A rózsaszörp egy igazán különleges és frissítő nyári ital, mindenképpen próbáld ki, biztosan nem fogsz csalódni.
A rózsa nem mérgező?
Nem, nem, a rózsa nem mérgező, sőt nagyon is ehető, és gyógynövényként is érdemes lenne nagyobb becsben tartani. Már csak azért is, mert különlegesen finom ízével éppúgy elkápráztathat bennünket, mint egy rózsacsokor mámorító illatfelhője.
Gyógynövényként és étkezési célokra elsősorban a rózsa illatos szirmait és bimbóit használjuk frissen vagy szárítva, ám levele is használható például hasmenés ellen vagy bőrproblémákra.
Rózsaszirom gyűjtése szörpkészítéshez
Mivel minden rózsa virága ehető, elvileg bármilyen rózsát gyűjthetünk. A legértékesebbek mégis a rózsaszíntől pirosig, bordóig terjedő árnyalatok és az illatos fajták.
Nemesített fajták és vadrózsák éppúgy szóba jöhetnek, ha vegyszermentesen lettek termesztve, nem az út mellett áll a bokor, valamint illatosak a virágok. Semmiképpen se vegyünk rózsát virágboltban, ha étkezési célra szánjunk.
A szirmok begyűjtése nagyon egyszerű, a virágokat kicsit megrázzuk, hogy a rovarok kimenekülhessenek a virágfejekből, majd öt ujjunk közé csippentjük a virágfej összes szirmát, és lehúzzuk azokat a csészéről.
A virágok akkor a legalkalmasabbak a gyűjtésre, ha a szirmok még nem fonnyadtak, de szinte a kezünkben maradnak, vagyis 1-2 napon belül maguktól is lehullanának.
A nemesített rózsák virágaival legyünk óvatosak, mivel a szirmok alsó vége, ahol a szirom a csészéhez tapad, kesernyés lehet frissen és szárítva egyaránt, ezért ezt a részt érdemes levágni. Egyszerűbb megoldás lehet, ha a szirmokat nem kézzel szedjük, hanem egy ollóval vágjuk le úgy, hogy a szirmok alsó része a csészében maradjon.
Ez is érdekelhet:
Rózsaszörp hozzávalói
- 15-20 dkg rózsaszirom
- 1 kg cukor vagy méz
- 1 liter víz
- 2-3 citrom
- steril üvegek sérülésmentes tetővel
Rózsaszörp elkészítése
- A rózsaszirmokat átválogatjuk, illetve szükség esetén folyó víz alatt leöblítjük, nehogy rovarok maradjanak közötte.
- A vizet a cukorral vagy a mézzel egy lábosban felforraljuk. Közben a rózsaszirmokat apróra vágjuk. A szirupot egy-két percig forraljuk, majd elzárjuk alatta a hőforrást, és belekeverjük a szirupba a szirmokat.
- 2-3 órát áztatjuk a szirupban a szirmokat, majd felforraljuk, és kb. 10 percig hagyjuk forrni.
- Elzárjuk a hőforrást, és azonnal hozzáadjuk a citromlevet, jól elkeverjük.
- Még forrón steril üvegekbe szűrjük a szörpöt, a szirmokat alaposan kinyomkodjuk. (Vigyázzunk, nehogy megégessük az ujjunkat.)
- 5 percre fejre állítjuk a jól lezárt üvegeket, majd visszafordítjuk, és száraz dunsztban hagyjuk kihűlni. (Ha a fejre állítás során kiderült, hogy valamelyik üveg rosszul zár, azt tegyük kihűlés után tegyük a hűtőbe, és fogyasszuk el.)
- Száraz, hűvös helyen tároljuk a szörpöt.
Rózsaszörp tartósítása másképp
Ha teljesen biztosra szeretnénk menni, de nem szeretnénk a szörpbe tartósítót tenni akkor más módszert kell választanunk, amelyhez használunk ugyan tartósítót, de ez nem kerül a szörpbe.
Az üveget egy réteg celofánnal zárjuk le úgy, hogy a celofán benedvesített oldala kerüljön az üveg szájára. A celofán száraz tetejére szórjunk egy kevés tartósítót, majd feszítsünk rá még egy réteg celofánt, amelynek a felső oldala lett bevizezve. Így tulajdonképpen mindkét celofánrétegnek a száraz oldala érintkezik a tartósítóval, ezáltal nem ázik el, és nem kerül a szörpbe. A felső celofánréteg helyett óvatosan egy száraz, sérülésmentes tetőt is csavarhatunk rá. Ebben az esetben a fejreállítást mellőzzük, hogy a celofánt ne érje nedvesség.
Próbáld ki a rózsás vaníliafagylaltot is:
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.