Melyik Aloe vera ehető, és hogyan lehet különbséget tenni az ehető és nem ehető aloéfajok között? Bár a legtöbben már találkoztak aloés üdítőitallal és egyéb belsőleg is alkalmazható aloés készítményekkel, mégis szinte mindenkiben felmerül a kérdés, hogy minden aloéfajt meg lehet-e enni, fel lehet-e használni gyógynövényként.
Az aloéfajok a fűfafélék (Asphodeladeae) családjába tartoznak, és a legtöbbjük Afrika szárazabb területeiről származik, de a Mediterráneumban és Afrika környéki szigeteken honos fajok is akadnak köztük. A pozsgás fajok Dél-Afrikából származnak, ám a pozsgásokon kívül félcserjék, cserjék és fák is gazdagítják a több száz aloéfaj listáját.
Néhányat gyógynövényként is használunk
Aloe arborescens (fásodó aloé)
Cserepes növényként vagy üvegházban is termeszthető. Étvágyjavító, emésztőrendszeri fekélyek és gyulladások (főleg colitis) kezelésére is jótékony. Nagyobb adagban erős hashajtó, egyébként csak enyhe hashajtónak számít. Külsőleg gyulladáscsökkentő, hámosító és antibakteriális hatású. Szempanaszokra is használható. (A gyógyszerkönyvekben nem szerepel.)
Aloe ferox (tövises aloé) és Aloe vera/Aloe barbadensis (orvosi aloé, barbadosi aloé)
Az Aloé vera és Aloé barbadensis ugyanaz a faj, a két nevet szinonimaként használjuk. A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben is szerepel, nagyobb mennyiségben termesztik, és rengeteg készítmény formájában hozzáférhető. A. ferox és A. vera a bélműködésre előnyös hashajtó hatású, emésztőrendszeri gyulladások esetén jótékony. Külsőleg a gél hatékony bőrápoló. (A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben ez a két faj szerepel.)
Melyik aloé ehető?
Ha kifejezetten ehető aloét szeretnénk vásárolni, nagy tanácstalansággal találhatjuk magunkat szemben, két okból is. Az egyik, hogy az árudák nem feltétlenül tüntetik fel a pontos botanikai megnevezést, a másik, hogy a pontos botanikai megnevezés sem feltétlenül egyértelmű, ahogy az alábbiakból kiderül.
Több (gyógy)növénynél tapasztalhatjuk, hogy akár két botanikai névvel is illetik őket. Tipikus példa a kamilla (Matricaria chamomilla/Chamomilla recutita), de az utóbbi években a rozmaring is sokaknak okozott meglepetést (Rosmarinus officinalis/Salvia rosmarinus). Ezeket a botanikai neveket szinonimaként használhatjuk, tudományos munkákban a syn. rövidítést használjuk a két latin név között az általam használt (és egyébként helytelen, de talán közérthetőbb) jelölés helyett.
Az Aloe vera esetében azonban nem csak két elnevezéssel találkozhatunk. A nevezéktan részleteibe most nem mennék bele, de az alábbi elnevezések elvileg ugyanazt az aloé növényt takarják:
Aloe vera
Aloe barbadensis
Aloe vera barbadensis (Miller)
Aloe vera var. barbadensis
Aloe vera var. chinensis
S bár elvileg ugyanazt a növényt takarják, mégis van közöttük egy kakukktojás. Ugyanis nem ehető a sorban az utolsó, a „kínai aloé” (Aloe vera var. chinensis), ami az Aloe vera egy változata (erre utal a var. rövidítés a nevében).
Hogyan lehet különbséget tenni az ehető és nem ehető aloék között?
Itt és most az Aloé vera két változatát, a barbadosi és a kínai aloét vesszük górcső alá.
Az ehető orvosi vagy barbadosi aloé (Aloe vera var. barbadensis) levelei sokkal szélesebbek, húsosabbak, vastagabbak, és szürkészöld színűek. A levelek körkörös rozetta alakba rendeződnek. A fiatalabb levelek lehetnek pöttyösek vagy foltosak, de az idősebb levelek egyszínűek. Virágai sárga színűek.
A nem ehető kínai aloé (Aloe vera var. chinensis) levelei is pozsgásak, de sokkal keskenyebbek. A fiatal és az idős levelek is pöttyösek, foltosak. A levelek nem rozetta formában, hanem egymás felett helyezkednek el (bár ez a fényviszonyok függvényében lehet csalóka). A virágai narancssárga színűek. Ennek leveleit gyakran használjuk égési sérülésekre.
Az egyéb aloéfajokat gyógynövényként nem használjuk, ám dísznövényként ezek többsége is igen mutatós. Ebben a cikkben 20 különféle aloéfaj fotója tekinthető meg. (Tévútra vezethet növényeket internetes fotók alapján beazonosítani.)
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
Források:
https://web.archive.org/web/20140116113657/http://www.oeti.hu/download/aloe_vera.pdf#
http://www.melius.hu/gyogy/gyogynov-a-zuj.pdf
You must be logged in to post a comment.