A méhek szerepe nem kerülhető meg akkor sem, ha gyógynövényekről beszélünk. Hiszen egyrészt a méhek sok gyógynövény beporzásában is segédkeznek, másrészt a gyógynövények maguk méhlegelőként is szolgálnak, így a különféle mézek a legkülönfélébb gyógynövények értékes virágporát is tartalmazzák.
Gyógyító mézek
A méz teáink legfontosabb ízesítője (amennyiben szükséges ízesíteni). Ugyanakkor a méhek fontos gyógyhatással bíró mézeket is előállítanak különféle gyógynövényekből. Ilyenek például a levendulaméz, a citromfűméz, az akácméz vagy a hársméz, melyek önmagukban fogyasztva is jó hatással vannak egészségünkre.
A fentiek miatt is mindenképpen érdemes néhány szót ejteni ezekről a szorgos élőlényekről.
Fogyatkozóban a méhek és a méhcsaládok
Nemrégiben egy rádióinterjúban Bross Péter, a Magyar Méhészeti Egyesület elnöke az alábbiakat mondta:
„A méhek tipikus példája annak, hogy amikor valami van, akkor nem is érezzük annak a jelentőségét, amikor valami nem lesz, akkor érezzük a hiányát. Ilyen a méhcsalád is. Sokan nem gondolnák, de amit nap mint nap eszünk, asztalunkra leteszünk, annak kétharmada függ a méhes megporzástól, hiszen nemcsak gyümölcsökre, zöldségekre kell gondolni, hanem például hogyha tejet iszunk, annak is köze van a méhes megporzáshoz. Hiszen például a tehenek takarmánya is pillangós növény, amely megporzás nélkül nincsen. A jövő egy tudatosabb nagyüzemi mezőgazdaság kialakítása. Egyértelmű, hogy a jövő az, hogy az élni, élni hagyni elve, azaz tudja mindenki, hogy ezer hektárszámra monokultúrában termesztett növényeknek is élni kell, egészségesnek lenni. Úgy kell élni nap mint nap, hogy a globális felmelegedést ne segítsük elő, és így hagyjuk élni a méheket is.”
Egyre kevesebb a méhcsalád az egész világon. A méhek a mezőgazdaságban megjelent vegyszerek, a környezeti változások, a rovarirtó szerek miatt pusztulnak el. Pedig ha a méhek kihalnak, akkor a fentiekben Bross elnök úr által elmondottak miatt nekünk, embereknek is nehezebbé válik az életünk, a táplálkozásunk. A méhpusztulás tehát bennünket is érint, az a mi életünkre is komoly hatással van.
A sérülékeny természet
A gyógynövénygyűjtések alakalmával az ember közelebb kerül a természethez, jobban érzékeli apró rezdüléseit. S bár az is tudatosul ilyenkor, hogy ez a csodálatos rendszer hihetetlen önmegújító képességgel rendelkezik, mégis érzékeljük sérülékenységét is, ezért még egyértelműbbé válik számunkra, hogy óvnunk kell.
Mivel vidéken élek, testközelből tapasztalhattam meg azt a folyamatot, mely a 2008-as válság után alakult ki. Az emberek élete egyre nehezebbé vált, egyre kevesebb pénzük volt vegyszerekre, permetszerekre, gyomirtókra. S ahogy ezek felhasználása visszaszorult, úgy jelentek meg évről évre újabb és újabb madarak, melyek egyre több kártékony rovart pusztítottak el. Így végső soron a vegyszerek visszaszorulása például a méheknek és egyéb beporzó rovaroknak is kedvezett.
A méhek fogyatkozása világszerte az 1990-es évek óta tart. S ezért persze nem okolhatók kizárólagosan a vegyszerek. Hiszen a klímaváltozás, a méhekre káros élősködők egyre nagyobb számban történő megjelenése, a monokultúrás gazdálkodás mind-mind hatással vannak ezekre a kis élőlényekre.
S végül egy nagyon érdekes kisfilm, amely a méhek fejlődését mutatja be a kaptáron belül:
You must be logged in to post a comment.