hagymafélékben találhatók azok az anyagok, melyek segítenek a vírusos fertőzések megelőzésében, illetve leküzdésében.
2. Igyunk bodzaszörpöt vagy bodzateát! Aki nyáron elmulasztotta a bodzaszörp betárolását télire, fogyaszthat bodzateát is. Mindkettő igen kellemes ital, és nemcsak a megelőzésben, hanem a tünetek enyhítésében is segítségünkre lehet.
3. Fogyasszunk propoliszt! A propoliszt a méhek elsősorban a fekete nyárfa rügyéből készítik, igen erőteljes gyulladáscsökkentő, vírus- és baktériumölő hatású méhészeti termék. Az íze talán szokatlan, de nem kellemetlen, mézbe csepegtetve fogyaszthatjuk a tinktúrát. Ne használjunk fém kanalat ehhez a művelethez, illetve felesleges teába vagy egyéb italokba keverni, ugyanis nagy része a pohár falára kicsapódva végzi, ahonnan még lemosni is nehéz. Kúraszerűen alkalmazzuk.
4. Együnk sok mézet! A mézben rengeteg vitamin, ásványi anyag, illetve gyulladáscsökkentő és fertőzések elleni anyag található. Persze nem szükséges Micimackóval versenyre kelni a mézfogyasztásban, de napi 2-3 evőkanálnyi méz már igen hasznos segítőnk lehet a megfázás elleni küzdelemben.
5. Fogyasszunk sok friss gyümölcsöt, zöldséget, salátát! A bennük található ásványi anyagok és vitaminok segítenek az immunrendszer karbantartásában. Bár C-vitaminból valószínűleg így sem jutunk hozzá a szükséges mennyiséghez, azonban a természetes formában bevitt C-vitamin sokkal nagyobb hasznára van szervezetünknek, jobban is hasznosul, mint a mesterséges pótlás. A C-vitamin kiváló természetes forrása a gyepűrózsa termése (csipkebogyó) és a homoktövis termése.
6. Szükség esetén pótoljuk a C-vitamint! Talán ez a leginkább vitára okot adó pont. No, nem a vitamin miatt, hanem annak mennyiségét, illetve minőségét illetően. Az előző pontban említettem, hogy a természetes forrás a legjobb, ám nem mindig elégséges. Itt egyrészt felhozhatjuk Szent-Györgyi Albert példáját, aki állítólag naponta legalább 1000 milligramm C-vitamint fogyasztott, betegség esetén pedig 8-9000 milligrammra növelte az adagot. Másrészt pedig ott vannak azok a hangok, melyek a veséket féltik, illetve a felesleges C-vitamin kiürülésére hívják fel a figyelmet.
Én magam úgy gondolom, és ehhez is tartom magam, hogy megelőzésként napi 500-1000 milligramm annak is elegendő lehet, aki az előző pontban felsoroltak közül keveset fogyaszt. Nyilván figyelembe kell venni az olyan C-vitamin-falókat is, mint a dohányzás, egyes gyógyszerek (például fogamzásgátlók), esetleg nagymértékű üdítőital (főként kóla) fogyasztása, de a várandósság idején és sportolóként is megnövekszik a szükséglet.
A felesleges C-vitamin valóban kiürül, ezért nem is kell félni a túladagolástól (az „aluladagolástól” annál inkább). Arra hajlamos egyéneknél állítólag vesekövet okozhat, azonban ez a hosszabb ideig tartó nagyjából napi 4000 milligrammot meghaladó adagolás esetén jelenthet valódi rizikót.
Megfázás, meghűlés, nátha gyógynövénykúrája
A kialakult megfázás esetén nagyjából ugyanazok a teendők, mint a megelőzés esetén. A C-vitamin mennyiségét átmenetileg (maximum egy hétig) megemelhetjük egy-kétóránként 500-1000 mg-ra, azaz nagyjából napi 6000-8000 milligrammig (átlagos súlyú felnőttek esetén). Gyermekeknek értelemszerűen a testsúlyukhoz mérten kisebb adagot adunk.
Mindezek pedig az alábbiakkal egészülnek ki:
1. Megfázás és influenza elleni teakeverék: 1-1 rész citromfüvet, mentát, cickafarkfüvet és bodzavirágot összekeverünk. A keverékből 3 evőkanálnyit leforrázunk 2 liter vízzel, 10-15 percig állni hagyjuk, leszűrjük, és a nap folyamán melegen kortyolgatjuk. Nyugodtan fel lehet melegíteni, ha időközben kihűl, de termoszba is tehetjük. Mézzel ízesíthető.
2. Szóba jöhetnek a legkülönfélébb immunerősítő, lázcsillapító, izzasztó, gyulladáscsökkentő, C-vitamin-tartalmú, köhögéscsillapító vagy éppen köptető hatású gyógynövények.
Immunerősítők: bíbor kasvirág, ginzeng, aranyvessző
Lázcsillapító, izzasztó: bodzavirág, hársfavirág
Gyulladáscsökkentő: cickafarkfű, körömvirág, kamilla
C-vitamin-tartalmú: csipkebogyó, homoktövis, fekete ribiszke, szederlevél
Köhögéscsillapító: kakukkfű, hársfavirág, tüdőfű
Köptető: ökörfarkkóró
3. Az orrfolyás és orrdugulás kellemetlenségeit sós vizes átöblítéssel, illetve mentás, kamillás, körömvirágos inhalálással enyhíthetjük.
4. Torokfájás esetén: zsályateával, apróbojtorján-teával vagy diólevélteával gargarizáljunk.
5. Mustáros lábfürdő: Törjünk össze 2 evőkanálnyi mustármagot (például mozsárban), adjuk forrásban lévő vízhez, majd az egészet töltsük bele egy lavórba. Adjunk hozzá annyi langyos vizet, hogy kb. bokáig érjen, és úgy egyenlítsük ki a hőmérsékletét, hogy kellemesen meleg lábfürdőt kapjunk. Áztassuk a lábakat nagyjából 10 percig, majd húzzunk meleg zoknit, és bújjunk ágyba. Izzasztó, lázcsillapító, általános közérzetet javító hatású. Lábáztatás közben bugyoláljuk be magunkat, és elkortyolhatunk egy csésze meleg teát is.
Megfázás, meghűlés, nátha diétája
Megfázás, nátha idején általában étvágytalanság is fellép, melyhez társul a csökkent íz- és szagérzékelés. Ilyenkor a legjobb vitamindús gyümölcsöket és zöldségeket, könnyű ételeket fogyasztani, hogy a szervezet a mielőbbi gyógyulásra tudjon összpontosítani. A zöldségeket és gyümölcsöket pároljuk vagy főzzük meg, ugyanis nyers állapotban ezek hűtő hatásúak, míg hőkezelve melegítenek. Gabonakásákkal kiegészítve erőt adó, tápláló, vitamindús ételeket készíthetünk. A meleg zöldséglevesek szintén jó választásnak bizonyulnak megfázás esetén.
Jó egészséget kívánok!
You must be logged in to post a comment.