Szeptemberben vagy a hónap egy részében legtöbbször még kellemes az idő, ám legkésőbb októbertől már biztosan hideg reggelek és esték várnak ránk, amikor igencsak jólesik egy csésze melengető őszi tea.
Talán az ősz a legkevésbé egyöntetű hónapunk, már ha a jelenlegi klimatikus viszonyok mellett bármelyiket is egyöntetűnek lehet nevezni. A legtöbb évben két igen jól elválasztható időszakra válik szét. Szeptember hónap első fele, sokszor akár harmada is általában kellemesen meleg időt hoz, míg az október és november kifejezetten szeles, esős és kellemetlen tud lenni. Talán nem véletlen, hogy a kínaiak megkülönböztetnek egy ötödik évszakot is, a nyárutót, melynek a kínai gyógyászat szemléletében is jelentős szerep jut.
A hideg időjárás beköszöntével érdemes olyan teákat fogyasztanunk, melyek kellemesen felmelegítenek, ásványi anyagokkal látják el szervezetünket, és segítségünkre vannak az őszi méregtelenítésben is, ezáltal segítik szervezetünket, hogy felkészüljön az új évszak kihívásaira. Ez a tea pont ilyen.
A melengető őszi tea gyógynövényei
Csalán
A csalán tele van különféle ásványi anyagokkal, ősszel is az egyik legjobb méregtelenítő, vértisztító gyógyteánk, így ez képezi a keverék alapját. Tartalmaz többek között vasat, kalciumot, foszfort, magnéziumot és káliumot, de A-vitamin és K-vitamin tartalma is jelentős.
Citromfű
Igen kellemes ízű, elsősorban nyugtató hatásáról ismert gyógynövény. Csökkenti a belső feszültséget és szorongást, ám egyúttal frissítő hatású is, így bátran alkalmazhatjuk a borongós őszi napokon. Erős vírus- és baktériumellenes hatása segítségünkre lehet az őszi-téli légúti betegségek megelőzésében.
Fodormenta vagy borsmenta
A mentafélék, bár hűtő hatású gyógynövények, az egyéb melengető gyógynövények mellett mégis jó szolgálatot tesznek kellemes ízükkel, az emésztőrendszerre és a légzőrendszerre gyakorolt pozitív hatásukkal, keringésfokozó és fertőtlenítő hatásukkal.
Csipkebogyó
Az ősz ajándéka ez a C-vitaminban gazdag bogyó. Fontos immunerősítő, s bár a C-vitamin forró víz hatására elbomlik, ám kellemes ízt ad a keveréknek, és némi színanyaggal is gazdagítja.
Kurkuma
A gyulladáscsökkentő kurkuma szép sárga színt ad a teának, mely fokozza az őszi hangulatot. Felsorolni is nehéz ennek az egészségre gyakorolt sok-sok pozitív hatását. Ebben a teakeverékben talán a vírus- és baktériumellenes, keringésfokozó és melegítő hatását érdemes kiemelni.
Édesgyökér
Ez az édes ízű gyógynövény napjainkban kissé háttérbe szorult. Gyulladáscsökkentő, vírusellenes és köptető hatása mellett kiemelendő adaptogén, vagyis a stresszel szembeni ellenállóképességet fokozó hatása. Mindamellett az édesgyökér tartós és napi 1-2 teáskanálnyinál nagyobb mennyiségben történő fogyasztásának káros mellékhatásai is lehetnek, illetve bizonyos betegségek esetén egyáltalán nem alkalmazható.
A gyönyörű őszi színben pompázó tea ásványi anyagokkal látja el a szervezetet, miközben melegít és segít megőrizni egészségünket a hűvösebbre forduló napokon is.
Az őszi teakeverék receptje
4 rész csalán
3 rész menta (fodormenta vagy borsmenta)
3 rész citromfű
2 rész csipkebogyó
1 rész kurkuma
½ rész édesgyökér (elhagyható)
A recept a növények egymáshoz viszonyított arányát mutatja, így például a 4 rész lehet 4 evőkanálnyi, 4 teáskanálnyi vagy éppen 4 gramm is, attól függően, hogy mivel kényelmesebb kimérni.
A teakeverékhez a kimért növényeket tegyük egy befőttes üvegbe, tegyük rá a tetejét, és alaposan rázzuk össze, majd tároljuk sötét, hűvös helyen.
Az őszi tea elkészítése
1 evőkanálnyi teakeveréket forrázzunk le 2 deciliternyi vízzel, hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük le. Hetente néhány alkalommal érdemes fogyasztani. Hígított formában 6 évnél idősebb gyermekeknek is adható heti egy-két alkalommal.
Tipp
A teakeveréket egy szép üvegbe téve és szépen felcímkézve akár ajándékba is adhatjuk barátainknak, ismerőseinknek.
Kellemes őszi napokat és jó egészséget kívánok!
You must be logged in to post a comment.