Az orgonaszörp gyönyörű színével és csodás aromájával nagyon kedvelt virágszörp lehet a bodzaszörp és az akácszörp mellett.
Bodzaszörp készítése frissen és tartósítva
Tavasz végén szemet gyönyörködtető látványt nyújtanak a csodás orgonabokrok (Syringa vulgaris), az illatuk pedig egyenesen mesés. Mivel elsősorban dísznövényként ismerjük, sokan gondolják, hogy az orgona mérgező.
Pedig az orgona is gyógynövény, bár gyógyhatásai nem túl sokoldalúak, és így napjainkban is elsősorban díszítő értéke, mint gyógyító mivolta miatt ültetjük olyan előszeretettel kertekben és parkokban egyaránt ezt a csodás bokrot. Nem tévesztendő össze azonban a nyári orgonával (Buddleja davidii), amely enyhén mérgező.
Az orgona levelét régebben lázcsillapítóként, megfázásra, köhögésre alkalmazták a népi gyógyászatban. A virágból készült tinktúra elsősorban sebek kezelésére és ízületi bántalmakra alkalmazható, előbbire külsőleg, utóbbira belsőleg. A rügyfakadáskor begyűjtött rügyből diabétesz elleni tea készülhet.
Az orgona ehető virága felhasználható desszertek, torták, fagylaltok díszítésére is. Limonádét is ízesíthetünk és díszíthetünk az orgonavirágokkal.
Lehetőleg a minél sötétebb árnyalatú virágokat válasszuk a szörp készítéséhez, ettől lesz csodálatos színe. A virágokat teljes nyílásban gyűjtsük, a bimbós virágok még nem elég aromásak, a hervadófélben levők pedig értéktelenek.
Orgonaszörp hozzávalói
3 szép nagy orgonavirágzat
75 dkg cukor vagy méz
2-3 citrom leve vagy 1,5 kávéskanál citromsav
néhány citromkarika
2 liter víz
pici nátrium-benzoát
Orgonaszörp elkészítése
1. Kb. fél kiló cukrot tegyük egy fazékba, és közepes hőfokon folyamatosan kevergetve karamellizáljuk, amíg szép aranysárga színt kap. (Vigyázzunk, nehogy megégessük, és véletlenül se nyúljunk a cukorhoz, mert hihetetlenül forró.)
2. Öntsük fel a vízzel az olvasztott cukrot, majd adjuk hozzá a maradék cukrot is, és hagyjuk kicsit hűlni. (A felöntést óvatosan végezzük, mert forró gőz csap fel a tűzforró cukorról.)
3. Közben a virágokat fosszuk le a virágszárról, csak a kis lila virágokra lesz szükségünk, a zöld szárrészeket dobjuk el.
4. Adjuk a cukros vízhez a lefosztott virágokat és a citromlevet, citromkarikákat, keverjük jól át, majd tegyük hűvös helyre.
5. 2-3 napig állni hagyjuk, naponta többször megkevergetjük.
6. A harmadik napon leszűrjük, pici tartósítót adunk hozzá, és hűtőszekrényben tároljuk. Ha télire vagy későbbi felhasználásra is szeretnék eltenni a szörpből, felforraljuk, még forrón üvegekbe töltjük, pici tartósítót szórunk rá, lekötjük, majd száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.
Tipp
Ezzel a finom szörppel teát is ízesíthetünk, narancs- vagy citromkarikákkal frissítőként is kínálhatjuk.
Nézd meg ezeket is:
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.