Tavaszi salátanövényeink sorát gazdagítja a pongyola pitypang néven is gyakran emlegetett, igen elterjedt, évelő növény. Az északi félteke gyomtársulásaiban talajfélétől függetlenül megtalálható. A gyermekláncfű gyökere bíborvörös festéket ad, így festőnövényként is használatos.
Először a 11. században élt arab orvos, Avicenna tesz említést e növényről, akkoriban vizelethajtóként alkalmazták. Az európai füveskönyvekben csak a középkor vége felé jelenik meg, amikor is láz, hasmenés, epe-és májbántalmak, valamint oldalnyilallás ellen ajánlották. A népgyógyászat évszázadok óta használja a májsejtek működészavara következtében fellépő sárgaság ellen.
D-vitamin és egyéb vitaminok
A pitypang D-vitamint is tartalmaz. Gyökere a katánggyökér mellett a cikóriakávé másik alapanyaga.
Tavaszi fáradtság ellen és roborálásra, valamint méregtelenítésre salátákba keverve is alkalmazható.
A többi salátanövénynél keserűbb ízű, ám a keserű íz egyben az emésztőrendszerre és ezáltal az egész szervezetre gyakorolt pozitív hatást is jelzi. A friss levelek C-vitaminban, A provitaminban és B vitaminokban gazdagok, de bórt, káliumot, nátriumot, cinket, vasat, szilíciumot, magnéziumot, mangánt és rezet is tartalmaznak.
Cukorbetegség
Gyökere ősszel 40% inulint tartalmaz (tavasszal mindössze 2%-ot), így cukorbetegek is hasznát vehetik, mint vércukorszint-csökkentőt és inzulinkímélő tápanyagforrást. Régebben a leveleiből főzeléket is készítettek, míg a gyökerét vajon megpárolva fogyasztották.
A szárítmány legalább annyira értékes, mint a friss növény.
Máj- és epebetegségek, emésztés
Ez a növény a máj- és epebajok első számú gyógynövénye. Keserűanyag-tartalmánál fogva étvágygerjesztő, emésztésserkentő, epeműködést segítő, de különféle májbetegségek, gyomorbántalmak, epekő, gyomorsavhiány esetén is hasznát vehetjük. Májvédő hatásánál fogva, akár sárgaság kiegészítő kezelésére is alkalmas. Javítja az ízérzékelést. A frissen elrágott virágszár az epekövek oldásában lehet segítségünkre. (A szár édeskésen keserű, hozzá lehet szokni az ízéhez.)
Bőrbetegségek
Cseranyag tartalma segíti a sebek gyógyulását, ekcéma, csalánkiütés, illetve bőrallergia esetén is alkalmazható. A virágszárban (tőkocsány) található tejnedvvel szemölcsöt és tyúkszemet kezelhetünk. Kovasav tartalma miatt jó hatású a bőrre, hajra, körömre, külsőleg és belsőleg egyaránt.
Virágának forrázata selymesíti a bőrt.
Nőgyógyászati problémák
Fertőzések
Gombás hüvelyi fertőzések esetén ülőfürdő vagy hüvelyöblítő készülhet belőle.
PMS, endometriózis
Hatékony lehet a magas ösztrogénszint tüneteire, az endometriosisra és a havi vérzés előtt jelentkező emlőfájdalomra is.
Hólyag- és vesebántalmak, vízhajtó
Vizelethajtó hatását flavonoidjának köszönheti, így húgyúti panaszok, ödéma, vesekő, vesehomok esetén hasznos. Csipkebogyóval és tyúkhúrral vesekőoldó teakeverék készülhet belőle.
Szív-érrendszer
Magas vérnyomás
Vizelethajtó hatásának köszönhetően csökkenti a vérnyomást is.
Érelmeszesedés, vértisztító, méregtelenítő
Friss levelein túlmenően a szárítmány is jó vértisztító, így méregtelenítő teakeverékek nélkülözhetetlen alkotórésze. Fitoszterinjének köszönhetően véd az érelmeszesedés ellen, sőt, vérhígító hatásának köszönhetően segítségünkre lehet a vérrögök kialakulásának megelőzésében is.
Reumatikus panaszok
Méregtelenítő hatásánál fogva ízületi, reumatikus és köszvényes bántalmak esetén is javasolható alkalmazása.
Légúti betegségek
Elsősorban gyökere, de levele is köptető hatású a benne található szaponin miatt. A nyálkatartalomnak köszönhetően köhögéscsillapító is egyben, így légúti betegségek esetén is alkalmazható.
Emlékezőképesség
A virág az egyik leggazdagabb lecitinforrás is egyben, amelynek következtében javítja az emlékezőképességet.
Lép- és hasnyálmirigy erősítő hatással is rendelkezik. Nyirokcsomó-duzzanatok esetén is segítséget jelenthet.
Gyermekláncfű adagolása, felhasználása
A gyökérből 1 teáskanálnyi mennyiséget 15 percig főzünk 2 dl vízben. Ha a gyökérben található nyálka kivonása a cél (pl. köhögés csillapítására), akkor 2 órán keresztül áztassuk, majd langyosítsuk meg.
A levél, illetve a virágos növény szárítmányából 2 teáskanálnyit 2 dl vízzel leforrázzuk és 20 percig állni hagyjuk, de a legjobb, ha a gyökeres, teljes növényt használjuk, amit 2 dl hideg vízben feltesszük főni, forrásig hevítjük, majd 15 percig állni hagyjuk. A 2 dl-nyi mennyiség naponta kétszer-háromszor fogyasztható.
Emésztőrendszeri problémákra étkezés előtt 20-30 perccel édesítés nélkül fogyasztjuk.
A virágszárból egyszerűen elrágcsálunk napi 8-10 darabot.
Gyermekláncfű mellékhatásai
Önmagában huzamosabb ideig ne fogyasszuk, mert az emésztésben zavart okozhat. Érzékeny személyeknél tejnedve bőrkiütést, foltokat okozhat, virágpora allergiás reakciót válthat ki. Epevezeték-, illetve bélelzáródás esetén ne alkalmazzuk! Az előírtnál nagyobb adagok alkalmazása hányást és hasmenést okozhat. Erős vízhajtó, várandósság és szoptatás idején óvatosan alkalmazandó. Alkalmazás előtt kérjük ki szakember véleményét!
Gyermekláncfű gyűjtése
A teljes növény bővelkedik hatóanyagokban, azonban gyűjteni elsősorban a leveleket és a gyökeret szoktuk. Gyűjtése könnyű, hiszen szinte bárhol ráakadhatunk, és így módunkban áll a gyökeres példányok gyűjtése is, amely kereskedelmi forgalomban ritkán fordul elő.
A leveleket virágzás előtt, a gyökereket pedig ősszel érdemes gyűjteni, ilyenkor legmagasabb a hatóanyagtartalmuk.
Csak tiszta, vegyszerektől, állati ürüléktől nem szennyezett területről gyűjtsük, s ha gyökérrel együtt szedjük, fokozottan ügyeljünk arra, hogy ne csupaszítsuk le a teljes területet!
Ez is érdekelhet:
Gyermekláncfűgyökér gyűjtése és felhasználása
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.