A gyepűrózsa termése, a csipkebogyó a téli meghűléses, influenzás időszak egyik legfontosabb gyógynövénye. A rózsa ősidők óta a virágok királynője, azonban a gyógynövényként használt csipkebogyó egy megjelenésében kevésbé nemes, ám hatásában annál értékesebb rózsaféle termése.
A csipkerózsának vagy gyepűrózsának is nevezett vadrózsa 2-5 méter magasra is megnövő bokor száraz, köves hegyoldalakon, cserjés helyeken, erdők- és kertek szélén található, hegyvidéki faj, de az országban mindenütt megtalálható. Az Alföld gyöngyvirágos, pusztai és sziki tölgyeseiben, erdősávokban, legelőkön, felhagyott szőlőültetvények helyén, utak, csatornák, csapások mellett, gyakran sövényszerűen fordul elő.
Az ókori népek is nagyra becsülték, mint ínyenc készítményekhez való gyümölcsöt, s mint többféle, különösen sorvadásos betegségek hatásos gyógyszerét.
Népi gyógyászat
A népi gyógyászat régóta használja a csipkebogyó alkoholos kivonatát, a belőle készült lekvárt (hecsedli), dzsemet, likőrt, pálinkát, bort az alábbi panaszok esetén, továbbá szíverősítőként, de magas vérnyomás és érelmeszesedés esetén is, továbbá a gyepűrózsa virágát szemborogatóként, levelét pedig hasmenés és légúti hurutos megbetegedések esetén.
A kozmetikai ipar bőrápolószerekben, az élelmiszeripar teák, szörpök, lekvárok előállítása során használja.
Vitaminok
Áltermését (bogyóját), az „észak citromának” is nevezik, mivel C-vitamin tartalma 0,5-2 % között mozog. B1, B2, K és P-vitamin tartalma is jelentős
Influenza, megfázás
Magas C-vitamin tartalmának köszönhetően nagy segítségünkre lehet a télen gyakran előforduló influenzás, meghűléses megbetegedések, légúti panaszok megelőzésében, és általános roborálóként, immunerősítőként az ilyen jellegű megbetegedések gyógyításában is. Tavaszi fáradtság megelőzésére, kezelésére szintén alkalmas.
Érfalerősítő
A P vitamin (rutin) a természetes élelmiszerekben a C-vitamin kísérőjeként fordul elő, segíti a C-vitamin felszívódását, gátolja annak oxidációját (elbomlását), valamint erősíti a hajszálereket, így a bőrfelszíni bevérzések és orrvérzés megelőzésében is szerepe lehet.
Vizelethajtó, kőoldó
Vizelethajtó, vese- és húgykőoldó teakeverékek alkotója pl. csalánnal, petrezselyemgyökérrel és kökényterméssel. Gyulladáscsökkentő hatóanyagai miatt hólyaghurut, illetve vese- és kismedencei gyulladás kezelésére már Kneipp is használta.
Epe- és májpanaszok
Epe- és májpanaszok kezelésére szolgáló keverékek alapanyagaként is használatos.
Bőr
Kiváló bőrápoló, finomítja a ráncokat, hidratáló, jó hatású a zsíros bőrre, regenerálja a berepedezett bőrt. Az ajkak és a haj ápolására is bevethetjük. A legjobb eredmény érdekében olajos kivonatát érdemes alkalmazni.
Csipkebogyó alkalmazása, adagolása
Ahhoz, hogy jelentős C-vitamin tartalmát kinyerhessük, 1 evőkanálnyi mennyiséget kell 2 dl vízben áztatni, mintegy 6-8 órán keresztül. A kőoldó hatóanyagok a magjában találhatóak, ezért ha kőoldóként alkalmazzuk, áztatás helyett főzéssel készül a tea. A napi adag 3-4-szer 2 dl.
Spórolhatunk a terméssel, ha a kiáztatott bogyókról leszűrjük a teát, a bogyókat ismét felengedjük vízzel, forrásig melegítjük, 2-3 percig forraljuk, majd 15 perc állás után leszűrjük, s a főzet langyosra hűlése után a két teát összeöntjük. Így a kétféle módon kinyerhető hatóanyagokat egyszerre fogyaszthatjuk, ugyanazon alapanyagból.
Vigyázat! Bárminemű hőkezelés lebontja a benne lévő C-vitamint. Ugyanez vonatkozik a fémtárgyakra is, így az elkészítés során kizárólag üveg, illetve műanyag eszközökkel dolgozzunk.
Csipkebogyó mellékhatása
Erőteljes vizelethajtó hatása miatt várandósok és vesebetegek óvatosan használják. Mellékhatása nem ismert, hígítva két éves kor alatti gyermekeknek is adható. Alkalmazás előtt – mint minden gyógynövény esetében – érdemes kikérni szakember véleményét.
Csipkebogyó gyűjtése
Ha megszárítjuk, akkor az első fagyok előtt történjen a begyűjtés, s mielőbb kezdjük el a szárítást. A „dércsípte” bogyók édesebbek, így amennyiben lekvárnak, dzsemnek szánjuk a termést, gyűjthetjük a fagyok után is. Saját kertünkben is termeszthetjük e dekoratív bokrot, amelyet akár magról is ültethetünk.
Ezeket se hagyd ki:
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.