A rózsa a virágok királynője, az angyalok ajándéka, a szerelem és a szív szimbóluma. A rózsák megszámlálhatatlan változatban pompáznak a természetben és a kertekben egyaránt, és mindegyik ehető.
A vadrózsák közül a parlagi rózsa (Rosa gallica), a berki rózsa (Rosa corymbifera), a csodás csipkebogyókat termő gyepűrózsa (Rosa canina), a százlevelű rózsa (Rosa centifolia) és persze nem utolsó sorban a damaszkuszi rózsa (Rosa x damascena) a legkedveltebbek, de R. palustris, R. nutkana, R. woodsii, R. multiflora és sok más vadrózsafaj is gyűjthető.
Az úgynevezett tearózsák, vagyis a nemesített kerti változatok szintén felhasználhatóak gyógynövényként, amennyiben permetezés nélküli termesztésből származnak, nem forgalmas utak mellett termettek és illatosak a virágaik.
A rózsaszíntől pirosig terjedő árnyalatú és erősen illatos virágok (szirmok és bimbók) a legértékesebbek.
Méregtelenítő, vércukorszint-csökkentő
Méregtelenítő hatású, és helyet kaphat a fogyást támogató keverékekben is, mivel segít alacsonyan tartani a vércukorszintet étkezés után, így segít elkerülni a vércukorszint ingadozását és az ebből fakadó evéskényszert. Étkezések között fogyasztva csökkenti az éhségérzetet, ezáltal plusz segítséget jelenthet fogyókúrázóknak a diéta betartásához.
Állatkísérletekben csökkentette a vércukorszintet.
Csökkenti a stresszt és a fájdalmat
Fájdalomcsillapító hatású.
Illata jókedvre derít, enyhíti a depressziót, feszültségoldó, hangulatjavító, csökkenti a stresszt, nyugtatja az idegeket.
Szívnyugtató és szívtonikum
A vörös rózsa nem csak a szerelem virága, illetve valószínűleg nem véletlen, hogy ilyen erős kapcsolatban állnak egymással. A rózsa ugyanis a szív munkáját támogatja, szívnyugtató hatású, és az általános idegnyugtató hatásán keresztül az izmok feszültségének enyhítésével segíti az érzelmeink felszínre törését, akár mélyebb érzelmi reakciókat is kiválthat. Másként fogalmazva az érzelmi és a fizikai szívere is pozitív hatással van.
Antimikrobiális, gyulladáscsökkentő és sebgyógyító hatás
Kísérletekben antimikrobiális hatást mutatott a következőkkel szemben: Staphylococcus epidermidis, S. aureus, Bacillus subtilis, Micrococcus luteus, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Proteus mirabilis.
Kisebb kerti sérülések, sebek fertőtlenítésére is használhatjuk. A százlevelű rózsa alkoholos kivonata kiváló napégés elleni szer. Ez az alkoholos kivonat az IRIX spray egyik fontos alapanyaga is, amely égési sérülések, rovarcsípések, kisebb sérülések és napégés elleni készítmény.
Emésztőrendszeri panaszok
Karban tartja az emésztőrendszert. Segít a székrekedés megszüntetésében, a béltartalom eltávolításában anélkül, hogy kifejezetten erős hashajtó hatással rendelkezne. (Ugyanakkor a rózsa levele elősegíti a hasmenéses állapotok gyógyulását is.)
Elősegíti a bélrendszerben a hasznos baktériumok megtelepedését.
Csökkenti az emésztési problémákat, a Közel-Keleten gyakori a rózsaalapú frissítők fogyasztása, és hashajtóként is használják.
Krónikus betegségek
Daganatos és krónikus betegségek megelőzésében is segítségünkre lehet. Citotoxikus és antioxidáns hatását is vizsgálták, valamint az oxidatív stressz során felszabaduló szabadgyökökre és a daganatos betegségek megjelenésében is szerepet játszó DNS-mutációra gyakorolt hatását.
Mindezt támogatja gyulladáscsökkentő hatása is.
Hajra és bőrre
Serkenti a hajnövekedést, csökkenti a faggyútermelést, ezáltal a haj zsírosodását.
Gyulladáscsökkentő és összehúzó hatásánál fogva sebgyógyító.
Bőrpuhító, bőrgyógyító. Minden bőrtípusra ajánlott, még a különösen érzékeny ekcémás és rozáceás bőrre is jótékony hatású. Aknés bőrre is hatásos.
Segít megszüntetni a bőrirritációt, és látványosan javítja a dehidratált bőr állapotát.
A benne található A- és E-vitamin eltüntetni a bőrhibákat, fiatalossá, selymessé varázsolják a bőrt. Csökkenti a ráncokat és szarkalábakat, segít eltüntetni a sötét karikákat a szem alól.
Kozmetikumoknak is kiváló alapanyaga. Érzékeny bőrre is jótékony hatású, mindamellett illata is különösen kellemes.
Szájápoló
Jótékony hatású az ínyre és a nyálmirigyekre, segít megelőzni a foglazulást, fogínygyulladás és afta esetén fájdalomcsillapító és gyógyítja a nyálkahártyát.
Torokgyulladás, valamint a száj és garat enyhébb nyálkahártya-gyulladásai esetén is enyhülést hoz a rózsateás öblögetés és gargarizálás.
Rózsa egyéb alkalmazási lehetőségei
A rózsaolaj a bőrre kenve javítja a vér oxigéntelítettségét, csökkenti a szisztolés vérnyomást.
Csökkenti a menstruációs fájdalmakat és a PMS tüneteit. Segít beállítani a szabálytalan menstruációs ciklust.
Elősegíti a hormonális egyensúly kialakulását. Tudományos vizsgálatok igazolták, hogy férfiaknál javítja a spermiumok mozgékonyságát, hölgyeknél pedig segíti az ösztrogéntermelést.
Enyhe vízhajtó hatású, és gyógyítja a húgyúti fertőzéseket.
C-vitamin tartalma erősíti az immunrendszert.
Rózsa adagolása
1 evőkanálnyi szárított szirmot 2 dl vízzel leforrázunk, 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. 4-5-ször 2 deciliter fogyasztható naponta.
Friss szirmokból is készülhet a tea, ebben az esetben egy jó nagy csipetnyi friss szirmot (amennyi az öt ujjunkkal fel tudunk markolni) adjunk 2 dl vízhez.
A szirmokból készült olajat bőrápolásra, a rózsavizet bőrápolásra és elsősorban édes ételek ízesítéséhez használhatjuk.
Rózsa mellékhatása
Az adagok betartása mellett nincs mellékhatása. Arra érzékenyeknél és túladagolás esetén hányingert okozhat.
Rózsa gyűjtése és termesztése
Gyűjtéskor először szagoljuk meg a virágokat, hogy illatosak-e. A rózsafejeket érdemes kicsit megrázni, hogy a rovarok elmenekülhessenek. Ezt követően öt ujjunk közé fogjuk a rózsafej szirmait, és egyetlen mozdulattal lehúzzuk. Ha nem maradnak a kezünkben a szirmok, nem érdemes tépkedni.
Érdemes tudni, hogy a havasalji rózsa (R. pendulina) és a szentendrei rózsa (R. sancti-andreae) védett fajok, ezért ezek nem gyűjthetőek.
A szirmokon kívül gyűjthetjük a rózsabimbókat is. Szárításukra érdemes külön gondot fordítani, nehogy bepenészedjenek, mivel nagyon nehezen száradnak. Aszalógépben vagy langyos sütőben gyorsítható a szárítás.
A nemesített rózsák begyűjtése hasonlóan történik, ám feldolgozásuk időigényesebb, ugyanis a szirmok aljáról (ahol a csészéhez tapadtak) a fehér részeket le kell vágni, mert ezek mind friss felhasználáskor, mind szárítás után keserűek lehetnek.
Rózsatöveket viszonylag könnyen beszerezhetünk kertészeti árudákban vagy akár nagyobb virágboltokban is. A vadrózsákat legkönnyebben gyökérhajtásokról szaporíthatjuk. A nemesített rózsák termesztése igényel némi gyakorlatot. A vadrózsák termesztése egyszerű feladat, viszont hátrányuk, hogy csak nyár elején élvezhetjük virágpompájukat.
Érdekességek a rózsáról
A rózsáknak már az ókorban is számos nemesített változata létezett. Bár a rózsákat valószínűleg Perzsiában termesztették először, a nemesítés feltehetőleg a kínai császári kertekből indult. Dioszkuridész és Galénosz gyógyító munkájuk során a vadrózsákat részesítették előnyben.
A kolostorkertekben az ún. patikusrózsa (Rosa gallica „Officinalis”) volt kedvelt, melynek szirmaiból szemkenőcsöt, borban főzve pedig fej- és fülfájás, gyomorrontás fogínygyulladás és bőrgyulladás elleni szert készítettek. Bingeni Hildegard a friss rózsalevelet a reggeli könnyező szem és a testen lévő kelések ellenszereként ajánlotta, valamint hirtelen haragú embereknek szétmorzsolt zsálya és rózsa illatának belélegzését.
A középkorban láz, hasmenés ellen, égési sérülésekre és gennyes sebekre használták. A rózsaolaj a középkortól a 20. századig külsőleg és belsőleg is fontos gyógyszernek számított. Keverték ibolyaolajjal, használták többek között lázra és sebkezelésre is.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.