Pici a szezámmag, de erős. Persze nem úgy, mint a bors vagy a chili, de élettani hatásait tekintve mindenképpen nagy figyelmet érdemlő szupertáplálék.
Egyre több tudományos vizsgálat foglalkozik az aprócska szezámmag hatásaival, és ezek alapján bizony megállapítható, hogy a kis magoknak éppúgy lehetne helyük a gyógyszeres szekrényben, mint a konyhában.
Emésztésjavító, májvédő
Ha táplálkozási szempontból tekintünk rá, kiemelendő magas a rosttartalma. A rostok segítik az emésztést, és fogyókúra esetén is előnyösek, hiszen telítenek, ugyanakkor felszívják az emésztőrendszerből a felesleges zsírokat.
Minőségi fehérjével is ellátja szervezetünket. 30 gramm elfogyasztásával 5 gramm fehérjéhez jut a szervezet.
Májvédő hatású, segít a máj egészségének megőrzésében.
Cukorbetegség
Segít megelőzni a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását, de javítja a 2-es típusú cukorbetegek által szedett gyógyszerek hatékonyságát is.
Magas vérnyomás
A Yale Egyetem 2006-os tanulmánya kimutatta, hogy a szezámolaj a szisztolés és a diasztolés vérnyomást (a vérnyomás mindkét értékét) is csökkentette, és az ennek hátterében álló vegyületet is azonosították már. Mindemellett magas magnéziumtartalma is segít a vérnyomás csökkentésében.
Ínygyulladás és fogkő
A hagyományos indiai orvoslásban (ayurveda) az úgynevezett olajrágás vagy olajos öblögetés évezredek óta használatos szájüregi és testi egészség megőrzésére. A kutatások is megerősítik, hogy a klórhexidin fogínygyulladásra gyakorolt hatásához hasonlatos a szezámolaj hatása, és segít csökkenteni a fogkőképződés mellett megjelenő – egyébként igen veszélyes – Streptococcus mutans nevű baktérium növekedését.
Masszázsolaj gyerekeknek
Egy 2000-ben publikált indiai tanulmány szerint a szezámolajjal történő masszázs elősegítette a csecsemők növekedését, és jobban aludtak a masszázs után.
A pelenkakiütések megelőzésében és eltüntetésében is segít.
Érelmeszesedés
A szezámmagban található szezamol rengeteg kiváló tulajdonsága közül az egyik, hogy hozzájárul a szív- és érrendszeri egészség fenntartásához és javításához. A szezámolaj segít meggátolni az érelmeszesedés kialakulását.
Antioxidáns és gyulladáscsökkentő
Lignántartalma antioxidáns és gyulladáscsökkentő, mely egy sor betegség és panasz esetén hatásossá teszi alkalmazását. A szervezetben kialakuló gyulladások sok bonyodalmat okozhatnak konkrét panaszok nélkül is, ezért megelőzés szempontjából is hasznos gyógytáplálékként fogyasztani a kis magokat.
Sugárzás okozta DNS-károsodás
Valószínűleg antioxidáns tulajdonságának köszönhetően véd a gamma-sugárzás (rövidebb hullámhosszú röntgensugárzás) által kiváltott DNS-károsodástól.
Rák
A szezámmaggal összefüggésben a rákos sejtek növekedését több daganattípus esetén is tanulmányozták, mint a leukémia, vastagbélrák, prosztatarák, emlőrák, tüdőrák, hasnyálmirigyrák, tüdőrák. Rákellenes hatását egy, a DNS átírását megakadályozó fehérje jelenlétének tulajdonítják.
Elsősorban a rákos megbetegedések megelőzésében juthat főszerephez. A benne található fitinsav és magnézium is segíthet a megelőzésben. A fitinsav segít eltávolítani a nehézfémeket a szervezetből, a magnézium pedig igen fontos szerepet játszik a daganatterápiában is. (Ez persze nem jelenti azt, hogy a rák ellenszere lenne, de kiegészítő gyógytáplálékként előnyös hatású.)
Bőr és haj
Jótékony hatású a bőrre. Magas cinktartalma segíti a kollagéntermelést, a regenerálódást, ezáltal a bőr rugalmasságának és fiatalosságának megőrzését.
Véd az UV-sugarak ellen, csökkenti a bőr ráncosodását, a pigmentfoltok kialakulását, és összességében antiaging hatású. Külsőleg természetes napozószerekben is helyet érdemel a szezámolaj.
Vitaminjai és ásványi anyagai jótékony hatásúak a haj egészségére külsőleg és belsőleg egyaránt. A hajat is védi az UV-sugárzás károsító hatásaitól, hajpakolásként és hajolajként is használható.
Csontok és ízületek
Gyulladáscsökkentő hatása az ízületeket is védi a gyulladástól, illetve csökkenti az ízületi bántalmakat.
Rengeteg kalciumot tartalmaz, ezért fontos a csontozat számára. Tejmentes diétában szinte nélkülözhetetlen. Segít megőrizni a csontok egészségét, és elősegíti tápanyagfelvételét.
Szezámmag egyéb alkalmazási lehetőségei
Fogyasztása jótékony hatású lehet továbbá depresszió, stressz, szorongás, szklerózis multiplex, vashiányos vérszegénység esetén, és vesevédő hatása is jelentős.
A kínai gyógyászat szerint kapcsolat van a máj és a szem egészsége között. Szemproblémák esetén érdemes a májat erősíteni, amely célra többek között ez a magocska is kitűnő.
Hogy a legegészségesebb fogyasztani a szezámmagot?
Ahogy az előbbiekből is kiderül, legtöbb esetben a szezámolaj tűnik a leghatásosabbnak. Szezámolajból mindenképpen hidegen sajtoltat válasszunk, ezzel meglocsolhatjuk salátánkat vagy elkészített ételeinkre is csepegtethetünk belőle.
A szezámmagot is legjobb salátára vagy az elkészített ételre szórva fogyasztani, hogy megkíméljük a hőkezelésről.
További lehetőség a tahini (szezámpaszta) fogyasztása, amelyet szendvicsek és wrapek készítésekor, valamint asztali ízesítőként is fel lehet használni.
A szezámmag alkalmazása a történelem folyamán
A szezám (Sesamum indicum) termesztése legalább ötezer évre nyúlik vissza, ez az egyik legősibb termesztett növény. Kezdetben a magokból kinyerhető olaj miatt vetették.
3600 évvel ezelőtt az ókori Egyiptomban az Ebers-tekercseken már kedvelt gyógyszerként szerepel. Az ókori Babilonban a nők a halvát (méz és szezámmag keveréke) fiatalságuk és szépségük megőrzésének érdekében fogyasztották. A római katonák a szezámmag fogyasztásától remélték erejük és energiájuk megőrzését.
Különösen magas kalcium- és magnéziumtartalma miatt egyre előkelőbb helyre került táplálkozásunkban, de még mindig kevesen vannak tisztában valódi értékeivel.
Összegzés
Fentiek alapján bátran kijelenthetjük, hogy a tápanyagokban gazdag szezámmag könnyen hozzáférhető és viszonylag olcsó szupertáplálék.
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi diagnózist és nem minősülnek kezelési tervnek vagy javaslatnak!
Jó egészséget kívánok!
Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is.