Az étkezési tök vagy úritök (Cucurbita pepo), illetve a sütőtök (Cucurbita maxima) igen elterjedt zöldségfélék, szinte minden konyhakertben megtalálhatók. A héj nélküli tökmag, vagyis a tökmagnak a „bele” tulajdonképpen ezen tökfélék magja. Gyógyhatással bír a héj nélküli mag, illetve a magból sajtolt olaj (tökmagolaj).
Legközelebb, amikor tökfőzeléket főzünk vagy sütőtököt sütünk, jusson eszünkbe a magot félretenni (persze akkor, ha már elég érett, a maghéj megkeményedett), száradás után pedig pucoljuk meg, majd fogyasszuk el jóízűen.
Ha szeretnénk „megúszni a pucolást”, akkor speciális fajtát kell választanunk, természetesen azt is elárulom, hogy milyen fajtát, de előbb nézzük a hatásait.
Prosztatabántalmak
A tökmag talán legfontosabb gyógyhatása a prosztatabántalmaknál aknázható ki. Prosztatagyógyító hatását prosztataduzzanat és fájdalmas vizeletürítés esetén egyaránt kihasználhatjuk. Megelőzésre is jól alkalmazható.
Érrendszer
Fitoszterolja csökkenti a koleszterinszintet.
Féreghajtó
Féregűző hatása miatt is célszerű gyakran fogyasztani. Bénítja a férgeket, melyek hashajtóval távolíthatók el a szervezetből.
Immunrendszer
Jó hatással van az immunrendszerre, mely többek között szelén és E-vitamin tartalmának is köszönhető.
Bőr
A benne található E és F vitamin jó hatással van a bőrre.
Tökmag alkalmazása
A legjobb hatás érdekében pirítás és sózás nélkül nyersen fogyasztandó.
Féreghajtóként felnőtteknek 50 gramm, gyermekeknek 30 gramm az adag, melyet két részletben kell elfogyasztani. Mindkét adag után 30 percen belül hashajtót kell adni, mely a tökmag által megbénított férgeket segít eltávolítani. A kúrát 2-3 napon belül meg kell ismételni.
Tökmag mellékhatása
Nem ismert mellékhatás, esetleg túl nagy mennyiségben fogyasztva megülheti a gyomrot a magas olajtartalom miatt.
Tök termesztése
Termesztése nagyon egyszerű, magja viszonylag könnyen kel. A májusi fagyokra érzékeny, ezért április legvégén célszerű ültetni, így mire kikel, a fagyok már megszűnnek. Ha a magokat palántaként előneveljük, a fagyok után már erős kis növényeket ültethetünk a szabadba. A lótetvek előszeretettel fogyasztják a magjait, így lótetűvel fertőzött területeken mindenképpen célszerű palántákat nevelni, majd azokat kiültetni. A talajfertőtlenítést mellőzzük a lótetvekkel táplálkozó madarak védelmében!
Ha egyszerűsíteni szeretnénk a dolgunkat, és nem szeretnénk a magokat pucolgatni, akkor keressünk olyan tököt, amelynek a magjai valóban héj nélküliek: ez az olajtök vagy stájer tök néven is ismert, tulajdonképpen mutáns tök, melynek nincs maghéja. A tökmagolaj sajtolásához is ezt a fajtát használják.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.