Az orvosi medveszőlő örökzöld félcserje. Európa, Amerika, Ázsia magasabban fekvő és északi területein fordul elő. Hazánkban nem őshonos, mivel a hűvösebb éghajlatot kedveli. Nevét onnan kapta, hogy a medvék számára finom csemege a medveszőlő érett piros termése.
A 18. században a franciaországi montpellier-i orvosiskola alkalmazta elsőként vesefájdalmak és nyálkás vizelet ellen.
Húgyúti fertőzések
Vese- és hólyagbántalmak esetén alkalmazható. Kiváló húgyúti fertőtlenítő és vizelethajtó, és az egyik legismertebb hólyaghurut elleni gyógynövény. Húgycsőgyulladás esetén is hatásos.
Női panaszok
A menstruációt megelőző tüneteket (PMS) csökkenti, de menzeszkönnyítő is. Hüvelyi fertőzések esetén külsőleg alkalmazhatjuk.
Hasmenés
Hasmenés és bélfertőzések esetén cseranyagai segítségével hoz javulást.
Egyéb alkalmazási lehetőségek
Arbutin nevű hatóanyagának köszönhetően erős növényi antibiotikum.
Sebgyógyító hatású allantoint is tartalmaz, a cseranyagait herpesz esetén hívhatjuk segítségül.
Csökkenti a vérnyomást. Pangásos szívelégtelenség esetén is hatásos (orvosi kontroll mellett).
Csökkenti a vércukorszintet.
Medveszőlő alkalmazása, adagolása
Tudni érdemes, hogy hatását csak lúgos közegben (pH8) fejti ki, ezért alkalmazása során a savas és savasító élelmiszerek (hús, tejtermékek) fogyasztása kerülendő. A kedvező antibiotikus hatás elérése érdekében sok lúgosító élelmiszer (friss zöldségek) fogyasztása ajánlott. A szükséges lúgos környezetet szódabikarbóna fogyasztásával is elérhetjük.
A leveleket egy éjszakára áztassuk be, hogy a magas tannintartalom okozta kellemetlen összehúzó ízt enyhítsük.
1 tk. fenti módon kiáztatott levelet 2 dl vízzel lassan melegítsünk forrásig, majd szűrjük le. Háromszor 2 dl fogyasztható naponta maximum 7-10 napig. Évente maximum ötször ismételhető ez a kúra.
Külsőleg a kimosott sebre szórjunk morzsolt leveleket, vagy egy főzetbe mártott ruhával borogassuk az érintett területet.
Medveszőlő mellékhatása
Várandósság, szoptatás és 12 éves életkor alatt ellenjavallt az alkalmazása magas cseranyagtartalma miatt. Nagy mennyiségben gyomorirritációt, émelygést, hányást okozhat. Az arbutin (hidrokinon) daganatos megbetegedéseket is okozhat, így nagyon fontos az adagolás betartása. Akiknek korábban daganatos megbetegedésük volt, kerüljék alkalmazását.
A vizeletet zöldre színezheti, ám ez természetes jelenség.
A medveszőlő levele a biztonságosabban alkalmazható áfonyaterméssel helyettesíthető.
Medveszőlő gyűjtése
A levelek egész évben gyűjthetőek, ám késő ősszel tartalmazzák a legtöbb hatóanyagot. Ekkor az időjárás már általában nem kedvez a gyűjtésének. Magyarországon vadon nem jellemző az előfordulása, a környező országok magasabb hegyvidékein találkozhatunk vele. (Egyes terülteken a medveszőlő védett növény, gyűjtés előtt érdeklődjünk.)