Készítsd el egyszerűen a meggymagpárnát, és ismerd meg a meggymagpárna 20+ felhasználási módját.
Egy kisebb párnához akár már 1 kiló meggyből visszamaradó magmennyiség is elég, nagyobb párnához természetesen többre lesz szükség.
Mire jó a meggymagpárna?
A meggymagpárna a meggymagok jó hőtartó képessége miatt hűtve és melegítve is használható, így elsősorban a hideg és a meleg természetes fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő hatását használhatjuk ki a segítségével. Mindezt környezetbarát módon, a különböző zselés, műanyagból készült palackok, melegítőpárnák kiküszöbölésével.
20-30 percig tartja a hőt, és a kisméretű magoknak köszönhetően jól idomul bármely testfelület különféle görbületeihez.
1. Gyulladáscsökkentő
Már a népigyógyászatban is nagy előszeretettel alkalmazták a meggymagpárnát gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatása miatt.
2. Fejfájás, migrén
A legerősebb fejfájást is kellemesen enyhíti a hideg borogatás. A lehűtött párna hosszú ideig megtartja a hideget, így akár egy fél órára is lepihenhetsz anélkül, hogy állandóan cserélgetni kellene a borogatást.
3. Alvászavar, ágymelegítő
Egy nagyobb meggymaggal töltött párna akár alvópárnaként is funkcionálhat. A meggymagok masszírozó hatása önmagában is nyugtat, amit a meleggel tovább fokozhatunk.
Mivel a meggymagpárna jól szellőzik, így alvás közben nem izzadunk bele, ami fokozza a komfortérzetet, és javítja az alvás minőségét.
Ha télen a hideg miatt nehezebb az elalvás, ágymelegítőként is használható.
4. Fogfájás
Ahogy a kicsiknek jólesik a hideg meggymagpárna, úgy a felnőttek fogfájása is enyhíthető ilyen módon. Felejtsd el a fagyasztott zöldborsó elpocsékolását, hiszen itt van helyette egy természetes és újrahasznosítható megoldás.
5. Fülfájás, fülgyulladás
Fülfájás esetén nagyon jól tud esni a kellemes melegítés. Akár gyermekek, akár felnőttek fülfájása jól enyhíthető a meggymagpárna segítségével.
6. Menstruációs görcsök
A meleg párna a kisebb-nagyobb menstruációs görcsök enyhítésére is hatékonyan bevethető.
7. Felfázás
A felfázás okozta kellemetlen érzés, bizonytalan fájdalom, enyhe görcsök és fázós alhas esetén szintén jótékony a meleg párna.
Megelőzésre is jó. Ha sokat vagy hidegben, valóságos áldás lehet egy kisméretű melegíthető párna, melyet az alhasad közelébe helyezhetsz.
8. Hasfájás
Főleg kisgyermekeknél gyakori az ártalmatlan, de annál kellemetlenebb hasi görcs, de időnként felnőttek is szenvednek tőle. A felfúvódás, gyomorrontás és hasmenés kellemetlen velejárója szintén hatékonyan enyhíthető a meleg párnával.
Nem múló, erősödő vagy ismeretlen eredetű, illetve hőemelkedéssel, lázzal járó hasi fájdalom esetén szükséges lehet az orvosi konzultáció is.
9. Stressz, szorongás
A meleg általában komfortos érzettel tölt el mindannyiunkat. Stresszesebb napokon a vállak és a nyak feszültségének oldására is használható a felmelegített párna.
Ha a stressz inkább emésztőrendszeri panaszok formájában jelentkezik, akkor a hasra téve is jótékony hatású.
A felmelegített párnában lévő magok morzsolgatása az ideges kezek lefoglalására is kiváló, ráadásul csökkenti a feszültséget.
10. Nyakfájás
Ritkábban vagy gyakrabban, de szinte mindenkivel előfordul, hogy elfekszi a nyakát. Ilyenkor a fej mozgása igencsak korlátozottá és nagyon fájdalmassá válik, és ez az állapot akár napokig is eltarthat. A meleg meggymagpárna ebben az esetben is enyhülést hoz.
11. Megfázás
A megfázással járó hőemelkedés és fejfájás enyhítésére a hideg párna, az arcüreg és homloküreg melegítésére pedig a meleg párna hatásos. A torokfájást is csillapíthatod a párna segítségével, ehhez olyan hőmérsékletet válassz, amit a legkellemesebbnek érzel.
12. Lázcsillapítás, kánikula
A lázcsillapításhoz használt borogatás jó alternatívája lehet a hideg meggymagpárna, amit nem kell 5-10 percenként cserélgetni.
A kánikulai melegben kellemesen hűsít a lábszárra, combokra, karokra tekert meggymagpárna. (A rögzítéshez hasznos lehet a tépőzár, amivel a párna két végét egymáshoz erősíthetjük.)
13. Kisebb égési sérülések
Elsősorban napégés, de más kisebb égési sérülések hűtésére is használható.
14. Rovarcsípések
A rovarcsípések okozta fájdalom és viszketés enyhítésére is hatásos a hideg párna.
15. Hátfájás, derékfájás, lumbágó, isiász, idegfájdalmak, izomfájdalmak
A meggymagpárna ezekre a panaszokra is hatékonyan bevethető. Nagy előnye a melegvizes palackokkal szemben, hogy idomul a kezelt testfelület formájához.
16. Reumatikus fájdalmak, ízületi fájdalmak, derékfájás
A különféle reumatikus fájdalmak esetén eltérő lehet, hogy a hideg vagy a meleg esik jobban. Legyen szó csukló-, térd-, könyök-, boka-, váll- vagy bármilyen egyéb ízületi fájdalomról, a meggymagpárnával a különféle formájú ízületeket is könnyen kezelhetjük.
A magok masszírozó hatása is segíthet enyhíteni a fájdalmat.
17. Zúzódás, húzódás, ficam, duzzanatok, sportsérülések, duzzanatok, puklik
Ilyen esetekben szintén a fagyasztott zöldborsót szoktuk segítségül hívni, pedig a fagyasztóban jól lehűtött meggymagpárna ugyanilyen jó szolgálatot tesz.
Egyes sportsérülések esetén lehetséges, hogy jobban esik a melegített párnával történő kezelés.
18. Aranyér, felfekvés, sok ülés
A gyengéd masszírozó hatás az altesten is csillapítja a fájdalmat, legyen szó aranyérről vagy a sok ülés miatt a farizmokban kialakuló kellemetlen érzésről.
A felfekvéses panaszok megelőzésére is bevethető a meggymagpárna masszírozó hatása.
19. Várandósság
Különösen az utolsó három hónapban előfordulhatnak kisebb alhasi fájdalmak, görcsök, melyek ártalmatlanok, és hatásosan enyhíthetőek a meleg párna segítségével.
20. Vajúdás
A meleg segít ellazulni, megnyugtat, enyhíti a fájdalmat, és elősegíti a vajúdás folyamatát, így a szülőszobán is segítséget jelent.
21. Mellgyulladás
Elsősorban szoptató kismamáknál jelentkező panasz, de szoptatástól függetlenül is előfordulhat. A meleg meggymagpárna nemcsak enyhülést hoz, de a probléma súlyosbodását is segít megelőzni.
A melegítést követően masszírozd ki a fájdalmas csomó(ka)t. Ha szoptatsz, a legjobb, ha a masszírozást szoptatás közben végzed. Ha belázasodsz, mindenképpen konzultálj orvossal.
22. Babakocsi melegítése
Manapság már fűthető babakocsik is beszerezhetőek, persze méregdrágán. Jóval olcsóbb és egyszerűbb megoldás egy felmelegített meggymagpárnával biztosítani a szükséges meleget.
23. Fogzási fájdalom
Ebben az esetben érdemes lehet két meggymagpárnát használni. A meleg a kisbabát megnyugtatja, míg a lehűtött párna közvetlenül enyhíti a fájdalmat. A lehűtött kemény meggymagok párnán keresztül történő rágcsálásával a rágókához hasonló hatás érhető el műanyagmentes, természetes, antiallergén módon.
Fokozottan figyelj oda, hogy a párnahuzat véletlenül se szakadhasson ki, mert a kiszabaduló meggymagok fulladást okozhatnak!
24. Kisbabák hasfájása
A fájós pocakra helyezett meleg párna enyhíti a kisbaba görcseit, miközben megnyugtatja, akár álomba is ringatja.
Hogyan készítsd elő a meggymagokat a párnához?
A meggymagok tisztításához kell egy kis türelem, de sokkal egyszerűbb, mint ahogy elsőre gondolnád.
- Miután eltávolítottad a meggyből (vagy cseresznyéből) a magokat, áztasd be egy nagy fazékban vagy lábosban, hogy alaposan ellepje a víz.
- Majd adj hozzá szódabikarbónát. (3 liter vízhez kb. 2 evőkanálnyi szódabikarbóna bőven elég.)
- Forrald a meggymagokat a szódabikarbónás vízben pár percig. Könnyen felhabzik, ezért ne hagyd magára, nehogy kifusson.
- Ha kihűlt a víz, maréknyi adagokat két tenyered között dörzsölve egymásról ledörzsölik a magok a maradék gyümölcshúst. Közben többször érdemes vizet cserélni, és a kézbőr védelmének érdekében gumikesztyű használata is javasolható.
- Amikor már teljesen tiszták a magok, terítsd szét tálcán, és hagyd teljesen világosra száradni. Ez a művelet napon is végezhető.
Szódabikarbóna és főzés nélkül, pusztán hidegvizes áztatással is megtisztíthatóak a magok, ám ebben az esetben jóval nehezebben ázik le a maradék gyümölcshús, így időigényesebb a tisztítás is.
Legegyszerűbb meggymagpárna
Ha van egy felesleges, összehúzható szájú textilzsákocskád otthon, máris nyert ügyed van. Csak tedd bele a megtisztított meggymagokat, és máris elkezdheted használni. Ez egyébként azért is nagyon jó megoldás, mert a textilzsákot bármikor könnyen kimoshatod, ha egyszerűen kiöntöd belőle a magokat.
Meggymagpárna varrása
A meggymagpárnát nagyon egyszerűen elkészítheted akár különösebb kézügyesség, varrástudás vagy varrógép nélkül is.
Hozzávalók
párnához – 20 x 40 cm-es pamutvászonra (akár régebbi lepedő is jó)
huzathoz 20 x 50 cm-es színes vászon
kb. 20 dkg meggymag vagy cseresznyemag
Elkészítés
- A 20 x 38 cm-es pamutvásznat hajtsd félbe színével befelé, a két szemköztes oldalát varrd össze, majd töltsd meg a meggymagokkal, és varrd be a harmadik oldalt is. Egy centiméteres varrásszélességgel számolva egy 18 x 18 cm-es párnát kapsz végeredményként.
- A 20 x 50 cm-es vászon két 20 cm-es végén a varrásszélességet hajtsd be duplán, hogy egyúttal el is szegd az anyagot, így nem fog foszlani. Így egy 20 x 46 cm-es téglalapot kapsz.
- A téglalapot hajtsd össze úgy, hogy a két elszegett vége (némileg fedve egymást) egymásra feküdjön, és egy 18 x 20 cm-es négyzet legyen előtted színével befelé, kb. középtájt az egymásra hajtott szegett végekkel . Varrd össze a két 20 cm-es oldalt 1 cm varrásszélességgel. Így egy 18 x 18 cm-es huzatot kapsz végeredményként, amelyen lesz egy széthúzható nyílás, ahol bele tudod tenni a meggymagpárnát. A nyíláshoz varrhatsz patentot vagy tépőzárat is.
Így használd meggymagpárnát
- Jó, ha a meggymagpárnának van levehető huzata is. Ezt melegítés vagy hűtés előtt vedd le.
- A meggymagpárnát elsősorban sütőben (100 Celsius fokon 3-5 percig), szükség esetén mikrohullámú sütőben (400 W-on 1 percig) is fel lehet melegíteni. (Az utóbbit kevésbé javaslom.)
- Radiátoron, cserépkályhán, kemencén is melegítheted.
- Hűteni hűtőben és fagyasztóban is lehet.
- Melegítés vagy hűtés után rázd össze a párnában a magokat, tedd rá a külső huzatot, ellenőrizd a hőmérsékletet, és csak ezt követően tedd az érintett testfelületedre. A túlmelegített magok enyhe égési sérülést is okozhatnak.
Így tisztítsd a meggymagpárnát
- Ha huzatot is varrtál, a huzat külön is mosható.
- Egyébként az egész meggymagpárnát kimoshatod magostul, 30 Celsius fokos kímélő programmal akár mosógépben is (de csak természetes mosószerrel).
- Ha szükséges, az öblítéshez ecetes vizet használj.
- Vagy egyszerűen egy-két percig főzd ki a párnát (huzat nélkül).
- Mosás után egy alapos szárításra is szükség lesz (2-3 nap), ami lehetőleg napon, esetleg fűtőtesten történjen.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.