A premenstruációs szindróma vagy premenstruációs tünetegyüttes (PMS) sok hölgy életét keseríti meg a menstruációt megelőző napokban. Ez nem betegség, mégis nagyon kellemetlen tünetek jelentkeznek ilyenkor, melyek sok esetben nagyon is kényelmetlenné teszik a mindennapokat ebben az időszakban, hiszen az egész életminőségre kihatnak. Ennek azonban nem kell így lennie.
A panaszok között szerepel többek között a mellérzékenység, a libidó csökkenése, fokozott vízvisszatartás (ödémák kialakulása), emésztési zavar, puffadás, hőhullámok, hangulatingadozások, szorongás vagy éppen fejfájás, alvászavar, szívdobogásérzés, fokozott édességek után vágy, sőt akár falási rohamok is. A tünetek kiterjedhetnek továbbá az ízületekre, izmokra, de a hajra és a bőrre is. Valójában az egész szervezet érintett lehet, így a sor, sajnos, még hosszan folytatható lenne, a tünetek erőssége pedig nagyon is egyénfüggő. Kisebb nagyobb mértékben ezeket a tüneteket a hölgyek 75-80%-a tapasztalja minden hónapban. Csak abban az esetben beszélhetünk PMS-ről, ha a panaszok a havivérzés közeledtével erősödnek, a menstruáció jelentkezésekor pedig megszűnnek. (Hasonló panaszok szórványos megjelenésekor egyéb állapotok kizárására van szükség.)
A kiváltó okok között első helyen szerepel a hormonok egyensúlyának felborulása, ami részben élettani folyamat, ezt továbbfokozza a mozgáshiányos életmód, a rossz táplálkozási szokások, modern életvitelünk, a stressz és persze a lelki okok is.
PMS esetén mindenképpen érdemes életmódbeli változtatásokat és gyógynövényeket alkalmazni, hiszen a gyógyszeres kezelés hormonális, a gyógyszerek egy része csontritkulást, más része pattanásosságot és fokozott szőrnövekedést eredményez, ráadásul folyamatos gyógyszerszedésre lenne szükség.
Táplálkozás
A felfúvódás, a hasmenés, a székrekedés mind-mind elsősorban a táplálkozással összefüggő panaszok (amennyiben nem áll betegség, fertőzés a háttérben). Ezenkívül a táplálékainkból olyan anyagok kerülhetnek szervezetünkbe, amelyek szintén fokozzák a PMS tüneteit.
Mellőzzük a finomított élelmiszereket (cukor, fehérliszt), a koffeint, az alkoholt, illetve szorítsuk vissza a tejtermékek és húsok fogyasztását. (Ez utóbbiaknál a hormonokkal kezelt állati tápok jelentik a legnagyobb problémát, ezért próbáljuk megbízható helyről beszerezni a húsféléket, ahol bizonyosan nem táppal etetik az állatokat.)
Ugyanakkor érdemes minél több zöldséget és gyümölcsöt, dióféléket és teljes kiőrlésű gabonát, teljes kiőrlésű lisztből készült ételeket fogyasztani. A fokozott rostbevitel segíti az emésztést, a teljes kiőrlésű gabonákban található szénhidrát jót tesz a szerotonintermelésnek, mely hormon hiányában szorongás és depresszió alakulhat ki. (Érdemes bio minőséget választani, hogy a növényvédőszerek káros hatásait kiküszöböljük.)
A hús nagyobb részét váltsuk ki hallal, ám itt is figyeljünk a minőségre.
Az alvásproblémák megelőzése érdekében a vacsorát legkésőbb lefekvés előtt 2-3 órával fogyasszuk el, utána már ne együnk semmit.
Testmozgás
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy az emberi test mozgásra termett. Nem kell élsportolónak vagy maratoni futónak lenni, már napi 10-15 perc vagy heti háromszor 25-45 perc testmozgással is nagyon sokat tehetünk egészségünkért és így a premenstruációs szindróma megelőzése érdekében is. A testmozgás lehet akár kerti munka is, a lényeg, hogy ne terhelje túl a szervezetet, de jól átmozgasson. (A gereblyézés a pszichének is jót tesz, gondoljunk csak a Zen-kerteket gereblyéző buddhista szerzetesekre, akik egyfajta meditációs gyakorlatként végzik ezt a tevékenységet.)
Stressz és lelki okok
A stressz egész életünkre és egész szervezetünkre kihatással van. Ha a stresszfaktort elkerülni vagy kiküszöbölni nem is tudjuk, mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy minimálisra csökkentsük a feszültséget. A különféle technikák, mint az autogén tréning, a transzcendentális meditáció vagy a tai-chi sokat segíthetnek a lelki harmónia megtalálásában.
A PMS-re a ciklus részeként érdemes tekinteni, úgy, ahogy a menstruációs panaszok kialakulása sem korlátozható mindössze arra a néhány napra, amíg tart a havi vérzés. A nehéz vagy fájdalmas havi vérzéstől, esetleg a teherbe eséstől való félelem, a nőiesség nem kellő megélése és a partnerproblémák, szexuális problémák nemcsak menstruációs panaszokat, de PMS-t is előidézhetnek, hiszen az ilyenkor jelentkező tünetek is az egész havi ciklust átszövő problémák kivetülései.
„A havivérzés az élet megszokott menetéről való részleges lemondást követel a nőtől, minthogy e napok során az élet nem úgy zajlik, mint egyébként szokott. Megváltozik a kedélyállapot, s különös figyelmet és gondoskodást igényelnek a testi dolgok is. Ráadásul a menstruáció szimbolikus értelemben mélységesen női dolog, mely a figyelmet a nemiség, önátadás, a női szerep és a szülés fogalmaira irányítja.
A menstruációs panaszok a nőiség belső elutasítására utalhatnak. Ez az elutasítás irányulhat a nő társadalmi szerepére és státusára, de akár a (jövendő) anyaszerepre is.”
Kurt Tepperwein: Mit árul el a betegséged?
Premenstruációs szindróma esetén hatékony gyógynövények
Citromfű
A citromfüvet mintha a PMS kezelésére alkotta volna az anyatermészet, hiszen a legtöbb panaszra gyógyír.
A citromfű hatásosan nyugtatja az idegeket, sőt idegerősítő, javítja a koncentrálóképességet. Ideges szívpanaszok és idegrendszeri eredetű emésztési panaszok esetén szintén hatásos. Segíti az alvást idegrendszeri eredetű alvásproblémáknál, altató hatását komlóval, galagonyával és macskagyökérrel fokozhatjuk.
Segíti az emésztést és az epeműködést, hányinger és felfúvódás esetén is hatásos, csökkenti a belekben az erjedési és rothadási folyamatokat.
Frissítő és roboráló hatású az egész szervezetre.
Gyermekláncfű
A gyermekláncfű a máj- és az epe első számú gyógynövényeként támogatja a máj méregtelenítő munkáját, így a szervezetbe kerülő káros anyagoktól könnyebben megszabadulhatunk.
A havivérzés előtt jelentkező emlőfájdalom, mellfeszülés esetén is hatékony segítség lehet.
Ligetszépe olaj
Enyhíti a premenstruációs szindróma és a menstruáció okozta kellemetlen tüneteket, a menstruációs görcsöket. Segít a menstruáció előtt jelentkező ingerültség, puffadás, mellfeszülés, szénhidrátéhség stb. mérséklésében.
Boróka
Erőteljes vizelethajtó hatású gyógynövény. Azok számára, akik a menstruáció előtt vízvisszatartási problémákkal küzdenek (ödémásodás), segítséget jelenthet e gyógynövény alkalmazása. Segíti a menstruáció megindulását. (Várandósság gyanúja esetén nem alkalmazható.)
Zöldfűszerek
A zöldfűszerek jó hatással vannak az emésztésre, így segítenek a puffadás, a hasmenés, a rossz emésztés megelőzésében. A petrezselyem gyökere és levele is kiváló vízhajtó, a vízvisszatartás panaszai esetén használjuk rendszeresen ételeink elkészítésénél, segíti a menstruációs ciklus beállítását is. (A petrezselyemgyökér terápiás dózisban más vízhajtóval együtt, illetve vesevérzés esetén nem alkalmazható.)
Jó egészséget kívánok!
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi konzultációt, és nem minősülnek kezelési javaslatnak.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.