A páfrányfenyő semmivel össze nem téveszthető levelei szemet gyönyörködtető látványt nyújtanak. Mégis mire használhatjuk a természet eme remekműveit?
Keringési zavarok
Elsősorban agyi keringési zavarokra használatos. Ugyanis fokozza az agyi véráramlást, mely által jó hatással van a memóriára és a koncentrálóképességre is, így vizsgaidőszakban és fokozott összepontosítást igénylő munkavégzés esetén is hatásos segítő. Demenciával küzdő betegek számára is segítséget jelenthet. A kutatások eredményei Alzheimer-kór esetén is biztatóak.
Flavonoidjai pozitív hatást fejtenek ki a keringési rendszerre. Támogatja a vénás értónust, vagyis rugalmasabbá teszi a vénák falát. Csökkenti a hajszálerek áteresztőképességét, így gátolja az úgynevezett bevérzések, lilás foltok kialakulását.
Vizsgálatok során megfigyelték, hogy a szabadgyököket is megköti, vagyis antioxidáns hatású, így csökkenti az oxidációs, öregedési folyamatokat, különösen az agysejtek öregedésétől és pusztulásától véd.
Vérhígító hatású, csökkenti a véralvadást, ezáltal a vérrögök kialakulását, valamint gátolja a verőerekben a zsírlerakódást, így gátolja az érelmeszesedés kialakulását. A véráramlás sebességét különösen a mikrokapillárisokban, a végtagokban és az agyban javítja.

Páfrányfenyő egyéb alkalmazási lehetőségei
Segítséget jelenthet hangulatváltozások, emlékezetkihagyások, szédülés, fülzúgás, látászavarok, fejfájás esetén is.
Gyulladáscsökkentő.
Hangulatjavító és energetizáló hatású. Depresszió és szorongás esetén is segítséget jelenthet.
Védi a szöveteket az oxigénhiány káros hatásaitól.
A PMS során kialakuló kellemetlen tüneteket (érzelmi hullámzások, fáradtság, fejfájás, migrén, szorongás) segít csökkenteni.
Egyes kutatások szerint csökkenti az időskori makuladegeneráció kialakulásának esélyét.
A bőr vérkeringésére is jótékony hatású, így kozmetikumokban is használatos.

Páfrányfenyő adagolása
Gyógynövényboltokban és patikákban különféle készítmények formájában hozzáférhető.
A tanulmányok alapján a hatásai nagyban dózisfüggőek is, ami azt jelenti, hogy bizonyos hatások kialakulásához nagyobb mennyiségekre is szükség lehet. Célszerű kezdetben kisebb mennyiséggel kezdeni az adagolást, így az emésztőrendszeri panaszokat is minimalizálhatjuk. Szükség esetén emelhető a mennyiség. (Mindig olvassuk el a készítményen az alkalmazásra vonatkozó információkat!)
Teaként is fogyasztható, bár a szárított levelek esetén a hatóanyagok mennyisége igen nagy szórást mutathat, így adagolása nehézkesen kiszámítható. Ráadásul több fontos hatóanyaga nem oldódik vízben. A készítmények ezzel szemben úgynevezett standardizált formában készülnek, ami azt jelenti, hogy hatóanyagtartalmuk állandó.
Páfrányfenyő mellékhatásai
Ritkán enyhe fejfájást, emésztési zavarokat okozhat. 12 éves kor alatt, valamint asztma és allergia esetén nem javasolt fogyasztása. Véralvadásgátló gyógyszerekkel, illetve aszpirinnel együtt nem javasolt a fogyasztása.
A páfrányfenyő gyűjtése
A páfrányfenyő a Távol-Keleten őshonos, ahol tradicionális növényi gyógyszerként tartják számon. Nálunk kertekben, parkokban ültetik, ahol erre van hely, hiszen 20-30, de akár 50 méter magasra is megnőhet.
Kifejlett leveleit tavasztól őszig gyűjthetjük, a levelek képezik a drogot.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.


You must be logged in to post a comment.