Az orvosi tüdőfű vagy pettyegetett tüdőfű humuszos laza talajú erdőkben gyakori. Tavaszi első virágzók közé tartozik, már kora tavasszal megjelennek arasznyi hosszú szára. Európa-szerte elterjedt, főként gyertyán- és bükkerdőkben. Hazánkban a hegyvidéki területeken elterjedt.
Értékes gyógynövény, hiszen a gyógynövények közül a leghatásosabb tea tüdőfűből készül a légzőszervi megbetegedésekre, ám jelentősége az antibiotikumok megjelenésével jelentősen csökkent.
Népi gyógyászat
A népi gyógyászat összehúzó hatása miatt bélnyálkahártya gyulladásának kezelésére használja. Régebben háziállatok meghűléses megbetegedése esetén az itatóvízhez vagy a takarmányhoz keverték.
Tüdőbetegségek
A tüdőfű, mint neve is mutatja, főként a tüdő legkülönfélébb betegségeiben hatásos. Tüdő- és mellhártyagyulladás, tüdőbaj, asztma, rekedtség, torokgyulladás, megfázás esetén ugyanúgy hasznát vehetjük, mint légcsőhurut esetén köptetőként.
Régen TBC ellen is alkalmazták.
Jól kiegészíthető egyéb, a tüdőre ható gyógynövényekkel, mint lándzsás útifű, édeskömény magja, kakukkfű vagy orvosi ziliz.
Tüdőfű egyéb alkalmazási lehetőségei
Bőrlágyító hatását a bőr érdességével járó panaszoknál, illetve arctonikként aknázhatjuk ki. Vérzéscsillapítóként és allantoin tartalma miatt kisebb bőrsérüléseknél, sebeknél alkalmazhatjuk.
Vizelethajtó, összehúzó hatását a húgyutakat érintő enyhébb gyulladásokra készülő keverékekben kamatoztathatjuk.
Összehúzó és vérzéscsillapító hatását főként aranyeres problémák és hasmenés esetén alkalmazott teakeverékekben hasznosíthatjuk.
Fáradt szem borogatására is alkalmas.
Enyhén izzasztó hatású.
Orvosi tüdőfű alkalmazása
2 teáskanálnyi szárítmányt 2 dl vízben 5 percig főzünk, majd 10 percig állni hagyjuk. Reggel és este 2-2 dl-nyit fogyasztunk belőle. Külsőleg dupla mennyiségű szárítmányt veszünk a tea készítéséhez.
Orvosi tüdőfű mellékhatásai
Mellékhatásairól nem állnak rendelkezésre adatok. Pirrolizidin alkaloid tartalma miatt csak vizes kivonatként alkalmazható. A májkárosító pirrolizidin alkoholban jól oldódik, ezért alkoholos kivonatot ne készítsünk belőle. Májbetegek a belsőleges alkalmazásnál keressenek egyéb alternatívákat.
Orvosi tüdőfű gyűjtése
Előfordulása nem túl gyakori, viszont csoportosan nő, ezért ha rálelünk, gyűjtése viszonylag könnyű. A kifejlett, ép tőleveleket gyűjtjük maximum három centiméteres levélnyéllel.
Érdekesség
A tüdőfű virágai a nyílás kezdetén pirosak, majd lilásból kékre vált a színük. A sejtnedv savfoka a savanyútól a lúgosig változik, ezáltal következik be a színváltozás is.
Zsenge leveleit a gasztronómiában is felhasználhatjuk levesek, főzelékek készítésénél, de salátához is adhatjuk, sőt vermutok ízesítésére is alkalmas.
You must be logged in to post a comment.