Elsőre talán furán hangzik ez az ősi indiai egészségmegőrzési módszer, az olajrágás, amelyet hosszú évtizedek óta alkalmaznak nyugati holisztikus szemléletű klinikákon is, ahol a természetes gyógymódok nagy szerephez jutnak.
Az olajos öblögetés az egyik legjobb módja a szájban lévő baktériumok eltávolításának. Segítségével erősen és egészségesen tarthatjuk a fogakat és a fogínyt.
Az olajrágáshoz bármilyen hidegen sajtolt, természetes olajat használhatunk. Felejtsük el a finomított napraforgóolajat, a sansa, pomace és egyéb nem extra szűz olivaolajat, illetve minden más finomított, hidrogénezett olajat. Legjobb választás a tiszta, finomítatlan kókuszolaj, szezámolaj vagy napraforgóolaj, esetleg olíva.
Ezek közül is a legalkalmasabbnak – sok kedvező egészségügyi hatása miatt – a finomítatlan kókuszolaj bizonyult. Az Ayurvedában gandusha néven említett módszerhez azonban hagyományosan szezámolajat használnak.
Fogmosás nélkül élni? A fogápolás története
Napjainkban el sem tudjuk képzelni az életünket fogmosás nélkül. Pedig ez nem volt mindig így. A 20. század elején még egyáltalán nem volt általánosan elterjedt a fogmosás, így megállapíthatjuk, hogy őseink évezredeken keresztül fogmosás nélkül élték az életüket.
A régészeti bizonyítékok szerint az emberek egész életeket éltek le egészséges fogazattal. Hogyan lehetséges ez? Természetes, feldolgozatlan ételeket ettek és nem fogyasztottak cukrot. Másrészt a fogaikat természetes módon tisztogatták, például különféle ágakat rágcsáltak, illetve ezekkel a fás rostokkal tisztították a fogaikat vagy éppen olajat rágtak.
Az olajrágás egészségügyi hatásai
Tanulmányok sora bizonyítja, hogy az olajrágás krónikus betegségek megelőzésében is segítségünkre lehet. Ráadásul egy nagyon egyszerűen kivitelezhető egészségmegőrző módszerről van szó.
Az Ayurvéda szerint az egészségmegőrző hatás messze túlmutat a szájüreg egészségén, hiszen az egész szervezetet méregteleníti.
Az egyik tanulmány szerint az olajzubogtatás ugyanolyan hatásos, mint a klórhexidinnel történő öblögetés, amely egy igen erős fertőtlenítőszer, általában szájüregi fertőzések esetén és szájüregi műtétek után javasolják használatát.
Miért a kókuszolaj a legjobb erre a célra?
A kókuszolaj
- kiegyensúlyozza a hormonműködést
- elpusztítja a Candida albicanst
- javítja az emésztést
- hidratálja a bőrt
- csökkenti a cellulitiszt
- csökkenti a ráncokat és a bőrön megjelenő barna foltokat
- beállítja a vércukorszintet és emeli az energiaszintet
- a HDL és LDL koleszterin szintjét harmonizálja
- segíti a zsírégetést.
Mindezen túlmenően Streptococcus ellenes és csökkenti az ínygyulladást, ezért a szájhigiéné szempontjából is előnyös a kókuszolaj használata.
Mivel jól felszívódik a szájüregen keresztül is, sok egészségügyi előnyét az olajrágáson keresztül is elérhetjük. Kizárólag finomítatlan, természetes kókuszolajat használjunk, amelyben nincsenek adalékanyagok. A tiszta, természetes kókuszolaj nem tartalmaz semmilyen ártalmas, természetellenes anyagot.
Vigyázat! Mostanában az egészséges életmód jegyében nagyon sokan használnak kókuszzsírt/kókuszolajat, amely elárasztotta a legkisebb boltokat is, hiszen a kereskedők felfigyeltek erre a trendre. Ezek a kókuszolajak legtöbbször finomítottak, így valójában nem sokkal jobbak, mint a közönséges étolaj. Akár olajrágás, akár egészséges étkezés céljából választjuk, kerüljük a nem természetes kókuszolajat/kókuszzsírt. Az alacsony ár ebben az esetben is figyelmeztető jel.
Olajrágás a gyakorlatban
1. Reggel, rögtön felkelés után végezzük, mielőtt még bármit ennénk, innánk, illetve fogat mosnánk.
2. Egy-két teáskanál olajat a szájba véve következik a zubogtatás, alaposan forgassuk meg a szánkban, szívjuk át a fogak között is. Nagyjából úgy végezzük, mint a fogkrém vízzel történő kiöblítését, de az állkapocs védelmében sokkal lassabban és óvatosabban. A zubogtatás 10-20 percig tartson, vigyázzunk, hogy az olajat ne nyeljük le.
3. Végül köpjük ki az olajat.
4. Azonnal öblítsük ki a szánkat meleg vízzel (lehetőleg sós meleg vízzel), és mossunk fogat alaposan a szokásos módon.
5. Hetente három-négy alkalommal végezzük el ezt a műveletet.
Az olajos öblögetés tisztítja, méregteleníti a szájat. Éjszaka a szervezet fokozottan végzi méregtelenítő tevékenységét, többek között a száj nyálkahártyáján keresztül is. Az éjszaka folyamán a szervezetből kidolgozott toxinok (mérgek) okozzák a reggeli kellemetlen leheletet, és ezen méreganyagok eltávolításának egyik legjobb módja az olajrágás. Így létrejön egy tiszta, baktériummentes környezet, amelyben a nyál is megfelelően el tudja látni a szájüreget védő feladatát.
Indiában az alábbi panaszok megszüntetésére használják évezredek óta
- fogszuvasodás kezelése
- kellemetlen szájszag megelőzése
- fogínyvérzés ellen
- szívbetegségek megelőzésére
- gyulladáscsökkentőként
- a fogak fehérítésére
- torokszárazság megelőzésére
- cserepes ajkak ellen
- az immunrendszer megerősítésére
- pattanások ellen
- a fogíny és az állkapocs erősítésére
Az olajos öblögetés magasabb szinte – illóolajos változat
Az illóolajok önmagukban is antibakteriális és gombaellenes hatást hordoznak, ezzel egy magasabb szintre emelhetjük ezt a műveletet.
Mindennapi használatra adjunk egy evőkanálnyi kókuszolajhoz 1-1 csepp narancs, citrom és borsmenta illóolajat. (Ez kétszeri olajrágáshoz elegendő.)
Fertőzéses betegségek esetén 3 csepp szegfűszeg vagy fahéj vagy teafa illóolajat adjunk egy evőkanálnyi kókuszolajhoz. (Ez szintén két adag.)
Figyelem! Kizárólag 100%-os tisztaságú, kiváló minőségű illóolajakat használjunk. (Az ár itt is iránymutató lehet. Az olcsó illóolajak címkéje is sok mindent elbír, de nem véletlenül kerülnek annyiba, amennyibe.)
Megjegyzések az olajrágással kapcsolatban
Kisgyermekek is alkalmazhatják (illóolajak nélkül), de fontos, hogy már tudjanak ügyesen öblögetni és köpni, illetve ne kényszerítsük rájuk, tehát ne rossz élményként éljék meg ezt a műveletet.
Tömött fogak, felragasztott koronák, hidak esetén is végezhető. Nem fogja kiszedni a tömést a fogakból, nem lazítja meg a koronát sem. Ha bármi gondot okoz ilyen esetekben, az abból fakad, hogy a korona alapját képező fog romlik és pusztul, illetve hogy a tömés körül a fog romlásnak indult.
Az olajrágásra a legjobb időpont a reggel, de napközben is elvégezhető, ha csak így illeszthető be a napirendbe. Arra viszont érdemes figyelni, hogy üres gyomorral végezzük, tehát étkezés előtt.
Általában egy héten belül tisztább szájérzet és a lehelet megváltozása figyelhető meg. Egy hónapon belül javulhatnak a szájüregi problémák és egészségesebbé válik a fogíny.
Ha az olajos öblögetés hatására orrfolyást vagy a torokban összegyűlő váladékot érzünk. Ez ártalmatlan jelenség, és segítséget jelenthet, ha az öblögetés megkezdése előtt orrot fújunk.
Előfordulhat hányinger is. Kisebb mennyiségű olajjal, esetleg az olaj meglangyosításával segíthetünk ezen a problémán, illetve hajtsuk kicsit előre a fejet öblögetés közben.
Az állkapocs fájdalma esetén még óvatosabban végezzük a zubogtatást, esetleg csökkentsük az időtartamot, amit később fokozatosan emeljünk 15-20 percig.
Az olajos öblögetés várandósság alatt is végezhető. Kifejezetten hatásos lehet a várandósság alatt gyakran kialakuló fogászati problémák megelőzésében. (Illóolajakat kizárólag szakemberrel történt egyeztetés után alkalmazzunk várandósság idején.)
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi diagnózist és nem minősülnek kezelési tervnek vagy javaslatnak!
Jó egészséget kívánok!